Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Ertugruli

SEO

s.
Banned
Regjistruar më
Shk 24, 2018
Mesazhe
108
View attachment 9353

Ertugruli, i njohur shpesh me titullin Gazi (1188-1281) ishte babai i Osmanit I, themeluesi i Perandorisë Osmane. Ai ishte udhëheqës i fisit Kaji të turqve Oguzë. Kur arriti në Anadoll nga Turkmenistani, me 400 kalorësit e tij, për të ndihmuar selxhukët rumë kundër Bizantit, Ertugruli arriti të lidhte zinxhirin e ngjarjeve që do të çonin në themelimin e Perandorisë Osmane. Ashtu si djali i tij, Osmani dhe si pasardhësit e tij, Ertugrul njihet edhe me titullin Gazi, që ka kuptimin: luftëtar heroik për kauzën e Islamit.
Ai u bë bej i kajive pasi i ndihmoi selxhukët kundër bizantëve. Qyteti ku ai vdiq, u bë edhe kryeqyteti i Perandorisë Otomane, nën sundimin e Osmanit të Parë. Ertugruli pati edhe dy djem të tjerë.

Parardhësi
Sylejman Shah
Perandoria Osmane
1227–1281
Pasardhësi
Osman I

 
Si mbaron ky filmi? Vdes apo jo ertugruli?
 
Looool!
Une shikoj ate Sulltaneshen:p
 
Come on pralla me mret qaj vuj plas te hapet koka tu pa turqit me ate muzike sikur po thyhen nmes
 
@Senseo shiko sulltaneshen, ka nje mesazh te bukur per maskilistet!
Gjithe ai perandor dhe e udheheq nje nga kungubinat e haremit lol!
Keta jane meshkujt!
 
Come on pralla me mret qaj vuj plas te hapet koka tu pa turqit me ate muzike sikur po thyhen nmes
Leje tashi se eshte ba prijes kufitar do i bej kurth Aresit tja marri keshtjellen ????
 
@Senseo shiko sulltaneshen, ka nje mesazh te bukur per maskilistet!
Gjithe ai perandor dhe e udheheq nje nga kungubinat e haremit lol!
Keta jane meshkujt!
Te jene femrat si ajo ne film sa e bukur do ishte bota....interesi i saj eshte lumturia .....shifi femrat tjera ca sbane pushtet si ne film si jashte filmi....puc se kam leje
 
E plot gojen mund te theme i urrej telenovela te gjitha. Humbje kohe, menyre argetimi (me aspi) per parazitet, dhe trillime pa fund ku ne realitet jan brockulla.
 
Te jene femrat si ajo ne film sa e bukur do ishte bota....interesi i saj eshte lumturia .....shifi femrat tjera ca sbane pushtet si ne film si jashte filmi....puc se kam leje
1- Kush tu drejtua ty lol?
2-Kujt i more leje ti qe me japesh puthje mua e une se ditkam?
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.