Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

6 mënyra si të hiqni dorë nga sheqeri/ Sa gramë duhet të konsumoni në ditë

Kresha

A pretty face can never trick me
STAFF
S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
30,735


Ne shpesh e fajësojmë veten për konsumimin e tepërt të sheqerit.
Por në fakt edhe ata që janë të vetëdijshëm se si funksionojnë hormonet dhe neurotransmetuesit që nxisin dëshirën për sheqerna, e kanë të vështirë ta luftojnë këtë gjë.
Megjithatë është plotësisht e mundur të mësoni të zvogëloni dhe të kontrolloni sasinë sheqerit që konsumoni.
Së pari, sa gram sheqer në ditë duhet të konsumoni?
Për gratë, sasia e rekomanduar ditore është gjashtë lugë çaji, dhe për burrat, nëntë lugë çaji. Fëmijët duhet të konsumojnë më pak se gjashtë lugë çaji në ditë. Ndërsa fëmijët nën 2 vjeç nuk duhet të konsumojnë sheqer të përpunuar. Në këtë artikull ju njohim me disa taktika të provuara, për t’ju ndihmuar të hiqni dorë nga varësia ndaj sheqerit.
Flini më tepër
Studimet kanë treguar se gjumi i pamjaftueshëm rrit dëshirën për ëmbëlsira. Prandaj është e rëndësishme të përpiqeni të bëni një gjumë të rehatshëm, të pashqetësuar dhe të flini rreth shtatë deri në nëntë orë gjumë në natë.
Dalloni ndryshimin midis dëshirës dhe urisë
Shpesh kur mendoni se jeni të uritur, në të vërtetë mund të keni thjesht neps për një ushqim të caktuar.Në këtë moment, pyesni veten nëse e vetmja gjë që do t’ju duhej të konsumonit në atë moment do të ishte një mollë, a do e konsumonit atë? Nëse përgjigja është “jo”, atëherë me siguri keni neps dhe nuk jeni të uritur. Kur jeni të uritur, ju jeni të prirur të jeni më fleksibël kur vendosni për atë çka do të konsumoni.
Shtoni proteina në një mëngjes të pasur me karbohidrate
Një studim që vlerësoi skanimet e trurit të njerëzve që hanin një mëngjes të pasur me proteina, zbuloi një aktivitet të reduktuar në rajonet e trurit që lidhej me dëshirën për të ngrënë dhe urinë.
Konusmoni më shumë ujë
Uji është një zëvendësues i shkëlqyer i pijeve të tjera dhe ndihmon me ndjesinë e ngopjes, e cila mund të parandalojë ngrënien e paqëllimshme të ushqimeve me sheqer.

//mesazhi
 


Ne shpesh e fajësojmë veten për konsumimin e tepërt të sheqerit.
Por në fakt edhe ata që janë të vetëdijshëm se si funksionojnë hormonet dhe neurotransmetuesit që nxisin dëshirën për sheqerna, e kanë të vështirë ta luftojnë këtë gjë.
Megjithatë është plotësisht e mundur të mësoni të zvogëloni dhe të kontrolloni sasinë sheqerit që konsumoni.
Së pari, sa gram sheqer në ditë duhet të konsumoni?
Për gratë, sasia e rekomanduar ditore është gjashtë lugë çaji, dhe për burrat, nëntë lugë çaji. Fëmijët duhet të konsumojnë më pak se gjashtë lugë çaji në ditë. Ndërsa fëmijët nën 2 vjeç nuk duhet të konsumojnë sheqer të përpunuar. Në këtë artikull ju njohim me disa taktika të provuara, për t’ju ndihmuar të hiqni dorë nga varësia ndaj sheqerit.
Flini më tepër
Studimet kanë treguar se gjumi i pamjaftueshëm rrit dëshirën për ëmbëlsira. Prandaj është e rëndësishme të përpiqeni të bëni një gjumë të rehatshëm, të pashqetësuar dhe të flini rreth shtatë deri në nëntë orë gjumë në natë.
Dalloni ndryshimin midis dëshirës dhe urisë
Shpesh kur mendoni se jeni të uritur, në të vërtetë mund të keni thjesht neps për një ushqim të caktuar.Në këtë moment, pyesni veten nëse e vetmja gjë që do t’ju duhej të konsumonit në atë moment do të ishte një mollë, a do e konsumonit atë? Nëse përgjigja është “jo”, atëherë me siguri keni neps dhe nuk jeni të uritur. Kur jeni të uritur, ju jeni të prirur të jeni më fleksibël kur vendosni për atë çka do të konsumoni.
Shtoni proteina në një mëngjes të pasur me karbohidrate
Një studim që vlerësoi skanimet e trurit të njerëzve që hanin një mëngjes të pasur me proteina, zbuloi një aktivitet të reduktuar në rajonet e trurit që lidhej me dëshirën për të ngrënë dhe urinë.
Konusmoni më shumë ujë
Uji është një zëvendësues i shkëlqyer i pijeve të tjera dhe ndihmon me ndjesinë e ngopjes, e cila mund të parandalojë ngrënien e paqëllimshme të ushqimeve me sheqer.

//mesazhi
Ehhh si tja bej une qe me pas 1 torte e ha brenda dites ??‍♀️?‍♀️ e semur pas embelsirave ?
 
I kam ven qellim vetes me pi kafe te ha vetem dreken vrap e fruta ?

Nuk ka rendesi sa han, rendesi ka te hajsh shendetshem dhe me orar.
 
Nuk ka rendesi sa han, rendesi ka te hajsh shendetshem dhe me orar.
Me.mire e mbyll gojen per shume gjera se nese ulem them do ha pak edhe mbaroj 1 buke ??‍♀️
 


Ne shpesh e fajësojmë veten për konsumimin e tepërt të sheqerit.
Por në fakt edhe ata që janë të vetëdijshëm se si funksionojnë hormonet dhe neurotransmetuesit që nxisin dëshirën për sheqerna, e kanë të vështirë ta luftojnë këtë gjë.
Megjithatë është plotësisht e mundur të mësoni të zvogëloni dhe të kontrolloni sasinë sheqerit që konsumoni.
Së pari, sa gram sheqer në ditë duhet të konsumoni?
Për gratë, sasia e rekomanduar ditore është gjashtë lugë çaji, dhe për burrat, nëntë lugë çaji. Fëmijët duhet të konsumojnë më pak se gjashtë lugë çaji në ditë. Ndërsa fëmijët nën 2 vjeç nuk duhet të konsumojnë sheqer të përpunuar. Në këtë artikull ju njohim me disa taktika të provuara, për t’ju ndihmuar të hiqni dorë nga varësia ndaj sheqerit.
Flini më tepër
Studimet kanë treguar se gjumi i pamjaftueshëm rrit dëshirën për ëmbëlsira. Prandaj është e rëndësishme të përpiqeni të bëni një gjumë të rehatshëm, të pashqetësuar dhe të flini rreth shtatë deri në nëntë orë gjumë në natë.
Dalloni ndryshimin midis dëshirës dhe urisë
Shpesh kur mendoni se jeni të uritur, në të vërtetë mund të keni thjesht neps për një ushqim të caktuar.Në këtë moment, pyesni veten nëse e vetmja gjë që do t’ju duhej të konsumonit në atë moment do të ishte një mollë, a do e konsumonit atë? Nëse përgjigja është “jo”, atëherë me siguri keni neps dhe nuk jeni të uritur. Kur jeni të uritur, ju jeni të prirur të jeni më fleksibël kur vendosni për atë çka do të konsumoni.
Shtoni proteina në një mëngjes të pasur me karbohidrate
Një studim që vlerësoi skanimet e trurit të njerëzve që hanin një mëngjes të pasur me proteina, zbuloi një aktivitet të reduktuar në rajonet e trurit që lidhej me dëshirën për të ngrënë dhe urinë.
Konusmoni më shumë ujë
Uji është një zëvendësues i shkëlqyer i pijeve të tjera dhe ndihmon me ndjesinë e ngopjes, e cila mund të parandalojë ngrënien e paqëllimshme të ushqimeve me sheqer.

//mesazhi
Heqe kte embelsi a sheqerpare ca quhet ta lem sheqerin hehehee pak hjg se kam nis mos konsumoj shum sheqer.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.