Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Fjale te pista /femra pa sharm/meshkuj te paedukate

The_AnGeL

World is Mine
ANETAR ✓
Regjistruar më
Maj 21, 2018
Mesazhe
550

Cdo dite e me shume po na rrethojne fjalet e pista,sjellja e mire ka humbur .
Sharmi femeror po deformohet.
Ne fakt ne vendet e tjera te botes nuk degjon te flitet kaq piset sa ketu ne Shqiperi,madje ne disa gjuhe te botes mungon "menyra deshirore" e gjuhes sic mund ta kemi ne, ne gjuhen shqipe.
Rreth e perqark ka "disa" femra(mos them shumica) qe shajne me keq se meshkujt,qe kane nje fjalor i cili le per te deshiruar.
Cili te jete faktori qe ndikon ne prishjen e fjalorit femeror???
A nuk humbet sensualiteti dhe sharmi i femres kur ajo shan???
E kam vene re dhe ketu ne forum vulgaritetin ne te folur nga disa femra po ashtu dhe meshkuj.
Por i referohem me teper femrave pasi femra eshte ne qender te vemendjes.
Ajo eshte grua ,behet nene,edukon femije,pra femren mund ta quajme si edukatoren e shoqerise shqiptare.
Nuk po permend asnje fjale vulgare dhe as ndonje fjale te piset, pasi do deshiroje qe edhe ju te beni te njejten gje .
C'mendim keni rreth kesaj
???
 
Të sharët 'pisët' është trendy në kohët moderne..
Kjo e sharë formohet që nga grupet rinore më saktë në gjimnaz..duke qenë se këto femra shoqërohen me djem duhet të kenë sjelljen tipike të një djali që të pranohet në grupin e tyre.
Po ta keni vënë re keto lloje vajzash flasin rëndshëm dhe ju duket normale siç kanë piercing, cigaren e të dashurin.
 
un perdor fjal te pista aty ku duhet.. ose ne moment nervash.. dhe sbesoj se quhet humbje sharmi.. se kushdo femer dhe ajo qe hiqet e e mira nje fjal dy "te pista" i ka then.. dhe ska lidhje qe neser do behet nen dhe sdo dij te edukoj femien e saj.. mbase shoqerohemi me njerez te gabuar qe do sdo ti nxjerrin kto fjal.
 
Per mendimin tim ato femra jane nje pakice shume shume e vogel dhe nuk e perfaqesojne femren shqipetare !!!! Dhe them qe ato femra qe kane marre ate lloj kulture i ka detyru lufta per egzistence per 1 jete me te mire !!!!! Pastaj pse 1 femer flet 3-4 fjale te pista zdo thote qe zdo mund te jete nene ne te ardhmen !!!! Jane shume te rralla ato nena ne bote qe nuk dojne qe femija tyre te jete shembull !!!
 
E perdor sshumm rradh....pra x temen ..
 
Asnjer si lexoj hahahah
 
Ne fakt ne vendet e tjera te botes nuk degjon te flitet kaq piset
Wrong. Ne vendet e botes jan shum here me keq dhe ne publik. Por atje secili shiko punen e vet dhe nuk thot "Shi si flet kjo apo shi ca ben kjo".
Sharmi femeror nuk humb nga e shara apo fjalori. HUMB NGA SJELLJA DHE INSTIKTI. Shumica te duket qe flasin fjalor "mashkullor" ketu ne forum por ne realitet esht komplet tjeter. Nese do te etikosh sharmin nga fjalori neve meshkujve na ka ik me breza.
Ky eshte virtualiteti. Te lejon te shprehesh ashtu sic nuk mundesh ne realitet!
Kshu e konceptoj un kete teme.
 
Wrong. Ne vendet e botes jan shum here me keq dhe ne publik. Por atje secili shiko punen e vet dhe nuk thot "Shi si flet kjo apo shi ca ben kjo".
Sharmi femeror nuk humb nga e shara apo fjalori. HUMB NGA SJELLJA DHE INSTIKTI. Shumica te duket qe flasin fjalor "mashkullor" ketu ne forum por ne realitet esht komplet tjeter. Nese do te etikosh sharmin nga fjalori neve meshkujve na ka ik me breza.
Ky eshte virtualiteti. Te lejon te shprehesh ashtu sic nuk mundesh ne realitet!
Kshu e konceptoj un kete teme.

Je shume i qarte per kto qe ke shkruar e jam dakord me ty ! Por pjesa e forumit ose virtualiteti nuk ka lidhje sepse shkronjat jan me te thjesht per tu shprehur e kisha ne boten reale :) Shum faleminderit per komentin!
 
Cdo dite e me shume po na rrethojne fjalet e pista,sjellja e mire ka humbur .

Sharmi femeror po deformohet.

Ne fakt ne vendet e tjera te botes nuk degjon te flitet kaq piset sa ketu ne Shqiperi,madje ne disa gjuhe te botes mungon "menyra deshirore" e gjuhes sic mund ta kemi ne, ne gjuhen shqipe.

Rreth e perqark ka "disa" femra(mos them shumica) qe shajne me keq se meshkujt,qe kane nje fjalor i cili le per te deshiruar.

Cili te jete faktori qe ndikon ne prishjen e fjalorit femeror???

A nuk humbet sensualiteti dhe sharmi i femres kur ajo shan???

E kam vene re dhe ketu ne forum vulgaritetin ne te folur nga disa femra po ashtu dhe meshkuj.

Por i referohem me teper femrave pasi femra eshte ne qender te vemendjes.

Ajo eshte grua ,behet nene,edukon femije,pra femren mund ta quajme si edukatoren e shoqerise shqiptare.

Nuk po permend asnje fjale vulgare dhe as ndonje fjale te piset, pasi do deshiroje qe edhe ju te beni te njejten gje .

C'mendim keni rreth kesaj ???

Gabim, femijen nuk e edukon vetem femra por prinderit.
Persa i perket sharjeve nuk besoj se ka ndonje problem te madh nese nje femer ne moshe madhore mund te pije birra,vere,duhan dhe gjera te tjera e perse qenka e paragjykuar ne fjalor.
Personalisht jam pro fjales se lire qofte ajo "e paster apo e piset"
 
Fjalori duhet pershtatur sipas rrethit shoqeror,situates,ambjentit.
Tani ama je grup miqesh te ngushte, ndihesh mire lirshem,je per gallat,muhabet e siper ska gje te keqe pse te iken noj fjale zhargon pak i kesaj natyre.
Ama kurresesi as nje mashkulli asnje femre nuk i shkon qe fjalori i perditeshmerise dhe i cdo muhabeti te jete i shoqeruar me zhargonin e fjalve te rruges ,apo sic etikohet ne teme i piste.
Dhe dicka do shtoja,ne si shoqeri "moderne" ne kohet e sotshme, po prodhojme aq shume situata te degraduara sa vetem nje fjalor me i piste ,se i pisti i pershkruan.
Pra kur nje dicka meriton te pershkruhet,apo drejtohet apo thuhet me fjalet e pista qe po vete serviret pist ,nuk shikoj ndnje problem.
Fjalet e mira nuk i shkojne cdo situate! kultura me idiotin ,injorntin,apo pisin/sen,ske ce do,shkon kot.
 
Une personalisht kam perdorur fjale te pista,kur kam qene me nerva.
Me thene te drejten jam penduar madje e kam qare se me ka ardhur keq.
Mendoj se njerezit kur jane me nerva nuk e kontrollojne veten.
Shpresoj qe te mbizoteroi diplomacia dhe te mos jete e nevojshme te perdorim fjale te tilla.
 
Ndonjëherë më vjen t'ia bëj beep?
 
I perdor masivisht kur jam nervoze. Ama nese i perdor do te thote qe eshte grada maksimale ose e nervave ose e neverisë nga sjellja apo gjestet e dikujt. Pastaj sa per edukaten ndaj femijes apo familjes nuk kam pare e degjuar ndonje nënë te mesoje femijet me fjalor vulgar ose te flase larë e palarë perpara tyre. Referuar gjithmone mases me te madhe. Femijet fjalorin e piset e adaptojne kryesisht ne momentin qe hedhin hapin per te dale nga dera e shtepise. Dhe sa per te huajt nuk eshte fare po fare e vertete qe nuk i perdorin. I ke kudo. Vetem hidhi nje sy filmave amerikane ose italiane ( permend keto vende sepse kultura e tyre ka influence te gjere ne vendin tone).
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.