Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Instalimi i UnrealIRCd ne Shell.

centos

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
ANETAR ✓
Regjistruar më
Dhj 13, 2004
Mesazhe
39,802
UnrealIRCd_Linux.png


UnrealIRCd eshte nje IRC Server i hapur per te gjithe, qe u sherben miliona rrjeteve ne mbare boten . Ka filluar ne vitin 1999 dhe deri me sot eshte IRC serveri me i perhapur! Sistemi ne te cilin operon UnrealIRCd eshte Linux , OSX dhe Windows.

Ne kete tutorial do ju shpjegoj si ta instaloni ne VPS ose ne Serverin e dedikuar tuajin!

Programet qe na duhen jane:

1: PuTTy (SHKARKO)

2: UnrealIRCd (SHKO FAQE ZYRTARE)


Hapi 1:

Hap PuTTy dhe vendos te dhenat e serverit tend

IP :: username :: password

Fillimisht na duhen programe ne server qe te kompilojme kodet e unrealircd dhe ti bejm ato te bashkveprojne me njeri tjetrin.

CentOS: yum groupinstallDevelopment tools

Debian: apt-get install build-essential

Fedora: yum groupinstall "Development Tools" "Legacy Software Development"

Pastaj kto komanda 1 nga 1 per cdo linje qe shkruhet ketu poshte:

wget https://www.unrealircd.org/downloads/Unreal3.2.10.6.tar.gz

tar -zxvf Unreal3.2.10.6.tar.gz

cd Unreal3.2.10.6

./Config (Pastaj shtyp enter deri sa te vazhdoje te kontrolloje per kompiluesit qe instaluam pak me siper)

make (Kjo kompilon informacionet qe transmeton serveri me ty ne IRC)

make install (Sinjalizon unreal se ku ndodhen modulet e kompiluara dhe i liston ato)



Ketu mbaruam se instaluari UnrealIRCd. Ne postimin e rradhes do njoftoheni sesi te beni konfigurimin e tij dhe ta hapni serverin ta beni publik per te gjithe!

./artikulli origjinal http://vizitori.com/blog/si-te-instalojme-unrealircd-ne-server/ . Shkruar nga une :)
 
tar: Unrecognized archive format
tar: Error exit delayed from previous errors.
 
Instalo ne root paketat :)

apt-get install (emrin)


Ose nqs e ke ubuntu

sudo apt-get install (emrin)
 
UnrealIRCd_Linux.png


UnrealIRCd eshte nje IRC Server i hapur per te gjithe, qe u sherben miliona rrjeteve ne mbare boten . Ka filluar ne vitin 1999 dhe deri me sot eshte IRC serveri me i perhapur! Sistemi ne te cilin operon UnrealIRCd eshte Linux , OSX dhe Windows.

Ne kete tutorial do ju shpjegoj si ta instaloni ne VPS ose ne Serverin e dedikuar tuajin!

Programet qe na duhen jane:

1: PuTTy (SHKARKO)

2: UnrealIRCd (SHKO FAQE ZYRTARE)


Hapi 1:

Hap PuTTy dhe vendos te dhenat e serverit tend

IP :: username :: password

Fillimisht na duhen programe ne server qe te kompilojme kodet e unrealircd dhe ti bejm ato te bashkveprojne me njeri tjetrin.

CentOS: yum groupinstallDevelopment tools

Debian: apt-get install build-essential

Fedora: yum groupinstall "Development Tools" "Legacy Software Development"

Pastaj kto komanda 1 nga 1 per cdo linje qe shkruhet ketu poshte:

wget https://www.unrealircd.org/downloads/Unreal3.2.10.6.tar.gz

tar -zxvf Unreal3.2.10.6.tar.gz

cd Unreal3.2.10.6

./Config (Pastaj shtyp enter deri sa te vazhdoje te kontrolloje per kompiluesit qe instaluam pak me siper)

make (Kjo kompilon informacionet qe transmeton serveri me ty ne IRC)

make install (Sinjalizon unreal se ku ndodhen modulet e kompiluara dhe i liston ato)



Ketu mbaruam se instaluari UnrealIRCd. Ne postimin e rradhes do njoftoheni sesi te beni konfigurimin e tij dhe ta hapni serverin ta beni publik per te gjithe!

./artikulli origjinal http://vizitori.com/blog/si-te-instalojme-unrealircd-ne-server/ . Shkruar nga une :)
Te lutem me shiko pak kush luan me keto gjera..... -=• 11:08 •=- -Albasoul.Netedy.com- You are not welcome on this network. Z-Lined:
 
Ka nai pazar për çmimin e vizitori.com apo është i panegociueshëm? ?
 
Jan servicet shoku ato qe ndalojn IP’et te cilat jan te regjistruara ne Abuse !
Tani je ok futu
Po nuk futen te gjithe ne nje thes tkeqen dhe nuk mund te quhet "abuse" ip qe posedoj une! Se per nje * qe mund te shtypesh gabim digjet i njomi bashke me te thatin dhe i le te gjithe robt jasht.Mesojauni komandat atyre qe si dine keto gjera!
 
Po nuk futen te gjithe ne nje thes tkeqen dhe nuk mund te quhet "abuse" ip qe posedoj une! Se per nje * qe mund te shtypesh gabim digjet i njomi bashke me te thatin dhe i le te gjithe robt jasht.Mesojauni komandat atyre qe si dine keto gjera!
Ca thua aman, o dak ka ik koha e Ali bungut:
Jemi ne kohen e Teknologjis ;)
 
Po nuk futen te gjithe ne nje thes tkeqen dhe nuk mund te quhet "abuse" ip qe posedoj une! Se per nje * qe mund te shtypesh gabim digjet i njomi bashke me te thatin dhe i le te gjithe robt jasht.Mesojauni komandat atyre qe si dine keto gjera!
Ore te kam thene qe:
Nuk na pjerth me njeri neve o dj
Ktyre ja ben bot helper :)
Jo si me qe duhet ti dinim komandat baze
Ns.cs.ms list
Cs set akick

Os


Kta e kane te thjeshte plak

Kta dhe kur bej e sqline e bej e me 1 .sq nick

Ne kohen tone ishte

/os sqline nick ose
/os sqline add @Nick time reason

Po bim sumcja ja nisi punes e kta te tjeteret d perfunduan
 
Ore te kam thene qe:
Nuk na pjerth me njeri neve o dj
Ktyre ja ben bot helper :)
Jo si me qe duhet ti dinim komandat baze
Ns.cs.ms list
Cs set akick

Os


Kta e kane te thjeshte plak

Kta dhe kur bej e sqline e bej e me 1 .sq nick

Ne kohen tone ishte

/os sqline nick ose
/os sqline add @Nick time reason

Po bim sumcja ja nisi punes e kta te tjeteret d perfunduan
Bajate!Ka pasur tjeter lezet dikur ndersa tani mjafton te thuash "zot shendet"
 
Ore te kam thene qe:
Nuk na pjerth me njeri neve o dj
Ktyre ja ben bot helper :)
Jo si me qe duhet ti dinim komandat baze
Ns.cs.ms list
Cs set akick

Os


Kta e kane te thjeshte plak

Kta dhe kur bej e sqline e bej e me 1 .sq nick

Ne kohen tone ishte

/os sqline nick ose
/os sqline add @Nick time reason

Po bim sumcja ja nisi punes e kta te tjeteret d perfunduan
Rendesi ka te behen gjonat mire o Vin Burri
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.