Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Thenje per dashurin

Anabela

____??____LarGuaR____?
Kontributor
Regjistruar më
Jan 31, 2018
Mesazhe
21,438
Un nuk pretendoj te di se cfare eshte dashuria per te gjithe,por mund t'iu them se cfare eshte ajo per mua: Dashuria eshte te dish gjithcka per dike,dhe te kesh deshire te jesh serisht me te me shume se me cdo person tjeter. Dashuria eshte besim per te treguar gjithcka rreth vetes duke perfshire edhe gjera nga te cilat mund te keni ndroje. Dashuria eshte ndjenje e sigurt per dike. Eshte te ndjesh kembet e tua qe te drejtojne Drejt atij personi qe hyne ne dhome dhe ti buzeqesh..
 
Dashuria eshte nje ndjenje e forte dhe e thelle perzemersie, simpatie dhe pelqimi, drejtuar ndaj nje personi, nje kafshe, nje objekti ose ndaj nje koncepti, nje ideali. Ose, mund te perkufizohet nga nje kendveshtrim tjeter(shkencor) si nje impuls i shqisave tona drejt nje personi te caktuar.

Por kur thuhet 'dashuri' gjithmone te vjen ne mendje ajo ndaj nje personi. Ajo ndjenje te perfshin deri ne palce. Te ben nje seri gjerash qe as nuk e imagjinoje. Te ben edhe shkrimtar te talentuar. Por se cfare eshte... nuk dihet.
 
Kush me mire se ty do ta pershkruante se cfare eshte dashuria.
 
Ndodh ndonjëherë që njeriu të lodhet dhe të ndjejë se nuk mundet më, se forcës, durimit , këmbënguljes dhe cdo ndjesie tjetër optimiste i ka ardhur fundi. Por një moment para kësaj, pra, një moment para se të heqi dorë mendon : "As për hir të dashurisë?"
Dashuria ka forcën të na bëjë të ndihemi ndryshe, të mendojmë ndryshe, të sillemi ndryshe dhe në fund dalim "me shkollë" që andej, dalim më të rritur dhe sidomos njerëz më të mirë. Sepse askush nuk lind i fortë, i ndjeshëm, i zgjuar, i matur, apo dhe i përgjegjshëm. Janë të gjitha sjellje të fituara gjatë jetës. Ama askush nuk mund të jetë aq i fortë sa ta lërë dikë të shkojë dhe të fshijë më pas lotët me mëngën e dorës së djathtë, askush nuk është aq i pandjeshëm saqë të mos emocionohet kur dikush i shtrëngon dorën dhe i thotë : "Po ti më ke mua...! ", askush nuk është i matur sa mos ti errësohen sytë kur sheh se ia shkelin me këmbë mirësinë ose ia nëncmojnë dashurinë dhe askush, po askush nuk është i mencur sa ta shmangë kur nuk i duhet ose ta bëjë ti ndodhë kur i nevojitet. Sepse dashuria thjesht ndodh. Ne thjesht ia duam dikujt shkëlqimin e syve ose lakoret e buzëqeshjes.
Rrudhat e gjyshes, përqafimin e miqve, perimetrin e krahëve të nënës, bëlbëzimet e foshnjëve, ne thjesht i duam e aq. Asgjë tjetër nuk mund ta ndryshojë ose zëvendësojë.
Vlen të themi se ndonjëherë dashuria ka disa prapashtesa që e ndyjnë dhe njerzit ngatërrohen.
Thonë : "Dashuria dhemb", por në fakt kjo ndodh vetëm kur pas saj ka dhe zili, posesivitet, mungesë komunikimi, dhe gënjeshtra. Sepse vërtet që gënjeshtra i ka këmbët e shkurtra por i ka muskuloze dhe të fuqishme.
Një shkelm e të lë në vend.
Por për sa kohë dashuria sjell paqe, mirëkuptim dhe afrimitet në cdo rrethanë që ajo shfaqet, duhet të themi se njerzit duhet të japin më të mirën nga vetja.
Sepse s'e gjeti gjë njeriun nga dashuria,vecse u deh, e shkoi i ngopur....
 
Ndodh ndonjëherë që njeriu të lodhet dhe të ndjejë se nuk mundet më, se forcës, durimit , këmbënguljes dhe cdo ndjesie tjetër optimiste i ka ardhur fundi. Por një moment para kësaj, pra, një moment para se të heqi dorë mendon : "As për hir të dashurisë?"
Dashuria ka forcën të na bëjë të ndihemi ndryshe, të mendojmë ndryshe, të sillemi ndryshe dhe në fund dalim "me shkollë" që andej, dalim më të rritur dhe sidomos njerëz më të mirë. Sepse askush nuk lind i fortë, i ndjeshëm, i zgjuar, i matur, apo dhe i përgjegjshëm. Janë të gjitha sjellje të fituara gjatë jetës. Ama askush nuk mund të jetë aq i fortë sa ta lërë dikë të shkojë dhe të fshijë më pas lotët me mëngën e dorës së djathtë, askush nuk është aq i pandjeshëm saqë të mos emocionohet kur dikush i shtrëngon dorën dhe i thotë : "Po ti më ke mua...! ", askush nuk është i matur sa mos ti errësohen sytë kur sheh se ia shkelin me këmbë mirësinë ose ia nëncmojnë dashurinë dhe askush, po askush nuk është i mencur sa ta shmangë kur nuk i duhet ose ta bëjë ti ndodhë kur i nevojitet. Sepse dashuria thjesht ndodh. Ne thjesht ia duam dikujt shkëlqimin e syve ose lakoret e buzëqeshjes.
Rrudhat e gjyshes, përqafimin e miqve, perimetrin e krahëve të nënës, bëlbëzimet e foshnjëve, ne thjesht i duam e aq. Asgjë tjetër nuk mund ta ndryshojë ose zëvendësojë.
Vlen të themi se ndonjëherë dashuria ka disa prapashtesa që e ndyjnë dhe njerzit ngatërrohen.
Thonë : "Dashuria dhemb", por në fakt kjo ndodh vetëm kur pas saj ka dhe zili, posesivitet, mungesë komunikimi, dhe gënjeshtra. Sepse vërtet që gënjeshtra i ka këmbët e shkurtra por i ka muskuloze dhe të fuqishme.
Një shkelm e të lë në vend.
Por për sa kohë dashuria sjell paqe, mirëkuptim dhe afrimitet në cdo rrethanë që ajo shfaqet, duhet të themi se njerzit duhet të japin më të mirën nga vetja.
Sepse s'e gjeti gjë njeriun nga dashuria,vecse u deh, e shkoi i ngopur....


Sa bukur flisni ju gazetaret asnji fjale sju mar vesh
 
Une po kuptova cdo gje Dorina bravo. Menyra se si flet per dashurine le per te deshiruar bravo goc se jan te pakte personat qe flasin per dashurine ose ka nga ata/ato qe ngaterrojne sexin me dashurine. Te pergezoj ne kte gje e dashur.
????
 
Thenie me vlere po. Me ja ku po ja u kurdis uneune nji


Hej. ,,,,,,,, nese ti sdi te dashurosh
Nuk eshte faji yt por i, vendit ku ti je
Vend I ftohte njerez te ftohte gjithcka eshte grI
Nese do te dish se cfare eshte dashuria
Me leji tee mesoj
Vendosi buzet e tua mbi buzet e mia
 
Thenie me vlere po. Me ja ku po ja u kurdis uneune nji


Hej. ,,,,,,,, nese ti sdi te dashurosh
Nuk eshte faji yt por i, vendit ku ti je
Vend I ftohte njerez te ftohte gjithcka eshte grI
Nese do te dish se cfare eshte dashuria
Me leji tee mesoj
Vendosi buzet e tua mbi buzet e mia
:lolx::lolx::lolx::lolx:
A me buzë msohet a?
 
@Senseo do te vejne banneed
Ca iben ke ato shkrime
Sillu mire
Se shef sa djale iI mire jam bere une......
Se jam gjithmonw em pistolete mbas kokes ketu ne forum :)
 
Ja wirklich middlefinger in the air
E per questte personne dell ×××××××
 
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.