Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

A egziston exorszismi?

Jorina`

be yourself everyone else is already taken
ANETAR ✓
Regjistruar më
Nën 17, 2018
Mesazhe
1,064
Shpalosni talentin tuaj, cfare mendoni per exorsizmë( e keqja/dexhalli)
 
Teme shume e gjere per tu shpreh me dy fjale
Kam lexu diku qe dexhalli esht sprove qe zoti (allahu) i ben njerzimit... por qe akoma ska ardhur koha per ate sprove!
 
Nese zoti quhet allah ne katoliket qenkemi pa fe....ncncncnc
 
Vallai ssu me fol per ket gje se ene me pa film e me lexu e kom tmerr
 
you're wrong!
Mbase,nuk kembenguli ne dicka qe sjam i sigurte por qe do isha shume i knaqun nese kur flitet per tema perreth fese te mos krijohen kto gjana jo quhet allah jo krisht !!!!
 
Zoti asht zot.....allahu e krishti e 97 emrat e tjere jane te dergumt e tyne ?
Allahu eshte zoti
Krishti eshte i derguari i tij (ne islam njihet me tjeter emer)
Islamiket besojne ne zot nderaa te krishteret ne nje individ te derguar prej tij (ne fe te ndryshme ka intepretime te ndryshme).
Gjithmone sipas fese islame

Nqs sjam gabim...
 
Jorina, nese
Allahu eshte zoti
Krishti eshte i derguari i tij (ne islam njihet me tjeter emer)
Islamiket besojne ne zot nderaa te krishteret ne nje individ te derguar prej tij (ne fe te ndryshme ka intepretime te ndryshme).
Gjithmone sipas fese islame

Nqs sjam gabim...

Clidhje ka me temen kjo pjese?
 
Allahu eshte zoti
Krishti eshte i derguari i tij (ne islam njihet me tjeter emer)
Islamiket besojne ne zot nderaa te krishteret ne nje individ te derguar prej tij (ne fe te ndryshme ka intepretime te ndryshme).
Gjithmone sipas fese islame

Nqs sjam gabim...
Nuk kundershtoj asigja ca thuhet sepse si kam njohurit e duhura rreth ktyne gjanave....por qe sme pelqen fakti qe kur flitet per zotin i referohen gjithmone allahut kur feja ismale eshte kriju shume e shume vite pas krishtit....nuk jam racist ndaj fese muslimane perkundrazi me pelqen shume....
 
Nuk kundershtoj asigja ca thuhet sepse si kam njohurit e duhura rreth ktyne gjanave....por qe sme pelqen fakti qe kur flitet per zotin i referohen gjithmone allahut kur feja ismale eshte kriju shume e shume vite pas krishtit....nuk jam racist ndaj fese muslimane perkundrazi me pelqen shume....
Pa merak se as un sjam "fetar" shpjegova cfar dija.
Kjo qe thua ti seshte tamam e vertete, allahu dhe zoti jane nje, krishti dhe zoti jane te ndryshem (gjithmone sipas fese).
Smund te jete krijuar krishterimi para islamit pasi do binte sikur biri ka lindur para te atit, ceshtje tjeter nese u njoh/shperhap si fe pas saj, krishterimi ne vetvete eshte besimi ndaj nje te derguari, njesoj si ti te besosh qe nene tereza ka qene e derguara zotit dhe te besh nje fe duke besuar ne shenjterimin e saj.
Normalisht ndryshojne shume por si llogjik eshte e njejta.
 
Pa merak se as un sjam "fetar" shpjegova cfar dija.
Kjo qe thua ti seshte tamam e vertete, allahu dhe zoti jane nje, krishti dhe zoti jane te ndryshem (gjithmone sipas fese).
Smund te jete krijuar krishterimi para islamit pasi do binte sikur biri ka lindur para te atit, ceshtje tjeter nese u njoh/shperhap si fe pas saj, krishterimi ne vetvete eshte besimi ndaj nje te derguari, njesoj si ti te besosh qe nene tereza ka qene e derguara zotit dhe te besh nje fe duke besuar ne shenjterimin e saj.
Normalisht ndryshojne shume por si llogjik eshte e njejta.
Ta thashe qe nuk i kundershtoj asigja ca thuhet ktu por qe nese ndodh 1 ngjarje a ku ta dije une thuhet ishte vullneti i allahut se ashtu i bie qe allahu te denoj si krishtere si musliman.....
 
Se di ate un te shpjegova si funksionon llogjika e informacionit per keto terma, nuk eshte se un shkoj ne xhami :)
 
Ekzorcizmi eshte praktike e fese se krishtere,mos ngaterroni terminologjine me teologjine!
 
Allahu eshte zoti
Krishti eshte i derguari i tij (ne islam njihet me tjeter emer)
Islamiket besojne ne zot nderaa te krishteret ne nje individ te derguar prej tij (ne fe te ndryshme ka intepretime te ndryshme).
Gjithmone sipas fese islame

Nqs sjam gabim...
si ka me ken krishti i derguari i allaut?? kur feja myslimane a ktiju afer 600 vjet pas fes se katolike?? pranaj mos hapni debate pun fenash .. po kan faj adminast si lejn kyt tem te hapur ..!!
 
si ka me ken krishti i derguari i allaut?? kur feja myslimane a ktiju afer 600 vjet pas fes se katolike?? pranaj mos hapni debate pun fenash .. po kan faj adminast si lejn kyt tem te hapur ..!!

Sic thash me larte, tregova si e njeh islami jo une.
Isa i biri Maries, i Derguar i Zotit, dmth njihet nga Islami por jo si zot, te krishteret e njohin me shume se te derguar.
Kaq, keto i ke te shkruara dhe spo them as qe i besoj as qe si besoj.

Adminat gjynah qe len dhe persona si ty te replikojne qe lexojne nje fjale po, nje jo, nje ndoshta po te lexoje te gjithe cfar kam shkruar sdo shtoje numrin e postimeve kot :)

Naten e mire
 
po ti pse replikon kyt tem meqe un qenkam gabim ?? apo ste pelqejn pergjigja si dhash me nelt ..naten e mos hapni tilla diskutime ..!!
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.