Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Ndiheni krenar per kombesine?

Status
Nuk është i hapur për përgjigje të mëtejshme

Barnaba

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Nën 4, 2018
Mesazhe
1,523
A ndiheni krenar(e) per kombesin shqiptare?

E ndjeni si instikt, dmth pa pasur nevoj per arsye, apo e arsyetoni me aspekte kulturore dhe historike?

Sa ndikon situata aktuale (kulturore dhe ekonomike) jo e mire e kombit ne krenarine tuaj kombetare?

Apo thjesht e konsideroni si nje koncept te prapambetur ne boten moderne?
 
Kombesia eshte pjese e rrenjeve te identitetit tone!
Te qenurit shqiptar ne gjak, shpirt eshte krenaria e te qenurit unik ne rrenjet e tua.(besoj kjo i ndodh cdo njeriu per kombesine e ti/saj)
Normale qe identiteti i cdo kombi vishet me kulture ,histori ,dhe ne si komb sna mungojne aspak keto nder shekuj.
Duke anashkaluar degradimin e dekadave te fundit.
Ndersa pytjes se fundit;
Absulutisht ska te beje,krenaria e te qenurit kuq e zi eshte krenaria e shpirtit, pavarsisht plehrave qe drejtojne vendin.
Por duke mbyllur duhet te dime te ndajme mire,krenarine dhe trashigimin e rrenjes se kombesise ku perkasim,pa kaluar ne nacionalizma dhe rracizma,se pastaj tregon shkalle te paformuar njerzore.
Dhe nga nje koncept identiteti i shendetshem kalon ne te kundret dhe shume i demshem.
 
Normal qe po:
Sidomos une qe kam jetuar e shkelur ne cdo vend te botes,jam shume krenare per kombesin,qe jam Shqiptare. She saso bukur e mire te jete neper bote,si Shqiperia,vendi dhe shtepia jote ska.
 
Por duke mbyllur duhet te dime te ndajme mire,krenarine dhe trashigimin e rrenjes se kombesise ku perkasim,pa kaluar ne nacionalizma dhe rracizma,se pastaj tregon shkalle te paformuar njerzore.
Dhe nga nje koncept identiteti i shendetshem kalon ne te kundret dhe shume i demshem.

Jam dakort me kete pjese. Duhet bere nje dallim midis krenarise kombetare dhe nacionalizmit primitiv dhe rracist qe paragjykon dhe qe perhap urrejtje te pajustifikueshme.

Me sa kuptova, krenarin e ndjen si instikt, pa pasur nevoj per arsye?

Tani me duhet te bej pak avokatin e djallit:
Po te pagdhendurit dhe te keqinjte, shpesh-here me influence te madhe shoqerore, si do i trajtojm ne ekuacionin e krenarise? S'mund te bejm te verberin dhe te pretendojm se nuk ekzistojn.
 
Jam dakort me kete pjese. Duhet bere nje dallim midis krenarise kombetare dhe nacionalizmit primitiv dhe rracist qe paragjykon dhe qe perhap urrejtje te pajustifikueshme.

Me sa kuptova, krenarin e ndjen si instikt, pa pasur nevoj per arsye?

Tani me duhet te bej pak avokatin e djallit:
Po te pagdhendurit dhe te keqinjte, shpesh-here me influence te madhe shoqerore, si do i trajtojm ne ekuacionin e krenarise? S'mund te bejm te verberin dhe te pretendojm se nuk ekzistojn
.

Shiko ska pyll pa derra,kjo per te gjitha kombet dhe popullsit e ciles do rrace qofshin.
Mbaroj kjo.
E dyta nuk gjej llogjik te ndihem krenare me rrenjet e mia ,vetem nese parametra ekonomik,politik apo social ,kulturor e ku di une jane superior nder te tjeret apo dicka e tille. dhe rraca ime Ariane e "pastert".
Mendoj qe dhe nje Rom ne mos gaboj jane etni qe levizin gjate gjithe jetes se tyre neper terreitore te ndryshme,edhe ata ndihen krenare per etnin e tyre.
Po dhe instikt mund ta quash deri diku kete ndjesi,sic hame,pime komunikojme etj etj.
PAstaj ne kemi ne dore vete te behemi pjese e te mires apo negatives nga vendi i cili vime.
Le te deshmojme lancojme te mirat e vendit tone,le te behemi nje pishtar i vogel dashamires ndaj vlerave te ti.
Per te kqinjet,eh nese te miret rriten ne numer do jene me te pafuqishem ne poetencen e tyre.
Ky eshte nje reaksion zenxhir se pse nje vend prodhon negativitet,kriminalitet,injoranc e nje kazan te tere social qe vetem zijen.
 
Normal qe po:
Sidomos une qe kam jetuar e shkelur ne cdo vend te botes,jam shume krenare per kombesin,qe jam Shqiptare. She saso bukur e mire te jete neper bote,si Shqiperia,vendi dhe shtepia jote ska.

Bathorja eshte krenare per ty!
 
Une mund të jem krenare per diçka që kam bërë vetë! se unë i përkas një kombi apo një populli nuk është arritje e imja.
kështu që mund të jem e lumtur që jam shqiptare, polake apo çfarëdo qoft, por nëse fati e kishte dashur atë, ndoshta unë do kisha lindur në Afrikë. ju mund të jeni krenarë vetëm për diçka që keni bërë vetë. diçka si famë, sukses, etj ... të gjithë duhet të jenë në origjinën e tyre lumtur që ai/ajo përket kombësisë përkatëse.
por ju kurrë nuk duhet të jeni krenarë për diçka që nuk jan meritat tuja!
Detyra jon si shqiptarë ështe të arrim diçka me forcat tona që ta bejm kombin tonë krenar!
Edhe pse kam dy nenshtetsi mirpo gjithmon jam ndier shqiptare 100%!!
 
A duhet të ndihem krenare për qeverinë, partitë politike?

A duhet të ndihem krenare për situatën që po kalon vendi ynë?

A duhet të ndihem krenare kur shikoj talente në fushat e sportit dhe askush nuk investon për ta?

A duhet të ndihem krenare kur shoh njerëz që e mohojnë etninë e tyre??

A duhet të ndihem krenare që fëmijë ushqehen me " shishe plastike" , fëmijë të ngujuar, vrasje në çdo orë e cep të rrugës?

A duhet të ndihem krenare kur ky vend smë ofron asgjë??

Unë ndihem krenare se jam SHQIPTARE por jo me bëmat e shqiptarëve!
 
A duhet të ndihem krenare për qeverinë, partitë politike?

A duhet të ndihem krenare për situatën që po kalon vendi ynë?

A duhet të ndihem krenare kur shikoj talente në fushat e sportit dhe askush nuk investon për ta?

A duhet të ndihem krenare kur shoh njerëz që e mohojnë etninë e tyre??

A duhet të ndihem krenare që fëmijë ushqehen me " shishe plastike" , fëmijë të ngujuar, vrasje në çdo orë e cep të rrugës?

A duhet të ndihem krenare kur ky vend smë ofron asgjë??

Unë ndihem krenare se jam SHQIPTARE por jo me bëmat e shqiptarëve!

fatëkeqsisht ky ështe realiteti aktual shume qartë e pasqyrove!
Dhe dalin shqiptaret pastaj trimerohen me meritat e Ismail Qemailit, Adem Jasharit etc
Po ne çfare kemi bere të ndihemi krenar??
Te prostitucioni, Droga, shitja e Femrave, vrasjet etc
jena të paret!
Kur vje puna të bejm vepra dhe punë jemi te fundit....
Mendoj se meritat më të mdhaja ju takojn nenave shqiptare se vetem ato kan mundur të perballojn kte skamje!
Sa per meshkujt....shihet se çfare i ben shtetit
Po te ishte enveri gjall do i diqte me gaz!
 
fatëkeqsisht ky ështe realiteti aktual shume qartë e pasqyrove!
Dhe dalin shqiptaret pastaj trimerohen me meritat e Ismail Qemailit, Adem Jasharit etc
Po ne çfare kemi bere të ndihemi krenar??
Te prostitucioni, Droga, shitja e Femrave, vrasjet etc
jena të paret!
Kur vje puna të bejm vepra dhe punë jemi te fundit....
Mendoj se meritat më të mdhaja ju takojn nenave shqiptare se vetem ato kan mundur të perballojn kte skamje!
Sa per meshkujt....shihet se çfare i ben shtetit
Po te ishte enveri gjall do i diqte me gaz!

Pra ti do te thuash se ne zbuluam vrasjen korrupsionin drogen ?!
 
Pra ti do te thuash se ne zbuluam vrasjen korrupsionin drogen ?!

?

hmmm, jo nuk mundem te them ate...por ne jemi te specializuar ne keto lemi!
Duke mar parasysh sa popull i vogel jemi dhe kur e shikon shqiperia krahasohet me columbin sa i perket droges.
Per prostitucion as mos te flasim sepse transmertohen ne cdo clip, gazet, tv etc
Dmth te shqiptaret nuk vlen fare qualifikimi apo talenti...mjafton te shpalosh b* dhe behesh me fame dhe cesht me e keqja kte e do popull ta shikoj sepse niveli intelectit eshte sa nje buke tosti!
 
@Universal

Njeriu mendoj se nuk identifikohet nepermjet meritave te tjerve!
Per te pasur nje identitet duhet ta krijosh ate dhe ta formosh ngadal.
Baza e identitet eshte si ndihesh njehere me shendet, ana emocionale, psiqike, cfare reflekton, fitnessi, gjendja shpirterore etc dmth kjo pjes i takon asaj cfare ke per ”brenda“
Pastaj kemi piken e dyte: lidhjet sociale
Familja, shoqeria, Profesioni, hobbyt etc
Pika e tre: i takon asaj me cfare identifikohem une nepermjet cfare?! Une si ”Jorina“ gjithmon dua ne jeten e perditshme te identifikohem nepermjet punes time dhe asaj qe kam arritur (jo gjera matriale)
Pika e katert: sigurimi financiar! Nuk jam nga ato njerz qe mundem te jetoj sot per neser ose me 10.- euron e fundit ne xhep!!
dhe pika e fundit e pesta: vlerat dhe normat njerzore! Cdo njeri e ka nje kufij per ca gjera te caktuara sic eshte morali, etika, besimi, dashuria, tradicioni etc

Te gjitha keto me bejn mua nje personalitet individual, nuk dmth se vje nga nje vend dhe aty eshte identiteti jot lol
Ti mund te vish edhe nga somalia ama duhet te jesh njeri ne radhe te pare!
 
Po jap edhe une disa mendime te shpejta.

Jam krenar per disa aspekte te kultures/tradites shqiptare. Mikepritja, per shembull, ka qene gjithmon nje vecori e shoqerise sone, dhe s'ka se si te mos konsiderohet virtyt. Trimeria poashtu eshte e dallueshme. Kjo e fundit arrin nivele ekstreme dhe te demshme kur nuk balancohet nga sundimi i ligjit. Por mbetet gjithsesi virtyt, dhe ne psikologji-filozofi konsiderohet vecori njerezore shume e rendesishme dhe pozitive. Historikisht kemi pasur edhe deshiren per drejtesi, per te mbrojtur dinjitetin, ndaj edhe masat ekstreme te parashikuara ne Kanun nese ato cenohen - ne kohet moderne ato masa jane te ekzagjeruara por duhen vleresuar per kohet e erreta ku kane ruajtur rendin shoqeror ne mugnes te shtetit.

Nuk mund te mohoen shume aspekte negative te shoqerise sone, nga korrupsioni shkaterrimtar i dekadake te fundit e deri te sjelljet primitive te individeve me pasoja poashtu te renda. Por edhe keta element te prapambetur duhen analizuar si fenomene te ndikuara nga zhvillime te caktuara historike. Po te kishim pak me shume fat, s'do kishim perfunduar me gjakatar si Enveri ose disa ish-sigurimsa gjate tranzicionit post-komunist, te cilet i kane bere deme kolosale shoqerise shqiptare (vrasje intelektualesh, lufte klasash, vendosja e injoranteve ne administrate, keq-qeverisja, etj.). Apo, sikur te kishim pasur pak me shume fat, dhe sikur perpjekjet e Ali Pashe Tepelenes te gjenin mbeshtetje te fuqite Europiane (sic paten disa kombe te tjera Ballkanike), tani do kishim nje shtet me te madh, me te konsoliduar, dhe me te zhvilluar. Apo sikur Skenderbeu te kishte fat, dhe ushtrite Europiane te mberrinin ne Shqiperi per te zhdukur Turqit nga Ballkani, sic premtoi Papa. Nje element i rendesishem pra eshte fati i keq qe kemi pasur ne disa momente kyce, cka ka rezultuar ne disfata dhe si pasoj ne nje grup hienash te perfitonin dhe te ngjiteshin ne krye te shoqerise sone.

Gjithsesi, pavaresisht aneve negative te shoqerise shqiptare - korrupsioni, kriminalizimi, prapambejta kulturore ne shume raste, etj. - mos harroni se ka edhe me keq. Disa nga popujt fqinj kane kryer krime me te tmerrshme, madje me vendim-marrje SHTETERORE, si genocid dhe spastrim etnik! Edhe vendi me i zhvilluar ne kontinent, Gjermania, para 70 vjetesh kreu krimin me te madh ne historine e njerezimit duke u perpjekur te zhdukte sistematikisht nje rrace, dhe te kthente ne skllever rraca te tjera... Ndaj, krahasimisht, nuk jemi aq poshte sa mund te mendoni...

Per virtytet e kombit jam krenar. Dhe jam optimist se mangesite do arrijm t'i permiresojm, dhe eventualisht Shqiperia do behet dhe kombit do i kthehet dinjiteti qe meriton.
 
Sigurisht që ndihem krenar eshte me e bukur qe ndjen ne shqiptar kur te jetosh larg kufijve te shtepise tende dhe kur te pyesin. i thua me krenari jam shqiptar. Rroft Shqiperia Etnike
 
Nga e merni kte optimizem se ”do behet ai vend“?!
nuk e di a te qaj a te qesh ?
Nejse iku kjo.
Pse duhet te krahasohemi me mbeturinat e karpateve qe i shtyri rusia ne balkan?
Jam absolutisht kundra cdo lloj dhune mirpo ate qe filloj Hitleri duhet te mbaronim ne!!
Cifutet i ke on top of the world fjala e senatorve cifut eshte urdher per Boten, sa qe mos i besosh as ujit qe e pin!!!!!
Pse nuk flet per palestinen? Ahhhhh jo se ato kan me pake vlere....jan musliman!!!

E kuptoni se ne shqiptaret jemi si popull Komplet ********??
Budallait cfare ti tregosh do besoje!!
 
Nga e merni kte optimizem se ”do behet ai vend“?!
nuk e di a te qaj a te qesh ?
Nejse iku kjo.
Pse duhet te krahasohemi me mbeturinat e karpateve qe i shtyri rusia ne balkan?
Jam absolutisht kundra cdo lloj dhune mirpo ate qe filloj Hitleri duhet te mbaronim ne!!
Cifutet i ke on top of the world fjala e senatorve cifut eshte urdher per Boten, sa qe mos i besosh as ujit qe e pin!!!!!
Pse nuk flet per palestinen? Ahhhhh jo se ato kan me pake vlere....jan musliman!!!

E kuptoni se ne shqiptaret jemi si popull Komplet ********??
Budallait cfare ti tregosh do besoje!!

Mos shkruaj kur je nen efektet e droges...
 
Ne Effekt te droges je ti, sepse nuk arrin ta konceptoje truri jot sa nje kokerr gruri ate cfare eshte reale dhe irreale!!!

Budalliku dhe Patriotizmi shkojn bashk keshtu qe kjo sqaron gjendjen e shqiperis se sotme dhe ate Kanunin qe shisnin Femrat per 12 deve!!!
 
O psikoz, lexoje perseri ate qe kam shkruar. Dhe mos me jep leksione morali kur ti shkruan se deshiron shfarosjen e nje kombi!
 
Status
Nuk është i hapur për përgjigje të mëtejshme

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.