Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Makina dhe difektet e saj

CARLI

The_king ??
ANETAR ✓
Regjistruar më
Mar 18, 2020
Mesazhe
1,481
Tema e par u be chit chat nuk dua nese doni tju ndihmoj me difektet e makines suaj pyesni per chit chat nuk jam flm per mirkuptimin ???
 
Risia e teknologjis siell ne treg motorrin pa pistona si per diesel dhe benzin shikojeni videon se si funksionon
 
Na fol pak per makinat me hidrogjen.
 
Hidrogjeni esht nje gaz qe ndihmon lenden djegse te digjet me mir dhe ul konsumin e karburantit esht nje shpikje qe esht shum me efikas si per uljen e konsumit ashtu dhe per uljen e karbonit te djegies qe clirojn makinat ky impiant nuk esht i demshem per makinen sic esht gazi qe mbas 5 vitesh gazi prish motorrin pra fillojn anomalit si fashot e pistonit konsumohen valvulat konsumohen dhe motorri harxhon vaj
 
Pra gazi ( gpl ) esht i lir i mir por per 5 apo 6 vjet humbet motorri pra kalon ne riparim fasho piston valvula me pak fjal veri motorr tj makines
 
Kam i benc 63 aspirim natyral 585 kuaj deri sa kuaj mund ti shtoj ? eshte aspirim natyral
 
Kam i benc 63 aspirim natyral 585 kuaj deri sa kuaj mund ti shtoj ? eshte aspirim natyral
Tlt kjo tem nuk esht per gallata ok
Sa per ti shtu kuajt ka nje kosto dhe behet me shtim paketash por per 6.3 nuk behet esht e ndaluar kategorikisht qe nuk mund tia shtosh
 
Per makinat sportive si bugati lamborgini 6.3 amg e shum makina sportive nuk mund ti shtosh kuajt se jan motorra te ber me dor jo prodhim serie fabrike si makinat normale ndaj esht e ndaluar kadekorikisht ndurhyrja ne fuqi denohen me ligj nga prodhuesit maksimumi mund ti vesh impiant gazi (gpl) por nuk ia vlen se ato makina jan per adrenalin jo per kursim ?????
 
Tlt kjo tem nuk esht per gallata ok
Sa per ti shtu kuajt ka nje kosto dhe behet me shtim paketash por per 6.3 nuk behet esht e ndaluar kategorikisht qe nuk mund tia shtosh
Un js kam cu 800 por mund tja coj 1100 kuaj edhe pranej po pys vlla un jam manjak makinash nuk po tallem po meqe po flisje per makinat me idrogjen qe me mor vidjo jutub me i bo kopy paste flasin te gjith. 63 aspirim natyral shkon deri 1100 kuaj ta dish po ja arrita do ta bi matorrin nfoto ta shofen deri tani i kam hull 22 per ta bo 800 kuaj nejse menova se merje vesh kam qef me diskutu un ta hap motorrin ta lidh prap po vet e kam pasion
 
Un js kam cu 800 por mund tja coj 1100 kuaj edhe pranej po pys vlla un jam manjak makinash nuk po tallem po meqe po flisje per makinat me idrogjen qe me mor vidjo jutub me i bo kopy paste flasin te gjith. 63 aspirim natyral shkon deri 1100 kuaj ta dish po ja arrita do ta bi matorrin nfoto ta shofen deri tani i kam hull 22 per ta bo 800 kuaj nejse menova se merje vesh kam qef me diskutu un ta hap motorrin ta lidh prap po vet e kam pasion
Me sa shikoj un qenke i fiksu mas shpejtesis por nese ti kalon limitin e kuajve do kesh probleme me motorrin ose do te shkrihen pistonat ose do kaloj ne super xhiro qe dhe ta fikesh ti makinen ai nuk fiket deri sa te harxhoj vain e te bllokohet keshilla ime esht mos luj me kuajt se mund te psosh dhe aksident fatal ne shperthim nuk e di zoti qoft me ty te rujt ishalla
 
Nese do te besh nje makin per shpejtesi dhe gara duhet me i rrit kuajt ne centralin me kompjuter dhe te hapesh turbon ne maksimum dhe te vesh interkuler te madh dhe me ftohje per makinat diesel
 
Me sa shikoj un qenke i fiksu mas shpejtesis por nese ti kalon limitin e kuajve do kesh probleme me motorrin ose do te shkrihen pistonat ose do kaloj ne super xhiro qe dhe ta fikesh ti makinen ai nuk fiket deri sa te harxhoj vain e te bllokohet keshilla ime esht mos luj me kuajt se mund te psosh dhe aksident fatal ne shperthim nuk e di zoti qoft me ty te rujt ishalla
Vlla aspirimi natyral ta lejon ket gjo. Eshte nji cls ndr 111 une e kam pas ka 900 kuaj ajo eshte si motorr prz thjesht kam mundesi edhe pasionin se nuk do i kemi gjith jeten mundesit por kur jane pse mos me i bo qefin vetes jemi rrit fukarej vlla
 
Per makinat benzin mjafton te rrisesh kriteret e injektimit dhe raportit ajer benzin dhe i shton nje turbo elektrike ajo behet nje makin me kuaj shtes dhe shum agresive
 
Vlla aspirimi natyral ta lejon ket gjo. Eshte nji cls ndr 111 une e kam pas ka 900 kuaj ajo eshte si motorr prz thjesht kam mundesi edhe pasionin se nuk do i kemi gjith jeten mundesit por kur jane pse mos me i bo qefin vetes jemi rrit fukarej vlla
Te kuptoj por aspirimi natyral esht dhe i rrezikshem me mir ver metan ( nost ) dhe per 3 sec arrin ne adrenalinen tende
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.