Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

10 heronjtë më të mëdhenj të mitologjisë greke

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

10 heronjtë më të mëdhenj të mitologjisë greke​

Megjithëse bota e grekëve të lashtë ka kaluar shumë kohë, ajo jeton në mitingat e nxituara të mitologjisë greke . Më shumë se vetëm perëndi dhe perëndesha, kjo kulturë kaq shumë kohë më parë na dha heronj legjendarë dhe heroina, shfrytëzimet e të cilave na tronditin ende. Por kush janë heronjtë më të mëdhenj të mitologjisë greke? A ishte Hercules i fuqishëm? Apo ndoshta Akili i guximshëm?


1. Hercules (Herakles ose Heracles)
Hercules
KenWiedemann / Getty Images

Biri i Zeusit dhe armiqësia e perëndeshës Hera , Hercules ishte gjithmonë shumë i fuqishëm për armiqtë e tij. Ai është ndoshta më i njohur për bëmat e tij fantastike të forcës dhe të guximshme, shpesh të quajtur "12 Punët". Disa nga këto punë përfshijnë vrasjen e hydra nëntë koka, duke vjedhur brezin e mbretëreshës amazoniane Hippolyta, duke zbutur Cerberusin dhe duke vrarë luanin Nemean. Hercules vdiq pasi gruaja e tij, xheloze qe ai mund te kete nje dashnore tjeter, copetoi nje tunik me gjak te vdekur centaur qe i hodhi Hercules per te vrare veten. Por Hercules jetonte në mesin e perëndive.

Ai ishte heroi grek i njohur për forcën dhe efikasitetin e tij ekzekutiv: 12 detyrat e tij përbëheshin nga një listë e detyrueshme që do të shkatërronte një trap të heronjve më të vegjël. Por ata nuk ishin në përputhje me këtë djalë të vendosur të Zeusit. Karakteri i preferuar në film, libra, TV dhe shfaqje, Hercules ishte më i ndërlikuar se shumica e kuptojnë; një hero i pavdekshëm në të cilin fisnikëria dhe patos ishin shkruar të mëdha.

Lindja e Hercules​

Biri i Zeusit , mbreti i perëndive dhe gruaja e vdekur Alcmene, Herakli (siç ishte i njohur për grekët) lindi në Thebe.

Llogaritë ndryshojnë, por të gjithë pajtohen se puna e Alcmene ishte një sfidë. Goddess Hera , gruaja e Zeusit, ishte xheloz e fëmijës dhe u përpoq ta largonte atë para se ai të lindte. Ajo dërgoi gjarpërinj në krevatin e tij kur ai ishte vetëm shtatë ditë i vjetër, por të porsalindurit lumturisht mbytën gjarpërinjtë.

Alcmene u përpoq të arrinte përpara problemit dhe t'ia çonte Hercules direkt Hera, duke e lënë atë në pragun e Olimpit. Hera padëshiruar thith babe braktisur, por forca e tij mbinjerëzore e bëri atë të hedhur fëmijën nga gjiri i saj: pështymë e qumështit perëndeshë që pasoi krijoi Rrugën e Qumështit. Gjithashtu e bëri Hercules të pavdekshëm.

Mitet e Hercules

Popullariteti i këtij heroit është i pakrahasueshëm në mitologjinë greke; aventurat e tij më të mëdha janë kataloguar si 12 Punët e Hercules. Këto përfshinin vrasjen e monstrave të tmerrshme si Hidra, Luani Nemean dhe Derri Erymanthean, si dhe kryerja e detyrave të pamundura si pastrimi i stallave të mëdha dhe të ndyra të Mbretit Augus dhe vjedhja e mollëve të artë të Hesperidit.

Këto dhe detyra të tjera u krijuan nga Mbreti Eurystheus, kushëriri i Hercules, i cili u emërua nga Oracle në Delphi, detyra e tij pas heroit, në një zemërim të keq, vrau familjen e tij. Eurystheus gjithashtu e quajti atë Heracles - "Lavdia e Hera" - një goditje ironike në hero dhe armiqësi e tij olimpike.

Hercules u zbukurua në një suitë të dytë të aventurave, të quajtur punët e tjera Parerga. Ai gjithashtu ishte një shok i Jasonit në kërkim të Argonautëve për Qethjen e Artë. Në fund të fundit, Hercules u deified, dhe kultin e tij u përhap në të gjithë Greqinë, Azinë e Vogël, dhe Romën.

Vdekja dhe rilindja e Hercules​

Një nga Parerga ka të bëjë me betejën e Herkulit me centusin Nessus. Duke udhëtuar me gruan e tij Deianeira, Hercules hasi në një lumë ndezur dhe një centaur të zjarrtë të gatshëm për ta marrë atë. Kur centauri e detyroi veten te Deianeira, Hercules e vrau me një shigjetë. Nessus e kishte bindur gruan se gjaku i tij do ta bënte heroin e saj përgjithmonë të vërtetë; përkundrazi, e helmoi me një zjarr të gjallë, derisa Hercules iu lut Zeusit të merrte jetën. Trupi i vdekshëm u shkatërrua, gjysma e pavdekshme e Hercules u ngjit në Olimp.

2. Akil​

Akil
Ken Scicluna / Getty Images

Akili ishte lufta më e mirë e grekëve në Luftën e Trojës . Nëna e tij, Thethin e nymfit, e zhytur atë në lumin Styx për ta bërë atë të pacenueshëm në betejë - përveç thembra të tij, ku ajo mbajti fëmijën. Gjatë Luftës së Trojës, Akilit fitoi famë duke vrarë Hektorin jashtë portës së qytetit. Por ai nuk kishte shumë kohë për të shijuar pushtimin e tij. Akili vdiq më vonë në betejën kur një shigjetë e qëlluar nga Parisi dhe e udhëhequr nga perënditë goditi një vend të prekshëm në trupin e tij: thembra e tij.


3. Theseus​

Theseus & Minotaur

De Agostini / Archives J. Lange / Getty Images

Theseus ishte hero athinas i cili çliroi qytetin e tij nga tirania e Mbretit Minos të Kretës. Çdo vit, qyteti duhet të dërgonte shtatë burra dhe shtatë gra në Kretë që të gllabëroheshin nga Minotauri monstruoz. Theseus u zotua për të mundur Minos dhe për të rivendosur dinjitetin e Athinës. Me ndihmën e gjysëm-motrës së krijesës, Ariadne, Theseus ishte në gjendje të hyjë në labirinth ku përbindëshi jetonte, vriste bishën dhe zbuloi rrugën e tij përsëri.

4. Odiseu​

Odiseu

DEA / G. NIMATALLAH / Getty Images

Një luftëtar dinak dhe i aftë, Odiseu ishte mbreti i Itaka. Përdorimet e tij në Luftën e Trojës u dokumentuan nga Homeri në "Iliad" dhe më tej në "Odisea", e cila lajmëroi luftën dhjetëvjeçare të Odiseut për t'u kthyer në shtëpi. Gjatë asaj kohe, Odiseu dhe njerëzit e tij u përballën me sfida të shumta, duke përfshirë rrëmbimin e një çiklopi , të rrezikuar nga sirenat dhe më në fund të mbytur në anije. Vetëm Odiseu mbijeton, vetëm për t'u përballur me teste shtesë përpara se të kthehet më në fund.

5. Perseu​

Perseu

Hulton Arkivi / Getty Images

Perseus ishte djali i Zeusit, i cili e kishte maskuar veten si një dush prej ari, për të mbarsur Danae të nënës Perseus. Si një njeri i ri, perënditë ndihmuan Perseusin për të vrarë Medusa-n , i cili ishte kaq i shëmtuar që mund të kthehej në gur të gjithë ata që e shihnin drejtpërdrejt. Pas vrasjes së Meduzës, Perseu e shpëtoi Andromedën nga gjarpri i detit Cetus dhe e shtriu atë. Më vonë ai i dha kryetarit të prerë të Medusait perëndeshës Athena.

6. Jason​


40a75569486c2f79.jpg
Hulton Arkivi / Getty Images

Jason ka lindur djalin e mbretit të shkatërruar të Iolcos. Si një i ri, ai u nis për një kërkim për të gjetur qafën e artë dhe kështu rivendosi vendin e tij në fron. Ai mblodhi një ekuipazh të heronjve të quajtur Argonautët dhe lundroi. Ai hasi në një numër aventurash përgjatë rrugës, duke përfshirë përballjen me harpitë, dragonët dhe sirenat. Megjithëse ai ishte në fund të fundit triumfues, lumturia e Jason nuk zgjati shumë. Gruaja e tij e la atë dhe ai vdiq i trishtuar dhe i vetëm.

7. Bellerophon​


2f8e2d79861b326c.jpg
Art Media / Print Koleksionist / Getty Images

Bellerophon është i njohur për kapjen dhe zbutjen e stallionit të egër me krahë Pegaz, diçka që thuhet se është e pamundur. Me ndihmën hyjnore, Bellerophon arriti të hipte mbi kalë dhe u nis për të vrarë himera që ngacmoi Lycia. Pas vrasjes së bishës, fama e Bellerophon u rrit derisa u bind se ai nuk ishte një njeri i vdekshëm, por një zot. Ai u përpoq të ngiste Pegazin në Malin Olimp, i cili e zemëronte aq Zeus se ai bëri që Bellerophon të bjerë në tokë dhe të vdesë.

8. Orfeu​

36eb2704b9a93106.jpg
Ingo Jezierski / Getty Images

I njohur më shumë për muzikën e tij sesa aftësia e tij luftuese, Orfeu është një hero për dy arsye. Ai ishte një Argonaut në kërkim të Jason për qethjen e Artë dhe ai mbijetoi një kërkim që edhe Teseu dështoi. Orfeu shkoi në Underworld për të marrë gruan e tij, Eurydice, i cili kishte vdekur nga gjarpërinj. Ai e bëri rrugën e tij për çiftin mbretëror të Underworld-it - Hades dhe Persefonë - dhe bindi Hades për t'i dhënë atij një shans për të sjellë gruan e tij në jetë. Ai mori leje me kusht që ai nuk e shikoi Eurydice derisa arritën në dritën e ditës, diçka që ai nuk ishte në gjendje të bënte.

9. Cadmus​


37285e625b97304e.jpg
Klubi i Kulturës / Getty Images

Cadmus ishte themeluesi fenikas i Thebes. Pasi dështoi në kërkimin e tij për të gjetur motrën e tij Europa, ai shëtiste tokën. Gjatë kësaj kohe, ai u konsultua me Oracle të Delphi, i cili urdhëroi atë të pushojë bredhjet e tij dhe të vendosen në Boeotia. Atje, ai humbi njerëzit e tij në një dragua të Ares. Cadmus vrau dragoin, mbylli dhëmbët dhe shikonte si burra të armatosur (Spartoi) që dilnin nga toka. Ata luftuan njëri-tjetrin deri në pesë të fundit, të cilët ndihmuan Cadmus-n që gjeti Thebes . Cadmus u martua me Harmonia, vajza e Ares, por vuajti nga fajësia për vrasjen e dragoit të zotit të luftës. Si pendim, Cadmus dhe gruaja e tij u transformuan në gjarpërinjtë.

10. Atalanta​


bad33013e72c3131.jpg
Bibi Saint-Pol / Wikimedia Commons / Domain publik

Megjithëse heronjtë grekë ishin me shumicë dërrmuese, ka një grua që meriton një vend në këtë listë: Atalanta. Ajo u rrit e egër dhe e lirë, e aftë të gjuante, si dhe një burrë. Kur një Artemis i zemëruar dërgoi Boar Calydonian për të shkatërruar vendin në hakmarrje, Atalanta ishte gjahtari që e shpunë kafshën e parë. Ajo gjithashtu thuhet se ka lundruar me Jason, femra e vetme në Argo. Por ajo është ndoshta më e njohur për premtimin për t'u martuar me njeriun e parë që mund ta rrahë atë në një këmbë. Duke përdorur tre mollë të artë, Hippomenes ishte në gjendje të shpërqendronte Atalantën e shpejtë dhe të fitonte garën - dhe dorën e saj në martesë.

 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.