Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

10 justifikimet me te çuditshme para policisë rrugor

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

10 justifikimet me te çuditshme para policisë rrugor​



“Jam shurdh, nuk e dëgjova alarmin e makinës”

Një grua erdhi në rajonet e denonconte makinën që kishte grabitur poshtë pallatit, ndërsa ajo ishte në shtëpi. Kjo ishte e pazakontë, pasi makina kishte sistem alarmi, dhe ajo s'e kishte dëgjuar të fikej derisa makina u largua. Një natë më vonë, isha parkuar dhe po flisja me një tjetër polic kur dëgjova një sirenë të vinte drejt nesh. Mendova ishte një ambulancë, por makina kaloi dhe nuk vura nuk kishte dritë të sirenës. Kuptova ishte vetëm një kompani që ishte raportuar dhe grabitur një ditë më parë. Më vonë mora vesh se hajduti ishte shurdh dhe nuk e dinte se alarmi s'ishte fikur. Shpejt e mësoi se duhet të gjente një profesion tjetër.

“Nuk dua të konsumoj frenat, prandaj nuk ndalova”

Një natë, shumë vite më parë, po patrulloja dhe një automjet kaloi dritën e kuqe në një kryqëzim. Kishte mjaft kohë për t'u ndalur, megjithatë makina nuk u ndal. E ndala atë dhe e pyeta vajzën e re në timon se pse nuk frenoi. Vajza më tha se sapo i kishte rregulluar frenat, dhe i kishte kushtuar shumë, për këtë arsye nuk donte t'i konsumonte që ditën e parë. Zakonisht i lë të kalojnë dëshirojnë të thonë një justifikim të padëgjuar më parë, por në këtë rast ajo u gjobit.

“Nuk ngadalësova, gruaja është gati të lindë”

Një makinë në autostradë kaloi me 25 km në orë mbi normën e lejuar. Sapo polici rrugor e ndali makinën, shoferi i nervozuar i shpjegoi se gruaja ishte gati të lindte. Kështu çifti shpëtoi pa u gjobitur, pasi policia nuk donte të bënte të lindte në makinën e policisë. Rreth 15 minuta më vonë, unë mund të gjej një polic tjetër që të udhëtojë më shpejt. Shoferi i nervozuar i shpjegoi se ishin nisur për në spital, pasi vajza e tire po lindte fëmijën e parë. Polici i zgjuar mendoi të largohej nga ajo autostradë para se në horizont t'i dilnin prindërit e babait të ardhshëm.

“Eca me shpejtësi për të mos më pickuar bleta”

Ndale një makinë në një zonë bujqësore në Miçigan po udhëtonte me shpejtësi 80 kilometra në orë në një zonë ku kufizohej ishte 50 kilometra. Shoferi më shpjegoi se një fjalë dhe fluturonte mbi kokë, kështu që ai shpejtoi në 80 kilometra shpejtësi, duke shpresuar se do të bleta nuk dinte të fluturonte më shpejt dhe të mos i afrohej në ndenjësen e parë. Fatmirësisht, ky shofer shpëtoi pa marrë asnjë gjobë.

“Më kanë hipnotizuar, prandaj parkoj gabim”

Një shef policie betohet se historia që ka ndodhur është me të vërtetë. Tani patrullonte vuri re se një makinë ishte parkuar në një zonë të rezervuar, ndërkohë që hakmerrej dhe të tjera ishin të lira. Ai afrohet dhe e pyet shoferin, ende brenda një kompanie. “S'mund të bëj diçka tjetër”, i thotë ai. Dikush më ka hipnotizuar dhe gjithnjë parkoj aty ku s'duhet. Nuk është faji im ”. Normalisht ky shofer u gjobit, jo për faj të tij.

“Nuk e vë rripin e sigurimit, se më vret gjoksin”

Pasi ndala një makinë për tejkalim të shpejtësisë, e pyeta shoferen se pse s'e kishte parë rripin e sigurimit. Shoferja, një vajzë e re shumë tërheqëse tha: “Jam një kërcimtare ekzotike, dhe rripi i sigurimit më vret gjoksin në veprim që kam unazat. Nëse nuk më beson, do ta tregoj. Këtë histori e tregoi edhe në sallën e gjyqit, por gjykatësja e shpallur fajtore dhe tregoi se nuk mund të shihte provën për ta lidhur.

“S'duhet të kaloja këtu që shtypa një grua 1 javë më parë”

Një djalë i ri po mundqej të habiste të dashurit e tij me aftësinë për të ngarë motorin pa duar dhe përtej normës së lejuar. Polici rrugor ishte i shoqëruar me stafin e një televizioni, të cilët rastësisht po bënin një reportazh. Djali i tromaksur nga kamerat dhe policët pranon: “Më falni, nuk do ta bëj më. Duhet të ma priste mendja që do të më zbulonte. Duhet të kisha zënë mend që javën e kaluar kur shtypa atë gruan ”. Atë ditë ai ishte dëshmitar si patenta e tij dhe gris në thërrime para syve të tij.

“Kur natyra thërret, s'duhet ta ndalosh”

Ndonjëherë shpejtësia për të shkuar në tualet, është edhe arsyeja për shkeljen e rregullave të qarkullimit. Për këtë arsye nuk ka kuptuar politikat e radhës, ndërsa vajza e re, po i shpjegoi se kishte probleme me veshjen dhe prandaj duhet të shkonte në banjën e shtëpisë që ishte 100 metra larg. “Ke kaluar një restorant dhe një pikë karburanti dhe je ndalur, prandaj s'të besoj”, i tha policia vajzës. Madje për t'i treguar asaj se po të thotë: "Mirë, shko në shtëpi dhe unë po të pres poshtë pallatit". “S'është nevoja, më gjobisni që tani, se kaq kisha”, i thotë vajza që ka qëndruar në një sedilje të lagur.

“Më kanë thënë se është lagje e keqe, dua të largohem sa më shpejt”

Një natë vura re në radar se një makinë e tejkaloi limitin e shpejtësisë. E ndala automjetin dhe e pyeta shoferen pse po ngiste si e tërbuar. Përgjigja e saj ishte: “Një shoqja ime më ka thënë se kjo është zona e rrezikshme, se sa shumë njerëz“ të këqij ”. Prandaj po ngisja me shpejtësi, se do të largohesha nga kjo lagje sa më shpejt ”.

“Nuk u nda makinën se nuk e ka bërë policinë dhe sirenën”

Një shofer po e ngiste kamionçinën me 72 milje në orë në një zonë ku ishte 45 milje në orë. Polici rrugor e ndoqi fajtorin më shumë se 4 milje për të lidhur të ndaluar dhe më shumë në fond, ku dera u hap, kuptoi se ishte një mik i njohur. Shoferi e pa dhe i tha se i vinte keq që po udhëtonte kaq shpejt, dhe nuk u ndalua, sepse nuk e kishte parë policinë dhe sa makinën me sirenë që e ndiqte.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.