• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

10 Mrekullitë më të mira dhe tërheqjet në Danimarkë

Hera

其他我
Anetar i Stafit
Adm Nt2
Mesazhe
22,375
Vendndodhja
Zài tā de xīnlǐ

10 Mrekullitë më të mira dhe tërheqjet në Danimarkë​

 • by Terri Mapes
Vizitë në Danimarkë - Cilat janë gjërat më të mira për të bërë në Danimarkë?
Mund të jetë e vështirë të marrësh pamjet dhe atraksionet mira në Danimarkë, por nëse planifikoni një udhëtim në Danimarkë dhe doni disa këshilla për pamjet e vështira, filloni me këtë listë të 10 atraksioneve më të njohura dhe pamjeve në Danimarkë:
 • 01 nga 10

  Kronborg Kalaja pranë Helsingor

  Kronborg Kalaja
  Dennis Jarvis / Flickr / CC BY-SA 2.0
  Kronborg Kalaja është padyshim një nga pamjet kryesore në Danimarkë. Kjo kështjellë mbresëlënëse ishte frymëzimi aktual për "Elsinore" në HamletShekspirit dhe mbetet një tërheqje popullore në Danimarkë vit pas viti. Në Danisht , kalaja quhet Slot Kronborg. Udhëtarët mund të gjejnë Kronborg Kështjellën në majën veriore të ishullit danez të Zelandës. Kjo kështjellë është përfshirë në turneun e kështjellës së Hamletit nga Kopenhaga dhe Tour Kështjellat e Zelandës së Veriut.
 • 02 nga 10

  Ura e Oresundit që lidh Danimarkën dhe Suedinë

  Ura e Oresundit
  LE Daniel Larsson / Flickr / CC NGA 2.0
  Ura e Oresundit është një nga ato që mund të humbasë në Danimarkë, mendoj. Ura skenik 10 milje lidh Suedi dhe Danimarkë, duke transportuar mbi 60,000 udhëtarë me makinë ose tren çdo ditë. Tarifa për ngarje nëpër urën Oresund paguhet në stacionin e pagesave në anën suedeze.
 • 03 nga 10

  Legoland origjinal në Billund

  Legoland Danimarkë
  jannebjo / Pixabay
  Kjo është padyshim një nga atraksionet e mia të preferuara në Danimarkë . Pretty much gjithçka këtu është bërë nga blloqe Lego ... miliona dhe miliona prej tyre! (Me përjashtim të ushqimit.) Ky është parku zbavitës origjinale Legoland i cili u hap në vitin 1968 dhe tërheq më shumë vizitorë të Danimarkës çdo vit. Atraksione të panumërta dhe rides për të gjitha moshat, së bashku me aktivitete shtëpie, ekspozita dhe rides të reja emocionuese. Udhëtarët gjejnë Legoland në Billund, në zemër të Danimarkës (150 milje në perëndim të Kopenhagës).
 • 04 nga 10

  Qyteti i Vjetër i Aarhusit, Danimarkë

  Aarhus Danimarkë
  Thomas Winz / Getty ImagesQyteti i Aarhusit ka një qytet historik të vjetër që është pa dyshim një nga pamjet më të mira në Danimarkë. Nëse nuk jeni shumë larg nga Aarhusi, vizitoni qytetin e vjetër këtu. Ka shtëpi të bukura të vjetra, dyqane të vogla, ushqim dhe pije në ofertë, dhe vetëm shumë gjëra për t'u parë. Udhëtarët marrin 50% nga pranimi i Qytetit të Vjetër nga janari deri në mars dhe fëmijët nën 18 vjeç janë gjithmonë të lirë.
 • 05 nga 10

  Ishulli i Bornholm

  Bornholm Island, Danimarkë
  Bornholm Island, Danimarkë. Konrad Wothe / LOOK-foto / Getty Images
  Bornholm është një ishull danez në Detin Baltik, në lindje të Danimarkës dhe në jug të Suedisë, me pseudonimin "Perla e Baltikut". Ka plazhe të mrekullueshme, shumë shtigje biçikletash dhe arkitekturë nga vitet 1800. Ju nuk keni nevojë për një makinë në Bornholm - autobusët, biçikletat dhe taksitë daneze janë kudo. Për të shkuar në Bornholm, fluturojnë në Rønne-Bornholm Airport ose shikoni lidhjet e trageteve .

 • 06 nga 10

  Plazhet në Danimarkë

  Rudbjerg Knude far
  Rudbjerg Knude far, Jutland, Danimarkë. Walter Bibikow / Getty Images
  Duke folur për plazhe të gjata, me rërë ... pa marrë parasysh se në cilën kohë të vitit jeni në Danimarkë, nuk duhet të humbisni një udhëtim në plazhin më të afërt (edhe nëse nuk është ndër plazhet mëmira në Danimarkë ). Në korrik dhe gusht, është mjaft e ngrohtë për të notuar. Vija bregdetare e Danimarkës me dunat e rërës dhe gjelbërimi është një pamje që gjithmonë ndryshon. Sillni kamerën tuaj dhe shikoni për bunkerë dhe fenerë të Luftës së Dytë Botërore !
 • 07 nga 10

  Kalaja Amalienborg në Kopenhagë

  Rojet e Pallatit të Amalienborg në Kopenhagë
  missbossy / Flickr / CC BY 2.0
  Amalienborg në Kopenhagë është vendbanimi dimëror i familjes mbretëroreDanimarkës dhe gjithashtu një tërheqje shumë popullore në Danimarkë. Me stilin e tij rokoko, Kalaja Amalienborg kombinon katër pallate të njëjta uniforme (por brenda vendit të ndryshme) rreth oborrit. Udhëtarët mund të dëshmojnë ndryshimin e Gardës çdo ditë dhe / ose të hyjnë në dy nga pallatet e Amalienborgut. Një vizitë këtu është gjithashtu pjesë e Grand Tourit të Kopenhagës.
 • 08 nga 10

  Little Mermaid në Kopenhagë

  Little Mermaid, Kopenhagen
  Foto: Lajme Oresund - Johan Wessman
 • Cila është tërheqja më e madhe e Danimarkës, por edhe më e vogla? Little Mermaid në Kopenhagë, në vetëm 4 metra i gjatë! Little Mermaid ulet pranë bregut të portit të lundrimit "Langelinie" në vendin e pushimit të granitit të saj, në zonën e portit Nyhavn. Kjo është një shëtitje të shkurtër nga skelë kryesore e lundrimit, afër shumë prej atraksioneve të tjera kryesore të Kopenhagës dhe vende për të parë arkitekturën në Kopenhagë.
 • 09 nga 10

  Tivoli Copenhagen​

  Tivoli Gardens Copenhagen
  marco wong / Getty ImagesJu nuk mund të vizitoni kryeqytetin e Danimarkës dhe thjesht injoroni Tivolin. Sidomos nëse udhëtoni si familje, Tivoli duhet të jetë në krye të listës tuaj të atraksioneve dhe pamjeve në Danimarkë. Ka gjithçka nga zonat e parkut të qetë dhe aktivitetet për fëmijët më të vegjël për të rides për adoleshencë dhe të rriturit që kërkojnë emocion. Hapur çdo ditë në verë nga ora 11, ora e mbylljes është midis orës 10 dhe mesnatë.
 • 10 nga 10

  Strøget në Kopenhagë

  Strøget
  Yadid Levy / robertharding / Getty ImagesRruga më e gjatë tregtare në Evropë është gjithashtu një nga pamjet kryesore të Danimarkës. Dhe ka një tip të brendshëm për të gjithë ju blerësit atje: Udhëtarët me kosto të ndërgjegjshëm dhe gjuetarët me ujdi duhet të fillojnë të blejnë në fund të Rådhuspladsen të Stroget. Atje do të gjeni çmime më të ulta, ushqime më të thjeshta, zinxhirë të veshjeve si H & M, dhe oferta më të arsyeshme në përgjithësi!

 
Top