• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

22 amfora gjenden pranë Karaburunit

Nete2

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
SUPER MODERATOR
Mesazhe
829
Location
Tiranë
Një projekt i përbashkët arkeologjik shqiptaro-amerikan ka gjetur 22 amfora që janë të paktën 2500 vjeçare në brigjet shqiptare, të cilat tregojnë për një anije të mbytur në lashtësi, njofton AP.

Anija kërkimore “Hercules” e Fondacionit Nautical RPM deklaroi të premten se kishte gjetur 22 amfora në shtratin e detit Jon pranë gadishullit të Karaburunit.

Arkeologu Mateusz Polakowski tha se ata janë të mendimit se amforat e llojit korintas datojnë në mes të shekullit të 7-të dhe të 5-të, para erës sonë.

Që nga viti 2004, anija e RPM ka analizuar shtratin e detit të Shqipërisë për anijet e vjetra dhe moderne, me plane të vazhdueshme për hapjen e një muzeu nënujor në Shqipërinë perëndimore. Kryetari i RPM, James Goold e konsideron këtë zonë si një nga pjesët më të rëndësishme për sa i përket zbulimeve të tilla të aspektit arkeologjik dhe historik.

e.ll./dita
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Top