Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Bibliotekat më të bukura në botë.

Juno

Kontributor
Regjistruar më
Kor 25, 2017
Mesazhe
32,412
View attachment 30290
Kur është fjala për arkitekturën, brendësia e një biblioteke mund të mos jetë gjëja e parë që vjen në mendje. Megjithëse nuk mund ta mohojmë që të lexuarit si proces është kënaqësi! Por, kur futesh brenda mureve të saj, duket sikur i përket një bote tjetër, plot me histori, ngjarje, personazhe të rrallë dhe gjithçka tjetër i bashkohet orëve të leximit, atmosferës e jo vetëm. Megjithatë, në librin e ri të fotografit të Firences, Massimo Listri, shfaqen bibliotekat më të bukura të botës. Janë të vjetra, me arkitekturë antike, me shkallë të holla spirale, me arte murale dhe piktura realizuara në tavan, gjithçka përfaqësojnë këto pesë biblioteka është mahnitëse.
Le të nisim bashkarisht këtë rrugëtim:
1
View attachment 30291
Biblioteka Apostolike Vatikan, Romë, Itali
Biblioteka e Vatikanit daton nga Sixtus V (1521-1590), i cili bëri thirrje për ndërtimin e një ndërtese të re për grumbullimin e saj prej 20 mijë vëllimeve. Cortile del Belvedere e Bramante, një vend në qendër të kompleksit të Vatikanit që ishte rezervuar nga Papa e Rilindjes për turnetë dhe festimet u përzgjodh si vend për këtë bibliotekë.
2
-640-0-5bf5363bece55.jpg

Biblioteka Joanina, Coimbria, Portugali
Ndërtuar në vendin e një kështjellë maure, Biblioteka Joanina bën homazhe te Gjon V i shtëpisë sunduese të Braganzës. Rrënjët e bibliotekës datojnë në 1537, periudha kur Gjoni III (1502-1557) vendosi pallatin e tij mbretëror në Coimbra, të përfunduar gjatë kalifatit të Umajadit dhe në shtëpinë e mbretërve të Portugalisë që nga shekulli i 12-të. Kjo duhet të shërbejë si selia e re e Universitetit të Lisbonës. Mbreti caktoi hapësira për ligjërata dhe klasa dhe një gardërobë (pranë Sallës së Madhe të sotme) që do të përdoret si biblioteka universitare.
3
-640-0-5bf5363b39377.jpg

Biblioteka Statale Oratoriana dei Girolamini, Napoli, Itali
Kjo bibliotekë unike daton në 1586-ën dhe konsiderohet si më e vjetra në Napoli. Ajo përmban një koleksion të pasur të dorëshkrimeve, botimeve të rralla dhe pikëve të vjetra muzikore. Së bashku me kishën me të cilën është e lidhur, ndërtesa është pjesë e një kompleksi që është drejtpërdrejt përballë katedrales në qendër të qytetit.


View attachment 30292

Stiftsbibliothek Kremsmünster, Austri
Kremsmünster Abbey është një nga manastiret më të vjetra dhe më të mëdha në Austri. Biblioteka e saj, e cila strehon rreth 170 mijë libra, u ridizenjua në stilin barok nga Carlo Antonio Carlone në vitin 1670. Hapësira përfshin dhoma seksioni të dedikuara për tema specifike, piktura tematike dhe një kullë observatoriale.
5
-640-0-5bf536395883e.jpg

Në fund të shekullit të 18-të, Biblioteka Strahoviensis u konsiderua si biblioteka më e rëndësishme monastike në Bohemi. Salla e saj teologjike përmban ndikime baroke dhe plot 18 mijë vëllime, ndërsa salla filozofike është ndërtuar në vitin 1783 nga Ignác Jan Palliardi (1737-1824) dhe ka elemente neoklasike që janë të dukshme në kabinetet e saj të mëdha të librit, galeritë dhe pajisjet prej druri arre.
Biblioteka Strahovská Knihovna, Pragë, Republika Çeke
 
  • Pëlqej
Reactions: Iva
Vënde me dritë, të qeta, me shumë libra,ngjyra dhe ndjesinë sikur po kalon kohën në një botë tjetër. Këto janë disa nga ndjesitë që të sjellin libraritë aq më tepër kur ato janë aq të mëdha sa duken pjesë të filmave. Hidhni një sy biblioteka në botë të cilat mund ti vizitoni nqs ju bie rruga.

1-Biblioteka Tianjin Binhaiajo që gjendet brenda kësaj biblioteke të jep një frymëzim të pafund, imagjinoni që ndërtesa është po aq e jashtëzakonshme! Sikur të mos kishte arsye të mjaftueshme për të shkuar në Kinë, një vizitë në një bibliotekë si ajo “Tianjin Binhai” të shton dëshirën më shumë. E hapur që nga viti 2017, është një kryevepër arkitekturore që përmban një auditor të shkëlqyeshëm sferik.

2- Biblioteka “Cărtureşti Carusel”, e vendosur në Bukuresht brenda një ndërtese të shekullit të 19-të, është një përfaqësim i bukur i kulturës së vjetër dhe të re të Rumanisë. Është një hapësirë për të lexuar dhe shoqërua. Ajo përfshin një bistro dhe një galeri kushtuar artit bashkëkohor. Ajo ishte projektuar që të ketë një ritëm dhe simetri rreth një qendre shumë të ngjashme me një karusel në bazë të të cilin u emërua.

3-Një vizitë në dhomën e gjatë në Bibliotekën e Kolegjit Trinity në Dublin duket sikur është në një lundrim letrar në një anije të kushtueshme, shekullore. Biblioteka u ndërtua në mes të viteve 1712 dhe 1732 dhe dhoma e gjatë është 65 metra e lartë, e mbushur me 200,000 nga librat më të vjetër të bibliotekës dhe me një linjë të gjatë mermeri të shkrimtarëve dhe filozofëve të mëdhenj.

4-Biblioteka Stift Admont është më e madhja në botë, e mbushur me dizajne europian barok, përfunduar në 1776 dhe jashtëzakonisht madhështore. Për të thonë se ka histori të shkruar në eshtrat e saj, si dhe në librat e saj.

5-Pjesë e kësaj liste është dhe biblioteka vetëm për juristët në Ioëa, në zemër të Amerikës. Është fizikisht e madhe dhe e zbukuruar me shkallë me spirale, mermerët dhe llambadarët që strehojnë një koleksion të librave ligjor shumë të specializuar të ligjit shtetëror dhe federal ligjor, rregullator dhe të çështjeve të ndryshme që kanë lidhje me këtë degë.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.