Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

5 Lumenjte me te gjate ne bote

Juno

Kontributor
Regjistruar më
Kor 25, 2017
Mesazhe
32,412
Ekzistojnë shënime të ndryshme rreth asaj se cilët janë lumenjtë më të gjatë në botë. Në disa shenime shohim renditje tjetër në disa një renditje tjetër. Ne do të paraqesim në vazhdim një version ku radhiten 5 lumenjtë më të gjatë në botë.
48717
5. Jenisej konsiderohet në mesin e 5 lumenjve më të gjatë në botë që ka një gjatësi prej 5540 km dhe tërë gjatësia e tij rrjedhë nëpër Rusi. Lumi i takon pellgut të Oqeanit të Ngrirë të veriut.
48718
4. Jankce është lumi që radhitet i katërti për nga gjatësia në botë me gjatësi të rrjedhjes 6300 km. Ky lum buron në Himalaje dhe derdhet në detin e Kinës Lindore dhe rrjedhja e tij është lindje perëndim.
48719
3. Nil në shum burime konsiderohet si lumi më i gjatë në botë, mirëpo në disa shënime tjera e hasim në vendin e tretë me 6853 km gjatësi. Ky lum buron në Liqenin Viktoria dhe derdhet në detin Mesdhe. Njëkohesisht është lumi që kalon në më shumë shtete.
48720
2. Misisipi-Misuri bëjnë rrjedhjen e dytë më të gjatë në botë me 6970 km. Rrjedhin në drejtim veri jug nëpër fushën qëndrore të SHBA-ve dhe derdhet në Gjirin e Meksikës.
48721
1. Amazoni është lumi më i gjatë në botë me gjatësi 6992 km. Ai buron në Andet peruane dhe derdhet në oqeanin Atlantik dhe ka shtrirje lindje-perëndim. Lumi në pjesën më të madhe të tij rrjedhë nëpër fushën që ka marr emrin e tij.
 
Edhe ketu nuk e gjetkan dot se cilet jane me te gjatet!
Lumenjte kane qene dhe jane burim kryesor jete sepse sjellin lenden e pare me te rendesishme, ujin.
Afer lumenjve u ndertuan qytetet e para qe me vone u kthyen ne kryeqendra dhe sollen krijimin e shteteve.
 
Info e wikipedia @Artin
Nuk e pata për ty, po për ata që nuk e gjejne/vendosin dot.
Me sa di, nje debat i tille eshte edhe per siperfaqen gjeografike te SHBA dhe Kines, nuk pajtohen se cila eshte me e madhe, i bejne llogarite te ndryshme.
 
Nuk e pata për ty, po për ata që nuk e gjejne/vendosin dot.
Me sa di, nje debat i tille eshte edhe per siperfaqen gjeografike te SHBA dhe Kines, nuk pajtohen se cila eshte me e madhe, i bejne llogarite te ndryshme.

E vertete, ndoshta Kina dhe SHBA kane nisur nje " lufte " verbale ketu e shume vite me pare @Artin.
Edhe kjo ceshtja e koronavirusit ka filluar "te mbaje ere".
 
Kur mirekuptim nuk ka as per ceshtje gjeografie, si mund te kete per gjera te tjera...

Sa per koronen dhe erën... nje nga gjerat me te cuditshme e te pakuptueshme per shqiptaret eshte ceshtja e disa vendeve evropiane qe nuk po marrin masa, edhe pse te semuret u kane shkuar me mijera.

Shqiptaret nuk dine se ç'shpjegim t'i japin kesaj.... ata kane mendim te mire per keto vende.
 
Kto mund tjen mo t gjat po si lumin e Fush-Krujes se njef njeri ?
 
Kur mirekuptim nuk ka as per ceshtje gjeografie, si mund te kete per gjera te tjera...

Sa per koronen dhe erën... nje nga gjerat me te cuditshme e te pakuptueshme per shqiptaret eshte ceshtja e disa vendeve evropiane qe nuk po marrin masa, edhe pse te semuret u kane shkuar me mijera.

Shqiptaret nuk dine se ç'shpjegim t'i japin kesaj.... ata kane mendim te mire per keto vende.

Nuk marrin masa sepse eshte çeshtje ekonomie, ky virus me shume do demtoje ekonomine e ketyre vendeve. Ne ne shqiperi jemi te demtuar ndaj nuk e ndjejme. Mendoj se eshte ceshtje kohe qe te gjendet nje vaksine dhe gjerat do rrjedhin si me pare.
 
Nuk marrin masa sepse eshte çeshtje ekonomie, ky virus me shume do demtoje ekonomine e ketyre vendeve. Ne ne shqiperi jemi te demtuar ndaj nuk e ndjejme. Mendoj se eshte ceshtje kohe qe te gjendet nje vaksine dhe gjerat do rrjedhin si me pare.
Nuk ka kuptim kjo qe thua. Te demtuarit/te varferit marrin masa, kurse te pasurit nuk marrin.

Te demtuara jane edhe keto vende qe nuk munden te marrin masa. Arka e ketyre shteteve eshte bosh, madje jane ne minus, gjithnje ne borxhe.

Detyra e nje shteti ne radhe te pare eshte qe te mbroje jeten e qytetareve tij, jo t'i lere ne meshiren e fatit, me arsyetimin se nuk ka para. Jeta e njerezve eshte me rendesishme se parate. E cfare shtete jane keto qe e quajne veten te pasura, kur nuk kane asnje lek menjane per raste krizash? E kur nuk kane, pse nuk marrin borxh?

A do te na pelqente neve që Shqiperia te mos merrte asnje mase e prinderit tane te moshuar te liheshin ne meshiren e fatit? Sigurisht qe jo. Sot mora vesh se ne Shqiperi bashkia ka caktuar njerez qe te moshuarve t'u blinin edhe ushqimet, me qellim qe ata te mos dalin jashte.

Per momentin Shqiperia eshte me e sigurt e më njerëzore se keto vende....
 
Nuk ka kuptim kjo qe thua. Te demtuarit/te varferit marrin masa, kurse te pasurit nuk marrin.

Te demtuara jane edhe keto vende qe nuk munden te marrin masa. Arka e ketyre shteteve eshte bosh, madje jane ne minus, gjithnje ne borxhe.

Detyra e nje shteti ne radhe te pare eshte qe te mbroje jeten e qytetareve tij, jo t'i lere ne meshiren e fatit, me arsyetimin se nuk ka para. Jeta e njerezve eshte me rendesishme se parate. E cfare shtete jane keto qe e quajne veten te pasura, kur nuk kane asnje lek menjane per raste fatkeqesish? E kur nuk kane, pse nuk marrin borxh?

A do te na pelqente neve që Shqiperia te mos merrte asnje mase e prinderit tane te moshuar te liheshin ne meshiren e fatit? Sigurisht qe jo. Sot mora vesh se ne Shqiperi bashkia ka caktuar njerez qe te moshuarve t'u blinin edhe ushqimet, me qellim qe ata te mos dalin jashte.

Per momentin Shqiperia eshte me e sigurt e më njerëzore se keto vende....
Nuk me ke kuptuar, kam thene qe eshte lufte ekonomike dhe vendet e zhvilluara e dine kete gje.
E imagjinon te ndaloje Londra,Parisi,Berlini per 2 jave? E di cfare pasojash ekonomike do ishin?
E rithem serisht, vaksina eshte çeshtje kohe dhe sigurisht edhe ajo eshte çeshtje ekonomike.
 
Ne fakt jemi jashte teme, kerkoj ndjese, e mbylla me kaq diskutimin.
 
Nuk me ke kuptuar, kam thene qe eshte lufte ekonomike dhe vendet e zhvilluara e dine kete gje.
E imagjinon te ndaloje Londra,Parisi,Berlini per 2 jave? E di cfare pasojash ekonomike do ishin?
E rithem serisht, vaksina eshte çeshtje kohe dhe sigurisht edhe ajo eshte çeshtje ekonomike.
Iu shmange atyre qe thashe e kalove prape tek postimi i pare...
 
Kemi len pa permendur dhe lumin e Shushices ?
 
Iu shmange atyre qe thashe e kalove prape tek postimi i pare...

Artin me beso kur them se nuk jane masa keto qe ka marre shqiperia. Nuk eshte mase qendrimi ne shtepi, mase eshte kur ti ke ngrejt nje shtab emergjence per shendetin paresor. Njerezit ketu e dine mire se si eshte shendetesia jone, ndaj jam i bindur se do rrinin ne shtepi edhe pa ja thene shteti.
Mendon se shqiperia eshte vend me social se vendet e tjera?
Qeveria qe kemi mendon me shume se qeverite evropiane? Kam dyshimet e mia per kete.
 
Po e fshij sepse u larguam shume nga tema e lumenjve. :p
 
Last edited:

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.