63% e burrave që nuk kryejnë marrëdhënie seksuale pas të 50-ave rrezikojnë të preken nga kanceri

Nete2

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
ANETAR ✓
Mesazhe
2,485
Location
Tiranë
Pasioni seksual nuk duhet humbur, as kur kaloni të 50-at pasi mund të përballeni me shqetësime shëndetësore.

Një studim i ri me 5.700 të anketuar ka zbuluar se mungesa e seksit rrit rrezikun e prekjes nga sëmundje të ndryshme.

64% e grave mund të sëmuren nëse bëjnë seks rrallë, por nuk janë të ekspozuara ndaj sëmundjeve të rënda. Sa i përket meshkujve, 63% e tyre mund të preken nga kanceri, ndërsa 41% mund të diagnostikohen me sëmundje kronike.

Ekspertët sugjerojnë që moshat e mesmet nuk duhet të harrojnë përfitimet shëndetësore që sjell një natë pasioni. Ndër to përfshihen djegia e 85 kalorive dhe endorfina përmirëson sistemin imunitar.

Nëse individët janë shumë të lodhur për të bërë dashuri, atëherë ndizet “butoni i kuq” pasi burrat mund të vuajnë nga impotenca e të ketë probleme vaskulare që i ekspozojnë ndaj nga sëmundjeve të zemrës.

o.j/dita
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Ilirik

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
199
Mosha
39
paj syri dhe maraku nuk mplaksen/mbyten kurr... Por, jaqe spiralja ngritese dikur e humb funksionin dhe nuk i futet ne pune me...
Dhe shume mire se eshte ashtu se pas te 40-tave burrat shendrrohen.ne zagar... sa me shume qe i afrohen.pleqerise/vdekjes aq me.shume rritet lakemia posesive per pasuri, trashegimi dhe te berit.qef aty ketu (biles te kishin shiku ndonje plake, sipas takatit)!!!
 
Top