Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

9 ushqime që ju bëjnë të ndiheni përgjumësh

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

9 ushqime që ju bëjnë të ndiheni përgjumësh​

F77BAFE9-1DC9-4F5E-9397-9C2BED2528E1-600x433.jpeg

Të gjithë e kemi provuar atë dëshirën për të bërë një sy gjumë sapo hamë një vakt. Rezulton që disa ushqime ndikojnë në gjendjen tuaj, duke iu bërë të ndiheni më të përgjumur. Më poshtë abcnews.al do ju tregojë se cilat janë këto ushqime.

lg.php
lg.php

lg.php

1. Produktet e qumështit
Produktet e qumështit kanë efekt relaksues pasi përmbajnë sasi të mëdha kalciumi, sidomos djathi i fortë, i cili shkakton dëshirë për gjumë, informon abcnews.al.

2. Bajamet
Bajamet janë të pasura me tripofan, një aminoacid që prodhon melantonin, që njihet si “hormoni i gjumit”. Përveç kësaj, bajamet janë të mbushura me magnez i cili lehtëson tensionin muskulor dhe ju bën të ndiheni të përgjumur.

3. Bananet
Sheqeri, kaliumi dhe magnezi që gjenden në banane e bëjnë tripofanin të hyjë lehtë në trupin tuaj dhe të shkaktojë përgjumje.

4. Arrat
Arrat përmbajnë më pak tripofan se bajamet, megjithatë ato kanë burimin e tyre të melatoninës. Kërkimet treguan se arrat rrisin nivelin e këtij hormoni në gjak dhe ju bëjnë të ndiheni të përgjumur.

5. Qershitë
Qershitë kanë një përmbajtje relativisht të lart të melatononës. Pirja e një gote lëng qershie do ju rrisë dëshirën për gjumë.

6. Çaji kamomil
Kamomili është i pasur me glicinë, një aminoacid që ka efekt qetësues, i cili relakson muskuj dhe sistemin nervor.

7. Farat e kungullit
Përveç tripofanit, farat e kungullit përmbajnë sasi të mëdha zinku dhe magnezi. Këto përbërje ju bëjnë të ndiheni të relaksuar. Vështirë t’i rezistoni tundimit për një sy gjumë.

8. Orizi i bardhë
Orizi i bardhë ka një indeks të lartë glicemik i cili mund të shkaktojë përgjumje 3 deri në 4 orë pasi keni ngrënë.

9. Peshku yndyror
Acidet që gjenden në salmon, ton dhe oesh të tjerë yndyror rrisin prodhimin e melatoninës. Këto acide zvogëlojnë nivelin e hormonit të stresit në gjak, duke iu bërë të ndiheni më të relaksuar.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.