Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

A duhet të hyjë Shqipëria në Evropë?

skerdilaid

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Prill 16, 2020
Mesazhe
35
Shqiptarë që jetojnë në Zvicër dëshirojnë tu bëjnë të njohur opinionit shqiptar mendimin e tyre mbi këtë çështje delikate në blogun që kanë krijuar dy javë më parë:


Duke pasur parasysh se: populli shqiptar është populli më i vjetër në Ballkan, se pozita gjeografike e Shqipërisë është për tu pasur zili, se pasuritë natyrore të saj janë të pa llogaritshme, se gjuha shqipe është e rrallë, se fuqitë evropiane kanë qënë gjithmonë kundër nesh me vendimet e tyre të njëanshme në favor të shteteve fqinjë, duke mos harruar trajtimin e veçantë që u bëhet shtetësave shqiptarë nëpër gjykatat evropiane duke i dënuar ata në mënyrë shembullore etj. etj

Përshëndetje nga Zvicra
Skerdilaid
 
Shqiptarë që jetojnë në Zvicër dëshirojnë tu bëjnë të njohur opinionit shqiptar mendimin e tyre mbi këtë çështje delikate në blogun që kanë krijuar dy javë më parë:


Duke pasur parasysh se: populli shqiptar është populli më i vjetër në Ballkan, se pozita gjeografike e Shqipërisë është për tu pasur zili, se pasuritë natyrore të saj janë të pa llogaritshme, se gjuha shqipe është e rrallë, se fuqitë evropiane kanë qënë gjithmonë kundër nesh me vendimet e tyre të njëanshme në favor të shteteve fqinjë, duke mos harruar trajtimin e veçantë që u bëhet shtetësave shqiptarë nëpër gjykatat evropiane duke i dënuar ata në mënyrë shembullore etj. etj

Përshëndetje nga Zvicra
Skerdilaid
oh
 
Mire se erdhe e me vjen mire qe te lexoj @skerdilaid .

Gjithmone i fokusuar ne maksimum rreth çeshtjes shqiptare.
Endrra 3 dekadash e shqiptareve akoma luhet ne orkestren e parlamentareve po me te njejtin zell.
Ne aspektin ekonomik ndoshta do jepte nje perparesi ,por me.kete Europe qe shohim,personalisht s'kam.entuziazem .

Mendoj se si do jete levizja e radhes se Italise ne lidhje me BE?
 
Jemi rrace e paster kryeput arjane me shume se 3000 vjet banore ne token tone. Komunizmi na kan lon pak mrapa por kur huni rumania qe ka qen me keq se ne kur ka hy europe pse mos me hy ne?
 
Jemi rrace e paster kryeput arjane me shume se 3000 vjet banore ne token tone. Komunizmi na kan lon pak mrapa por kur huni rumania qe ka qen me keq se ne kur ka hy europe pse mos me hy ne?

O grep, kur te futemi ne europa ka me u shkri ose do jemi vec ne dhe maqedonia + kosova me pikpytje :p
 
Jemi rrace e paster kryeput arjane me shume se 3000 vjet banore ne token tone. Komunizmi na kan lon pak mrapa por kur huni rumania qe ka qen me keq se ne kur ka hy europe pse mos me hy ne?
Faleminderit për komentin. Por me sa duket nuk e ke lexuar linkun që të kuptosh më mirë pse nuk duhet të hymë në Evropë. Të përshëndes Skerdilaid
 
Jemi rrace e paster kryeput arjane me shume se 3000 vjet banore ne token tone. Komunizmi na kan lon pak mrapa por kur huni rumania qe ka qen me keq se ne kur ka hy europe pse mos me hy ne?
Nqs do thellohemi pak me historine e Shqiperise ,duke e pare me ato te pakten qe lexojme nga autore qe kan dhene gjak duke kerkuar
do gjejme nje Shqiperi ndryshe nga ç'na kane servirur.
Kemi mitizuar figura qe s'meritonin te ishin ,e kemi harruar ata qe u shkrine per vendin.

Ne si popull kemi qene eksperimenti i (pronarit).
Preferoj ta etiketoj ne kete forme ate fuqi qe e sot komandon boten.

Arsyet??
Ketu duhet kthjellim.e.reflektim,por perderisa s'ka akademi shkencash ;) gje te cilen jo pa qellim e shkrine
s'ka nga ata qe ato poshte kembeve ti kene katrore si gjigandi Çabej

jemi te destinuar te ngrejme duart nga qielli.

Zoti shpetofte Shqiperine

Syri i atij kulti qe kontrollon gjithcka termin Zot do e therriste Luçifer. :)
Jashte teme dola.
Ndjes autorit.
 
Mire se erdhe e me vjen mire qe te lexoj @skerdilaid .

Gjithmone i fokusuar ne maksimum rreth çeshtjes shqiptare.
Endrra 3 dekadash e shqiptareve akoma luhet ne orkestren e parlamentareve po me te njejtin zell.
Ne aspektin ekonomik ndoshta do jepte nje perparesi ,por me.kete Europe qe shohim,personalisht s'kam.entuziazem .

Mendoj se si do jete levizja e radhes se Italise ne lidhje me BE?
Do ket nje rritje aparente t ekonomis por mos harrojm se evropa ti jep leket por ato lek jan prap se prap tonat kshu q shqiprija do zhytet ne nje borzh marramendes se do duket vendi m i fundit se cesht tani.
 
Mire se erdhe e me vjen mire qe te lexoj @skerdilaid .

Gjithmone i fokusuar ne maksimum rreth çeshtjes shqiptare.
Endrra 3 dekadash e shqiptareve akoma luhet ne orkestren e parlamentareve po me te njejtin zell.
Ne aspektin ekonomik ndoshta do jepte nje perparesi ,por me.kete Europe qe shohim,personalisht s'kam.entuziazem .

Mendoj se si do jete levizja e radhes se Italise ne lidhje me BE?
Faleminderit dhe mirë se ju gjeta. Për të kuptuar arsyetimin e shqiptarëve në Zvicër ju këshilloj të lexoni blogun e tyre. Ata nisen nga fakti që Zvicra nuk bën pjesë në Evropë. Italisë dhe po ti largohen 3 milionë nuk i shkakton ndonjë dëm, ndërs Shqipëria me futjen në Evropë boshatiset.
 
Do ket nje rritje aparente t ekonomis por mos harrojm se evropa ti jep leket por ato lek jan prap se prap tonat kshu q shqiprija do zhytet ne nje borzh marramendes se do duket vendi m i fundit se cesht tani.
Pikerisht!
Dikur nje shok (jo shqiptar) me ka thene
se perderisa kemi nje armik te perbashket FMN
mos harro se hyrja ne Europe eshte gjakpirje.
 
Gje e mir esht t hy n evrop... Si tha @molecule kur t hym ne sdo ket m as gje sps dhe evropa nuk esht tashme nje forz e bashkuar. Jetojm n nje perjudh historike q n librat e shkolles se niperve tan do quhet globalizim.
 
Gje e mir esht t hy n evrop... Si tha @molecule kur t hym ne sdo ket m as gje sps dhe evropa nuk esht tashme nje forz e bashkuar. Jetojm n nje perjudh historike q n librat e shkolles se niperve tan do quhet globalizim.
Plani i super perfol ky eshte
fjala e fundit i teksit tend.

Do isha kureshtar si mund ta perkufizoje dikush nje teme se ç'permban ajo strategji?
 
Faleminderit dhe mirë se ju gjeta. Për të kuptuar arsyetimin e shqiptarëve në Zvicër ju këshilloj të lexoni blogun e tyre. Ata nisen nga fakti që Zvicra nuk bën pjesë në Evropë. Italisë dhe po ti largohen 3 milionë nuk i shkakton ndonjë dëm, ndërs Shqipëria me futjen në Evropë boshatiset.
Shqiptaret ne zvicer??? Skutoj cfar qendrojn ata kur jan imigrant si gjith ne. Na shpjego cik se paske qef ?(shaka)
 
Plani i super perfol ky eshte
fjala e fundit i teksit tend.

Do isha kureshtar si mund ta perkufizoje dikush nje teme se ç'permban ajo strategji?
Riformulo pytjen.. Se fshatare jam... Ktu perdoren shum fjal t renda?
 
Riformulo pytjen.. Se fshatare jam... Ktu perdoren shum fjal t renda?
Ke te drejte :p

Nje teme nga dikushi qe ka njohuri te mjaftueshme
se ç'nenkupton termi Globalizem. :)
Misioni
dobite
funksionimi etj
 
Ke te drejte :p

Nje teme nga dikushi qe ka njohuri te mjaftueshme
se ç'nenkupton termi Globalizem. :)
Misioni
dobite
funksionimi etj
E po cila esht pytja mo??? Bohhh m ben t ndihem e trash jot ti mua.. Kshu falas... Edhe e mbaj veten me normo-zgjuarsi
 
E po cila esht pytja mo??? Bohhh m ben t ndihem e trash jot ti mua.. Kshu falas... Edhe e mbaj veten me normo-zgjuarsi
Globalizëm do të thotë botë pa kombe dhe pa kufij, për arsye se kapitalizmi botëror, siç e ka parashikuar Karl Marksi, është në fazën e tij më të lartë, domethëne në fazën e eksportimit të kapitaleve dhe kërkimit të tregjeve në të gjithë botën. Pa globalizmin, kjo nuk do ishte e mundur. Të përshëndes
 
Globalizëm do të thotë botë pa kombe dhe pa kufij, për arsye se kapitalizmi botëror, siç e ka parashikuar Karl Marksi, është në fazën e tij më të lartë, domethëne në fazën e eksportimit të kapitaleve dhe kërkimit të tregjeve në të gjithë botën. Pa globalizmin, kjo nuk do ishte e mundur. Të përshëndes
E di cfar esht globalizimi se kot nuk e nominova. Ju kerkova nje shpjegim tjeter
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.