A egziston exorszismi?

MrCool

Banned.
ANETAR ✓
Mesazhe
2,909
Vendndodhja
Struge
Ekzorcizmi ne Islam, ne mos gaboj quhet rukje.. Sherim me Kuran per dike qe eshte pushtuar nga xhindi..
 

Moana

RrEbeLe
ANETAR ✓
Mesazhe
422
Vendndodhja
Roma
Mendoj se praktikohet nga te gjitha religjionet apo jam gabim? ?
Ai term qe ke perdorur EKZORCIZEM eshte i te krishtereve.Nuk kam informacion si quhet ne fete e tjera,por si praktike di qe perdoret.Priferinjte qe praktikojne ekorcizmin jane te perzgjedhur,nuk mund ta bejne te tere.
 

Aimilius

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
70
Që ekziston si praktikë ekziston, ky emërtim është për fetë e krishtere, por si fenomen praktikohet dhe në shumë fe të tjera, në islam, budizëm, hinduizëm etj. Megjithatë nuk besoj se funksionon për shërimin e personave që kanë probleme, prandaj praktika të tilla ka shumë kohë që nuk përdoren më. Më shumë hollivudi e ka bërë të bujshëm se është diçka që shkon me filmat thriler.
 

Alboy

Po te peshtyva ste lepij me..................
ANETAR ✓
Mesazhe
5,275
Me falni per injorancen.....po cfare eshte kjo
 

Iva

I/e Regjistruar
Mesazhe
9,448
Nuk eshte se e besoj por ka momente qe pyes veten per disa dukuri te degjuara apo lexuara.
 

ANGELIQUE

Soft at heart and wild on top
ANETAR ✓
IRCD/Staff
Mesazhe
7,368
Vendndodhja
The dark side of Heaven
Ekzorcizmi ekziston dhe funksionon ne forma te ndryshme si magji e zeze , si syni i djallit etj.
Kulturat njerezore besojn ne kohen dhe hapsiren qe shpirtat e djallezuar ( evil spirits ) munden ti posedojn njerezit dhe menyra e vetme per ti debuar ata shpirta te keqij nga trupi eshte exorcismi.

Bota eshte e mbushur me njerez qe mendojn ndryshe disa e mohojn e disa i pohojn faktet rreth ktij fenomeni mbinatyror dhe ritualit te ktij lloji.

Kam lexu diku se aktivitetet djallezore jane duke u rritur shume ,kete e raporton Vatikani. Jane duke u rritur ne menyre te shpejt nepermjet shkrimeve(artikujve ) te ndryshem ne Internet , duke e bere edhe me te lehte pjesemarrjen e njerezve te dobet moralisht & shpirterisht ne veprimtari okulte sic jane bordet Ouija , Seancat dhe Magjit qe hapin dyert per djajt qe te hyjne ne trup te njerezve , kta shpirta djallezor mund t’posedojn edhe gjera te ndryshme ,vende dhe shtepi.

Ekzorcizmi kerkon fuqi shm te madhe dhe rituali duhet te kryhet nga persona te duhur qe kane njohuri .. Ajo e dobeson njeriun (nese kryhet ne njerez). Gjate ekzorcizmit shpirti i djallit eshte ne fuqi maksimale, sepse nuk duan te largohen nga ajo/ai qe e kane poseduar kshtu ata perdorin pothuajse te gjithe fuqine e tyre per te ndaluar ritualin.

Me e mira nga te gjitha eshte qe te besojm ne Zot dhe tek fuqia e lutjeve ???.
 

NOUR

-Smile Now~Cry Later-
Kontributor/e
Mesazhe
14,274
?Ekziston jam vete fakti e kam par live eshte 1 kish ne itali afer cesenas atje ven njerzit provojn ne qoft se jan te poseiduar kan 1 tip kapele qe ta ven ne kok ata njerzit qe jan te poseiduar ose nen ndikimin e tij cakerdohen ??? nuk shkruj me se kam frik nga ajo qe kam par ??
 

Hera

Ετερως εγώ
Anetar i Stafit
ADMIN/E
Mesazhe
12,051
Vendndodhja
Me kembe ne toke
Nuk e besoj ne fakt se pse disa njerez qe i kam besim me ka e thene se e kane pare me syte e tyre .......une personalisht nuk besoj
 

Liber8

U can't pLaY a pLaYa
ANETAR ✓
Mesazhe
1,615
Ekziston

Tri fete monoteiste e pranojne. Une kam pare me sy raste te tilla 4 vite te plota. Pervec diturise fetare qe e posedoj dhe pranoj se ekzorcizmi ekziston dhe ka te beje me xhinnet, edhe njeten reale kam pare e ndegju shumecka. Eshte jashte logjikes se shendoshe te besohet se eshte dicka tjeter pas asaj cfare sheh edhe ndegjon.
 
Top