Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

A egziston exorszismi?

Ekzorcizmi eshte praktike e fese se krishtere,mos ngaterroni terminologjine me teologjine!

Mendoj se praktikohet nga te gjitha religjionet apo jam gabim? ?
 
Ekzorcizmi ne Islam, ne mos gaboj quhet rukje.. Sherim me Kuran per dike qe eshte pushtuar nga xhindi..
 
Mendoj se praktikohet nga te gjitha religjionet apo jam gabim? ?
Ai term qe ke perdorur EKZORCIZEM eshte i te krishtereve.Nuk kam informacion si quhet ne fete e tjera,por si praktike di qe perdoret.Priferinjte qe praktikojne ekorcizmin jane te perzgjedhur,nuk mund ta bejne te tere.
 
Që ekziston si praktikë ekziston, ky emërtim është për fetë e krishtere, por si fenomen praktikohet dhe në shumë fe të tjera, në islam, budizëm, hinduizëm etj. Megjithatë nuk besoj se funksionon për shërimin e personave që kanë probleme, prandaj praktika të tilla ka shumë kohë që nuk përdoren më. Më shumë hollivudi e ka bërë të bujshëm se është diçka që shkon me filmat thriler.
 
Perdoret per te ju be mire personave apo keq?
 
Me falni per injorancen.....po cfare eshte kjo
 
Nuk eshte se e besoj por ka momente qe pyes veten per disa dukuri te degjuara apo lexuara.
 
Ekzorcizmi ekziston dhe funksionon ne forma te ndryshme si magji e zeze , si syni i djallit etj.
Kulturat njerezore besojn ne kohen dhe hapsiren qe shpirtat e djallezuar ( evil spirits ) munden ti posedojn njerezit dhe menyra e vetme per ti debuar ata shpirta te keqij nga trupi eshte exorcismi.

Bota eshte e mbushur me njerez qe mendojn ndryshe disa e mohojn e disa i pohojn faktet rreth ktij fenomeni mbinatyror dhe ritualit te ktij lloji.

Kam lexu diku se aktivitetet djallezore jane duke u rritur shume ,kete e raporton Vatikani. Jane duke u rritur ne menyre te shpejt nepermjet shkrimeve(artikujve ) te ndryshem ne Internet , duke e bere edhe me te lehte pjesemarrjen e njerezve te dobet moralisht & shpirterisht ne veprimtari okulte sic jane bordet Ouija , Seancat dhe Magjit qe hapin dyert per djajt qe te hyjne ne trup te njerezve , kta shpirta djallezor mund t’posedojn edhe gjera te ndryshme ,vende dhe shtepi.

Ekzorcizmi kerkon fuqi shm te madhe dhe rituali duhet te kryhet nga persona te duhur qe kane njohuri .. Ajo e dobeson njeriun (nese kryhet ne njerez). Gjate ekzorcizmit shpirti i djallit eshte ne fuqi maksimale, sepse nuk duan te largohen nga ajo/ai qe e kane poseduar kshtu ata perdorin pothuajse te gjithe fuqine e tyre per te ndaluar ritualin.

Me e mira nga te gjitha eshte qe te besojm ne Zot dhe tek fuqia e lutjeve ???.
 
?Ekziston jam vete fakti e kam par live eshte 1 kish ne itali afer cesenas atje ven njerzit provojn ne qoft se jan te poseiduar kan 1 tip kapele qe ta ven ne kok ata njerzit qe jan te poseiduar ose nen ndikimin e tij cakerdohen ??? nuk shkruj me se kam frik nga ajo qe kam par ??
 
Nuk e besoj ne fakt se pse disa njerez qe i kam besim me ka e thene se e kane pare me syte e tyre .......une personalisht nuk besoj
 
Ekziston

Tri fete monoteiste e pranojne. Une kam pare me sy raste te tilla 4 vite te plota. Pervec diturise fetare qe e posedoj dhe pranoj se ekzorcizmi ekziston dhe ka te beje me xhinnet, edhe njeten reale kam pare e ndegju shumecka. Eshte jashte logjikes se shendoshe te besohet se eshte dicka tjeter pas asaj cfare sheh edhe ndegjon.
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.