Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

A është e vërtetë që sharja është e mirë për shëndetin??

Inna^

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Qer 29, 2021
Mesazhe
1,757
Po, por gjithsesi konsiderohet si sjellje jashtëzakonisht e pakulturuar që nuk duhet t’i lejoni vetes në publik. Sidoqoftë, studime të shumta kanë treguar se sharjet, në situata që e detyrojnë atë, kanë një numër përfitimesh shëndetësore – rritje të tolerancës ndaj dhimbjes, më pak stres, lidhje më të thellë me njerëzit.
Përse?
Kur lëshohet një shpërthim fjalësh vulgare, lirohet adrenalina e cila njëkohësisht do të ju mpijë dhe do të ketë një efekt stimulues. Ky ndikim është aq i fortë sa profesionistët që punojnë nën presion dhe të cilëve u ndalohet rreptësisht të mallkojnë ose shajnë (pilotët, kirurgët) tregojnë performancë më të dobët.


Si përfundim njerzit që shajn qenkan më të shëndetshëm ?

Dhe plot adrenalin .

Ju e dini kënd bëni TAG !!!!
që tu tregoni sa t shëndetshëm jan ?
 
Po, por gjithsesi konsiderohet si sjellje jashtëzakonisht e pakulturuar që nuk duhet t’i lejoni vetes në publik. Sidoqoftë, studime të shumta kanë treguar se sharjet, në situata që e detyrojnë atë, kanë një numër përfitimesh shëndetësore – rritje të tolerancës ndaj dhimbjes, më pak stres, lidhje më të thellë me njerëzit.
Përse?
Kur lëshohet një shpërthim fjalësh vulgare, lirohet adrenalina e cila njëkohësisht do të ju mpijë dhe do të ketë një efekt stimulues. Ky ndikim është aq i fortë sa profesionistët që punojnë nën presion dhe të cilëve u ndalohet rreptësisht të mallkojnë ose shajnë (pilotët, kirurgët) tregojnë performancë më të dobët.


Si përfundim njerzit që shajn qenkan më të shëndetshëm ?

Dhe plot adrenalin .

Ju e dini kënd bëni TAG !!!!
që tu tregoni sa t shëndetshëm jan ?
Quhet kur shan ndër dhëmbë që mos të dalësh pa edukatë ??
 
Jo...thjesht te duket sikur nxjerr dufin
 
nuk e keshilloj por disa persona ta bejne borxh e kam sha ndonjehere por jo vulgare
 
Njeriu nuk thote gjithmone vetem fjale te mira e te mencura.
Ka momente kur nervozohesh dhe u thua tjereve ate qe meritojne, kushdoqofte?
 
Njeriut ne ato momente i duket se po i ben mire, por nuk eshte e vertet. Tregon nje pjese te edukates apo karakterit te fshehte te tij/saj.
 
Njeriut ne ato momente i duket se po i ben mire, por nuk eshte e vertet. Tregon nje pjese te edukates apo karakterit te fshehte te tij/saj.
Gabohesh!
Ç' pune ka edukata, kur ke akumuluar me aq durim merzitjen dhe flet me gjuhen e hidherimit ne kete rast!
Karakteri mund te fshihet me dit, por nuk mund te fshihet kurre me muaj apo vite!
 
Gabohesh!
Ç' pune ka edukata, kur ke akumuluar me aq durim merzitjen dhe flet me gjuhen e hidherimit ne kete rast!
Karakteri mund te fshihet me dit, por nuk mund te fshihet kurre me muaj apo vite!

Mendimi yt!

Njeriu per nga vet natyrshmeria e krijimit eshte krijese e ngutshme. Te zemerohesh, eshte ne natyrshmerine tone, por ta shprehim zemerimin tone ne menyre te gabuar duke ofenduar, nuk eshte njerezore por shtazarake. Ajo cka na dallon nga shtazet ne ato momente eshte deshira e lire, tcilen kafshet se kane, ne e kemi.
Ne duhet te kemi kontrolle mbi zemerimin tone ne ato momente, e jo ta lejojme t'na kontrolloje. Ne lidhje me kete do ta ceki vetem nje thenje te Profetit Muhammed a.s. ku thote:

"Nuk është i fuqishëm ai i cili mposht armiqtë e tij. I fuqishëm është ai i cili përmbahet nga zemërimi”.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.