Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

A është e vërtetë që sharja është e mirë për shëndetin??

Mendimi yt!

Njeriu per nga vet natyrshmeria e krijimit eshte krijese e ngutshme. Te zemerohesh, eshte ne natyrshmerine tone, por ta shprehim zemerimin tone ne menyre te gabuar duke ofenduar, nuk eshte njerezore por shtazarake. Ajo cka na dallon nga shtazet ne ato momente eshte deshira e lire, tcilen kafshet se kane, ne e kemi.
Ne duhet te kemi kontrolle mbi zemerimin tone ne ato momente, e jo ta lejojme t'na kontrolloje. Ne lidhje me kete do ta ceki vetem nje thenje te Profetit Muhammed a.s. ku thote:

"Nuk është i fuqishëm ai i cili mposht armiqtë e tij. I fuqishëm është ai i cili përmbahet nga zemërimi”.
Sikur te gjithe te vepronin keshtu dhe jo vetem ta lexonin e shkruanin.
Por jeta ka dallge, e njerezit luftojne ne te gjithë menyrat per tu bere shkemb, qe te mbijetojne edhe ne shpirt, besoj une!
 
Un shaj vetem ne timon kur me acarojne ( shqip se mos me kuptojne ) Shaja me sakt aty ku jetoja qe skisha kontakt me alb . Se ktu mini Shqiperi flliqesh.?
Ndryshe ncuq nuk shaj falenderoj Zotin qe edhe kur kam marr ndonje ofendim pa shkak nuk jam ul ne te njjejtin nivel pasi arrij te géroj goxha mire stresin .

ah maxi te fus noj grush à shkelm po sharje Ncuq . ?
 
Sikur te gjithe te vepronin keshtu dhe jo vetem ta lexonin e shkruanin.
Por jeta ka dallge, e njerezit luftojne ne te gjithë menyrat per tu bere shkemb, qe te mbijetojne edhe ne shpirt, besoj une!

Nuk eshte lehte, por as veshtire jo. Me rendesi t'mundohemi, e te mos behemi pesimist, duke thene s'mundem ashtu, sepse per cdo gje ne kete jete, nevojitet deshira, vullneti, optimizmi, shpresa dhe vetbesimi
 
Nuk eshte lehte, por as veshtire jo. Me rendesi t'mundohemi, e te mos behemi pesimist, duke thene s'mundem ashtu, sepse per cdo gje ne kete jete, nevojitet deshira, vullneti, optimizmi, shpresa dhe vetbesimi
Te flasesh teorikisht per dicka dhe ta zbatosh ate ne jet, jane dy gjera krejt te ndryshme, megjithate lutemi qe Zoti te na jape durim ne momente te veshtira per jeten.
 
Kur kam qene fmije mbaj mend kur vritesha me thoshte gjyshja bertit me te madhe sepse te ndihmon ne dhimbje, me pas kam lexu shume studime qe sharja dhe bertitija me te madhe ne rrethana te caktume ka nje efekt analgesiko ne trupin e njeriu, dmth ulin dhimbjen, pershembull nese e pren gishtin me thike dhe bertet dhe shan sigurisht ajo dhimbja e pare do jete me e vogel, mendoj qe te gjitheve ju ka qellu por ndoshta se keni vene re.

Pastaj kto sharjet kane edhe efekt psikologjik dmth clirojne energji negative, c'tensionon trupin dhe muskujt duke e ba njeriun me pak te dhunshem, dhe me shume reflektiv ndaj mendjes dhe jo impulsiv, mos harroni se njerzit impulsiv per natyre jane shume te qete ;)

Kot nuk thuhet qeni qe leh nuk te han :lolx:
 
Te flasesh teorikisht per dicka dhe ta zbatosh ate ne jet, jane dy gjera krejt te ndryshme, megjithate lutemi qe Zoti te na jape durim!

Padyshim, ne po flasim ne teori ketu, se a eshte mire apo jo, pastaj se cfare bejme ne praktike eshte ceshtje tjeter qe ska logjike t'bisedohet kur nuk njifemi dhe nuk njohim te tjeret.
 
Padyshim, ne po flasim ne teori ketu, se a eshte mire apo jo, pastaj se cfare bejme ne praktike eshte ceshtje tjeter qe ska logjike t'bisedohet kur nuk njifemi dhe nuk njohim te tjeret.
Pikerisht, ketu jemi ne nje mendje, ju pershendes ?
 
Mendimi yt!

Njeriu per nga vet natyrshmeria e krijimit eshte krijese e ngutshme. Te zemerohesh, eshte ne natyrshmerine tone, por ta shprehim zemerimin tone ne menyre te gabuar duke ofenduar, nuk eshte njerezore por shtazarake. Ajo cka na dallon nga shtazet ne ato momente eshte deshira e lire, tcilen kafshet se kane, ne e kemi.
Ne duhet te kemi kontrolle mbi zemerimin tone ne ato momente, e jo ta lejojme t'na kontrolloje. Ne lidhje me kete do ta ceki vetem nje thenje te Profetit Muhammed a.s. ku thote:

"Nuk është i fuqishëm ai i cili mposht armiqtë e tij. I fuqishëm është ai i cili përmbahet nga zemërimi”.
As që diskutoet që ësht një sjellje e ulët e njerzve të dobët...Dicka që dëmton karakerin por e dobishme për shëndetin ??‍♀️
 
As që diskutoet që ësht një sjellje e ulët e njerzve të dobët...Dicka që dëmton karakerin por e dobishme për shëndetin ??‍♀️

Smund te quhet e dobishme per shendetin dicka qe demton karakterin. Ajo cfare eshte e dobishme per karakterin, cdo here eshte e dobishme edhe per shendetin, mendimi im ky.
 
Smund te quhet e dobishme per shendetin dicka qe demton karakterin. Ajo cfare eshte e dobishme per karakterin, cdo here eshte e dobishme edhe per shendetin, mendimi im ky.
E thon shkenctarët jo un ?
 
Po çliron energji negative. Po të dëgjosh ata në instagram diamant ca jan ata jo është dëmtim i rend per shëndetin.
 
Se di:p
Por kur jam me nerva shaj, dhe them drejten sikur clirohem:p
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.