Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

A harrohet dora qe te ka ndihmuar!?

Varet nga personi. Ne te tilla raste eshte te kesh me mire nje qen mik sesa nje mik qen.
 
Valla mu ma kan haruar dhe me harojn akoma,po un prap po e vazhdoj me mbajt doren time hapur per ndihm qe mundem, se fundja secili e ka per vete, mua sdi qe dikush tme ket ndimu dicka te madhe flas jasht familjes ,nese dicka modeste ose ndonje gje te vogel kam nga dikush ja kam kthy shum her me shum,dhe nese dicka smbaj mend zoti ma kujtoft e ma mundsoft tua kthj dyfysh,por sic e ceka sdi qe dikush ka be dicka tmadhe per mua,mbase dhe skam pas nevoj sdi.Por mua po mkan haru ,jo qe kan haru por jan mundu disa dhe me te keq me ma kthy, e fiks atyre un prap u kam ndihmu ,dhe heren e dyt spaku pash se ju erdhi turp nga vetja.
 
Pershendetje
Dora qe te jep buke a harrohet,?
Nese ai e harron do te thote qe nuk e ka merituar por nese ti ja kujton i bie qe barazpeshon te njejtin gabim (opinioni im ky) nuk eshte termi i duhur permendja e fjales buke ?
Ne jemi aq mirnjohes sa e kemi ne karakter,ka nga ata qe perdorin termin KALOVA LUMIN DHE TE ....KALIN. Super mosmirnjohes.
Ka nga ata qe DOREN QE SE HAN DOT E PUTHIN. Servilet
Ka dhe nga ata qe mirnjohjen e kan brenda venave dhe varur me koke posht ti mbash nuk tradhtojn kurre besimin e dikujt.
Varet ku e gjen veten cdo kush.?
E vleresoj opinionin tende!
Dhe jam dakort!
Ne fakt termi buke nuk ka vec lidhje me buken!
Qe hahet!
Por nese ti je i shtrir ne rruge e nje person!
Te zgjat doren e te ngre!
A nuk eshte kjo baraz me te dhenit (buke)!?
Sepse po te zgjatet nje dore!
Ne mes te hicit!
??
 
Ej 1 te mire dhe do te te vij 10 te tjera pa i kuptuar !
Nqs te ndimoj dikush kurr nuk harrohet por u kthehet dhjetfish ndima !
Nqs do ndimojm njeri tjetrit bota do jete me e mire e me e bukur
 
Hello @Nikoleta,

Tema shum me vend, une ne kte rast mund te flas per veten time.
Do e shpjegoj nje shembull timin ( ose me thjesht nje ndodhi timen )

Kur kam ardh ne france ne vitin 2006 u takova me nje vendas timin nje GJILANAS ( XHELALIN )
I cili me bleu 1 paket cigare dhe 2 Croissons Dhe kur rastesis ketu me njerz qe pysim nga erdhet si qendruat e kshtu une them c'do here, Xhelali me mbajti me buk e cigare deri sa u drejtova !

Dmth ai njeri qe harron doren qe ju eshte dhen ne kohen kur ai/ajo kishte nevoje per mua nuk eshte njeri !
Kjo eshte mirnjohje!
Dhe respekt!
Per dike!
Vleresim total per kete gje!
Si per personin qe ka bere kete gje!
Dhe per ty!
???
 
Jo Vetem qe nuk harrohet… por ne Shqiptaret jemi edhe krenare me k’te virtyt ? qe na prezanton edhe ne histori dhe kulturen tone . ??
Shume dakort me ju!
Ne disa raste eshte kjo gje!
Por ka dhe raste qe harroje se jemi nje gjak!
Dhe keto jane raste jo sporadike!
?
 
Ej 1 te mire dhe do te te vij 10 te tjera pa i kuptuar !
Nqs te ndimoj dikush kurr nuk harrohet por u kthehet dhjetfish ndima !
Nqs do ndimojm njeri tjetrit bota do jete me e mire e me e bukur
Shume e bukur nese do ndodhe vertet!
?
 
E vleresoj opinionin tende!
Dhe jam dakort!
Ne fakt termi buke nuk ka vec lidhje me buken!
Qe hahet!
Por nese ti je i shtrir ne rruge e nje person!
Te zgjat doren e te ngre!
A nuk eshte kjo baraz me te dhenit (buke)!?
Sepse po te zgjatet nje dore!
Ne mes te hicit!
??
Sa te kem frymen ate dor vec e puth dhe jo vetem
Sakrifikohem ne cdo aspekt per ate person.??
 
Mosmirnjohësit nuk i do as zoti! ( Nuk parapëlqej ta përmend në forum Zotin, poor ket her e bana)
Mosmirënjohsit kurr nuk do shohin dritë!
 
Se pari komplimente per temen embelsire.

Kam patur fatin e mire te rritem me familjen time te madhe dhe te bukur deri ne momentin qe dola ne jete e jetoj independente dhe sot pa ja shtrire doren askujt. Pra prinderit e mu jan te paret qe ju jam mirenjohese per cdo gje Edhe shpresoj ta marrin shperblimin nga une deri ne momentin e fundit.


A kam marre ndihme? Morale po.
ne jete jam tip shume selektive me njerezir po Edhe shume sociale kjo edhe per shkak te punes qe kam.
Kzm dhen ndihme? Po shume Edhe nuk pres tme kthejne . Sepse gjerat kur i bej i bej per shpirtin tim jo per tme ngrit kush kapelen .
Kaq per momentin.
kalofshi bukur ne vazhdim
Prindrit jane ata qe ne kurre nuk do mund ti jemi dot falenderues sikur te jetoj 2 jete!
Por le te bejme respektin tone max!
Dhenja e dores nuk perkufizon vetem!
Dhenjen e bukes!
Por dhe shume gjera te tjera!
Dhe kur dikush eshte ne veshtirsi per dicka!
E nje person tjeter le kohen e tij per tu gjendur ne ate cast!
????
 
@Nikoleta ?
Ta saktesoj pak kete pjesen e dhenies se bukes,nuk specifikohet saktesisht buka (ngrenia) por duhet te jet parimi i mos permendjes se ndihmeses qe ke dhen.
Mund te shprehesh zhgenjimin e situates nga dikush qe nuk e prisje por kurre nuk duhet permendur ndihmesa qe ke dhen.
Dike kur e ndihmon e ben sepse zemra jote te udhezoj ta beje apo ndergjegjia jote,jo per ta mbajtur te varur drejt vetes. ?
 
@Nikoleta ?
Ta saktesoj pak kete pjesen e dhenies se bukes,nuk specifikohet saktesisht buka (ngrenia) por duhet te jet parimi i mos permendjes se ndihmeses qe ke dhen.
Mund te shprehesh zhgenjimin e situates nga dikush qe nuk e prisje por kurre nuk duhet permendur ndihmesa qe ke dhen.
Dike kur e ndihmon e ben sepse zemra jote te udhezoj ta beje apo ndergjegjia jote,jo per ta mbajtur te varur drejt vetes. ?
Jo nuk po kapja zhgenjimin!
Por vetem fenomenin nga njerzit!
Jo per pjese e permendjes!
Ajo eshte pjese me vehte!
Teme me vehte!
Por po kapja vetem si fenomen pjesen e pare!
Te harrimit te asaj dore!?
Uroj te me kuptosh!
??
 
Ne si familje kemi qënë ndër të parat që kemi ardhur në Tiranë në 80..
Ndihmuam gjithë fisin derisa u sistemuan në shtëpitë e tyre..
Nëna ime ka bërë një sakrificë të jashtëzakonshme për njerëzit e babait tim..mirëpo shkuan si shkuan gjërat dhe kishim nevojë për këta njerëz që kishim ngrënë me 1 pjatë, kishim fjetur 4 veta me 1 jorgan, ishim bërë pjesë e çdo situate apo halli( nuk na ndihmuan)....
Për arsye shëndetësore mami im e mori babin dhe çanë rrugët e Firenzes në Itali..pa ditur gjuhën, vendin, pa njohur askënd ia dolën të vetëm.
E gjithë ajo " bukë" që ne kishim dhënë na u kthye në boomerang , thënë ndryshe haram.
Nuk i mallkuam kurrë por ai lart është i madh dhe i sistemon vetë secilin prej nesh.
 
Ne si familje kemi qënë ndër të parat që kemi ardhur në Tiranë në 80..
Ndihmuam gjithë fisin derisa u sistemuan në shtëpitë e tyre..
Nëna ime ka bërë një sakrificë të jashtëzakonshme për njerëzit e babait tim..mirëpo shkuan si shkuan gjërat dhe kishim nevojë për këta njerëz që kishim ngrënë me 1 pjatë, kishim fjetur 4 veta me 1 jorgan, ishim bërë pjesë e çdo situate apo halli( nuk na ndihmuan)....
Për arsye shëndetësore mami im e mori babin dhe çanë rrugët e Firenzes në Itali..pa ditur gjuhën, vendin, pa njohur askënd ia dolën të vetëm.
E gjithë ajo " bukë" që ne kishim dhënë na u kthye në boomerang , thënë ndryshe haram.
Nuk i mallkuam kurrë por ai lart është i madh dhe i sistemon vetë secilin prej nesh.
Zemer ti!
Kjo ishte pak a shume ideja e pyetjes sime!
Zoti ju ka bere te fort!
???
Dhe ti je nje vajze e forte!
E rritur me nje kulture te tille!
????
 
1. Kush mka ndihmuar!

2. kush mka hap probleme nuk i harroj kurr!
 
A harrohet a nuk harrohet se di po shqiptari ka i gjo ? i gjo me shku keq fillo
Po une tkam bo kte e tkam bo kte e ate e ti qeke kshu po spaskem njof une ty ?
 
A harrohet a nuk harrohet se di po shqiptari ka i gjo ? i gjo me shku keq fillo
Po une tkam bo kte e tkam bo kte e ate e ti qeke kshu po spaskem njof une ty ?
Te spiuno shpif poshtersinat skan fundë ?
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.