Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

A janë të kontrollueshme ndjenjat?

Me kalimin e kohes mesohesh ti kontrollosh
 
Veshtire, por jane te kontrollueshme ndjenjat, nga njerez qe marrin vendime me mendje e jo me zemer?
 
Normal qe po dhe them sa mre e hynne ate lloj tipi njerezish
 
Ku me dit sa njerzit i kish tret dheu po nuk u kontrolloshin ndjenjat lol?
 
Une i kontrolloj:p
 
Po janë dhe i kontrolloj. Me raste më shumë se që duhet. Por ja që disa ndjenja janë të lidhura me kulturën, tabu-të, përjetimet në të kaluatën, ... Mendoj se është individuale sa dhe a mund të kontrollohen.
 
  • Përqafime
Reactions: .
Jane te kontrollueshme dhe kam fatin dhe i kontrolloj vetem kur dua une ti le te lira kullosin ??
 
Jo! Sipas Daniel Goleman ne librin "Inteligjenca Emocionale", duke u bazuar ne studime shkencore, ai trgon ndjenjat (emocionet) jane 24 here me te fuqishme se logjika!
 
Deri diku po, kur eshte vetem mentale gjeja arrin ti mbash nenkontroll. Po hyri zemra ne loje iken equilibrio behet me e veshtir ti kontrollosh.
 
Un kshu mendoj tani per tani ?
Pa me trego si ja ben kur ndonjera flirton ne syte e tu me te dashurin/burrin tend?! Si reagon kur dikush te pret rrugen beftas kur je duke ngare makinen?! Acarohesh, nevrikosesh, te kap ai 5 minutshi siç themi ne shqiptaret. Ne te tilla situata Logjika"fiket", emocionet(ndjenjat) "shperfaqen"?
 
Pa me trego si ja ben kur ndonjera flirton ne syte e tu me te dashurin/burrin tend?! Si reagon kur dikush te pret rrugen beftas kur je duke ngare makinen?! Acarohesh, nevrikosesh, te kap ai 5 minutshi siç themi ne shqiptaret. Ne te tilla situata Logjika"fiket", emocionet(ndjenjat) "shperfaqen"
Un mendova se per ndjenja dashurie flitej, kto te tjerat duroj por jam nevrike ne pergjithsi..dmth duroj deri ne nje mase? sa per xhelozi e kam shfaq kur duhej ne menyre te bukur?
 
Un mendova se per ndjenja dashurie flitej, kto te tjerat duroj por jam nevrike ne pergjithsi..dmth duroj deri ne nje mase? sa per xhelozi e kam shfaq kur duhej ne menyre te bukur?
Te gjitha ndjenja(emocione) quhen: emocioni i dashurise, i frikes, i seksit, i zemerimit etj etj?
 
Te gjitha ndjenja(emocione) quhen: emocioni i dashurise, i frikes, i seksit, i zemerimit etj etj?
Po tani e kapa, ateher nuk i kontrolloj te gjitha? mvaret te rasti te momenti.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.