Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

A Ka Ndonji Ndryshim Midis "TE DUA"dhe "JAM I/E DASHURUAR ME TY"??

Anabela

____??____LarGuaR____?
Kontributor
Regjistruar më
Jan 31, 2018
Mesazhe
21,438
Existon nje dallim i holle por thelbesor midis "TE DUA" dhe "JAM i DASHURUAR ME TY".
Me siguri shume prej jush,te dy deklerata jane
prsktikisht te ngjashme.
Dashuria existon ne te dyja rastet,apo jo.

Te dua mund te kuptohet si:
"ndjej flutura ne stomakun tim"
Ndersa,
"Jam i dashuruar me ty",
Pershkruan nje zjarr qe djeg.
"Te dua" gjithashtu mund te thote:
Kemi shume gjera te perbashketa!
"Jam i dashuruar me ju"
Thekson vecantine e kesaj ndjenje.
Pamja gjithmone fokusohet tek personi i cili esht objekt i asaj ndjenje.

Jam i/e dashuruar do te thote,
Do te jem pergjithmone.

Ne fund te ketij dallimi delikat,
une mund ta permbledh keshtu.
TE DUA DO TE THOTE:
Mere doren time.
JAM E DASHURUAR:
A doni te ma jepni doren tuaj?

Po ju si e mendoni kte gje.
 
Ne English ka kuptim ndersa ne shqip Nuk jam e sigurte nese perben sens dhe eshte perdorim i rregullt ???

Ne english e perdorin ... I love you but I’m not in love with you .
 
Te dua ... zakonisht perdoret ne fillimet e nje lidhje dashurie, ku çiftit i dalin flake nga veshet
dhe zjarre nga goja

Per te arritur ti thush nje femre jam i dashruruar me ty duhet goxha kohe
sote jetojme ne kohe moderne
dhe nuk i dihet me ke do flejme sot
dhe me ke zgjohemi neser
 
Aha janë terma të panjohur për fjalorin tim ?
 
Une mendoj se jane njera ne funksion te tjetres. "Te dua" eshte forma me e qarte, me e kuptueshme, me e plote dhe me e fuqishme per ti thene dikujt "Te dashuroj". Ska "Te dua" pa "Te dashuroj"..
 
Jane po aq te ngjasme sa edhe jo ?
Te dua eshte ( te dua si njeri , te dua keshtu sic je , te dua prane meje etc .... )
Te dashuroj eshte fjale e madhe ( ta dashuroj shpirtin , trupin , cdo gje )
Ps: nuk e di a jam shprehur sakte por nuk po gjeja dot fjalet qe doja ?
 
Fjala te dua ka shum kuptime varet ne cfare konteksti perdoret :p PSH @Anabela te dua neser ne forum pa ? ? ska fare lidhje :p me fjalen te dashuroj :p Qe personalisht eshte 1 nga fjalet e pakta te fjalorit shqip qe se kam perdor !
 
Kjo shpjehja eshte ai puna seksit (meqe ke qef ti kete menyre?) qe te thote i dashuri ose dashura "do bej sex sonte" e ti i thua ik se jam i lodh por ama te dua kurse te dashuroi eshte " a do bej sex sonte " po tani e gjete ti se filloi champions liga e ndeshja ??
 
Prz se noshta jam une budalla edhe skuptoj ? ca lende ka qen kjo ne shkolle ☹️☹️☹️ Une se kam bo prz ? me dash di une si du un ?
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.