Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

A ndikon arsimimi në një lidhje?

Sjemi ne studio televizive tbojm debat ? thjesht pyeta per kureshtje eshte mendimi jot e respektoj!

Te citova sepse e more fjalen budalla jashte konteksit te fjalise. :)
 
Per ne femrat ndikon sic ke me te.
Shkon ne shtepi dhe u thua prinderve se ke vendosur te fejohesh.
Pyetja e pare qe te drejtohet:-"Cfare arsimi ka"?.
"Cfare pune ben"?.
Kur ti u thua se ai eshte thjesht me shkolle te mesme,ata dalin kunder.
Per ne femrat eshte shume e rendesishme qe familja ta pranoje burrin tend te ardhshem.
Ne momentet e para te lidhjes,nuk e veren diferencen midis teje dhe atij per shkak te shkolles.
Por kur vendos ta prezantosh me koleget e tu,e kupton sesa ndryshe jeni dhe fillon e kthjellohesh.
(E thene cope nje bankiere te lidhet me nje mekanik te thjeshte.Ose drejtori i spitalit me nje pastruese).
 
Për mua vetë nuk ndikon, por e di që për shumicën e njerëzve ndikon.
Arsimim do të thotë mundësi per te pasur një pune më të mire dhe pavaresi.
Por nga ana tjetër, pavaresi do te thote që njerezit e kanë më të lehte te ndahen dhe të jetojnë vetëm.
 
Per ne femrat ndikon sic ke me te.
Shkon ne shtepi dhe u thua prinderve se ke vendosur te fejohesh.
Pyetja e pare qe te drejtohet:-"Cfare arsimi ka"?.
"Cfare pune ben"?.
Kur ti u thua se ai eshte thjesht me shkolle te mesme,ata dalin kunder.
Per ne femrat eshte shume e rendesishme qe familja ta pranoje burrin tend te ardhshem.
Ne momentet e para te lidhjes,nuk e veren diferencen midis teje dhe atij per shkak te shkolles.
Por kur vendos ta prezantosh me koleget e tu,e kupton sesa ndryshe jeni dhe fillon e kthjellohesh.
(E thene cope nje bankiere te lidhet me nje mekanik te thjeshte.Ose drejtori i spitalit me nje pastruese).
Morsh nai msus fizike per burr ti :p
 
Për mua vetë nuk ndikon, por e di që për shumicën e njerëzve ndikon.
Arsimim do të thotë mundësi per te pasur një pune më të mire dhe pavaresi.
Por nga ana tjetër, pavaresi do te thote që njerezit e kanë më të lehte te ndahen dhe të jetojnë vetëm.
Cuditerisht nuk pajtohem @Artin

Nivelet e botekuptimet japin ne nje forme pasoje me vitet qe vijne. :)

Eshte me mire deri diku botet te kene nje nivel ,qe te ecin te ekuilibruar me vitet.

Gjithmone mendoj une. :)
 
Cuditerisht nuk pajtohem @Artin

Nivelet e botekuptimet japin ne nje forme pasoje me vitet qe vijne. :)

Eshte me mire deri diku botet te kene nje nivel ,qe te ecin te ekuilibruar me vitet.

Gjithmone mendoj une. :)


Nuk eshte e thënë që të mendojmë kudo njësoj, Pasion.

E thashë, sepse shkolla nuk të bën më të zgjuar. Shkolla të jep njohuri në një fushë të caktuar, për të pasur një punë të atij profili.
Ka dhe njerëz të shkolluar me nivel mendor të ulët, që kanë mësuar përmendsh disa gjëra dhe i ushtrojnë si robotë.
Nga ana tjetër, ka njerëz të pashkolluar që kanë një zgjuarsi dhe mprehtësi natyrale, që e kuptojnë dhe përshtaten më mirë me realitetin.

Megjithatë ne jetojmë në vende të ndryshme dhe realiteti është i ndryshëm.
Shqipëria po kërkon të bëhet dhe do të bëhet si Evropa Perëndimore.. Dmth njerëzit do të jenë të shkolluar, por shumica do të jenë të ndarë dhe do të jetojnë vetëm.
 
Last edited:
Nuk eshte e thënë që të mendojmë kudo njësoj, Pasion.

E thashë, sepse shkolla nuk të bën më të zgjuar. Shkolla të jep njohuri në një fushë të caktuar, për të pasur një punë të atij profili.
Ka dhe njerëz të shkolluar me nivel mendor të ulët, që kanë mësuar përmendsh disa gjëra dhe i ushtrojnë si robotë.
Nga ana tjetër, ka njerëz të pashkolluar që kanë një zgjuarsi dhe mprehtësi natyrale, që e kuptojnë dhe përshtaten më mirë me realitetin.

Megjithatë ne jetojmë në vende të ndryshme dhe realiteti është i ndryshëm.
Shqipëria po kërkon të bëhet dhe do të bëhet si Evropa Perëndimore.. Dmth njerëzit do të jenë të shkolluar, por nga ana tjetër shumica do të jenë të ndarë dhe do të jetojnë vetëm.
Absolutisht ka me nivel mendor te ulet,edhe anasjelltas,por ajo qe dua te them eshte se me vitet ka nje ndikim niveli. :)

Nqs do jene te dy te nje niveli do kene gjithe jeten dic ti servirin njeri tjetrit,edhe kur nuk qendron kjo (nga ajo dehje e fillimit )del shpejt,edhe me pas do duken pasojat e mos perputhjes.

E mendoj keshtu per vete faktin se kam pare cifte te tilla. :)

Ne nje forme godet,edhe eshte budallallek te them gjithmone (ne te gjitha rastet,por kryesisht godet ).
 
Karakteri dhe integriteti jan faktoret kryesor ne nje lidhje
 
Sbesoj se luan rol te rendesishem pasi gjeja kryesore esht karakteri kultura dhe temperamenti kryesisht te jesh ne gjendje ekonomike mesatare
Gjerat tjera duken si aksesor afer ktyne
 
Po them se ndikon se prsh jam lidhur me nje vajze me te klases se 5 apo ska lidhje kjo vrl ? dhe shkojme shume mire detyrat i bejme bashke lozim bashke , shikojm kuklla barbie bashke etj etj ?
 
E shof që jam nji vit me vones ktu por po e provoj edhe un nji menim.

Më pëlqynen shum disa kanveshtrime në ktë postim dhe jam shum dakord që nji arsim i mir supozohet me të ofru ma shum opsione dhe nji jet ma të leht. Por gjithashtu jam po aq dakord që arsimi nuk do të thot se je ma i meçem apo budadh sepse jeta vazhdon të metet msusi ma i mir.

Menoj se asht ma teper përshtatje moralesh dhe karakterit, dhe sic e tha edhe Noah, integriteti. Dhe un personalisht menoj se kta gjana, sa do që nërtohen prej jetes/eksperiences, pjesa ma e madhe e tyne varet prej personit, prej vullnetit të tyne, pra, jan pjes e personalitetit të personit ma shum se e ambientit ne te cilin personi formohet.

Gjithashtu menoj se Blendi01 e tha shum mir kur tha se "por arsimimi nuk esht gjithcka ne jet esht jeta qe ben arsimin jo arsimi jeten ?" dhe menoj se asht nji shprehje perfekte se pse nji problem i till nuk duhet marr "tepër" seriozisht. Duhet konsideru, sigurisht, por nuk menoj se diferenca të tilla kan potencial të limitojn thellsisht nji lidhje, me përjashtime te rasteve ekstreme.

Me e shkurtu krejt: Menoj se duhet të jena të vetdijshëm që ka dhoje të nryshme të inteligjencës dhe thjesht se dikush asht shum inteligjent ne nji pjes të jetës, nuk do të thot që të plotsojn në nji aspekt tjeter qe mund të ket ma shum ranci për ty. Gjeni personin që j'u plotson dhe jo personin që j'u ngjason, do te sugjerosha un. :)
 
Gjithcka varet nga aftesite qe ke te ecesh ne jet!
Arsimimi vec te meson si te perdoresh aftesite tua ne nje profesion.
Jeta eshte tjeter gje?
Dhe une dua te zgjedh per jeten time nje njeri te afte qe lufton per arritje dhe perballet me jeten duke pasur bese e burrni me Zotin ne zemer, e jo dike qe pervec shkolles nuk ka asnje vlere apo virtyt!
 
Personalisht nuk e mendoj kete gje sepse ska te beje arsimi ne nje lidhje ...kam pare njerëz me shume diplloma dhe nuk vlejnë asnje qindarkë por kam pare njerëz qe sdine na shkolla po avra e tyre le pa mend
 
Personalisht nuk e mendoj kete gje sepse ska te beje arsimi ne nje lidhje ...kam pare njerëz me shume diplloma dhe nuk vlejnë asnje qindarkë por kam pare njerëz qe sdine na shkolla po avra e tyre le pa mend
shume dakort me ty motrusheee nuk ka te bej shkolla ne nje lidhje . nuk po heq apo te shtoj gje ne kete mendim ke bere telepati ne ketr rast motrushee????
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.