• This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn more.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

A u shumuan me njëri-tjetrin Homo sapiensët dhe Neandertalët?

Seyfert

https://www.nasa.gov/
VIP i Forumit
Mesazhe
2,432
Likes
4,556
Location
Prague
#1
1526485392349.png
Po, dhe më shumë se një herë! Analiza e ADN-së sugjeron se takimi më i hershëm midis dy llojeve ndodhi 100.000 vjet më parë, teksa vala më e hershme e Homo sapiens-ëve ishte duke u shpërngulur nga Afrika. Ata u takuan me Neanderthalët që shkonin drejt lindjes nga Evropa në Azi dhe ndryshuan gjenet. Periudhat e mëvonshme të kryqëzimit ndodhën 55,000 dhe 40,000 vjet më parë, dhe çdo herë ne morëm disa gjene të Neandertalit. Nëse nuk jeni me prejardhje nënsahariane, gjenomi juaj përmban 1-4% ADN Neandertali.