Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Aeroplani “më i gjerë” në botë kreu me sukses fluturimin e dytë provues

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Aeroplani “më i gjerë” në botë kreu me sukses fluturimin e dytë provues​


b_210430026-e1619773789140-780x439.jpg


Stratolaunch, themeluar nga bashkëthemeluesi i ndjerë i Microsoftit, Paul Allen, përfundoi me sukses fluturimin e dytë provues të aeroplanit Roc.
Ishte fluturimi i parë me pronësi të re, dy vjet pasi u ngrit për herë të parë, transmeton Telegrafi.
“Fluturimi ishte jashtëzakonisht i suksesshëm. Ne arritëm gjithçka që donim, nuk kishte anomali dhe ne jemi shumë të kënaqur me gjendjen e avionit pas uljes”, tha zyrtari i Stratolaunch Zachary Krever.


Aeroplani arriti një lartësi prej katër kilometrash mbi shkretëtirën Mojave në Kaliforni me gjashtë motorët e tij. Fluturimi zgjati tre orë e 14 minuta dhe më pas aterroi në Aeroportin Mojave dhe Stacionin Hapësinor. Gjatësia e fluturimit është më e gjatë se fluturimi i parë i kryer në 2019. Gjatë uljes, njëra palë preku pistën para tjetrës.
“Ne donim të kontrollonim presionin e kabinës dhe të provonim sistemet e sigurisë dhe pajisjet e reja” shtoi ai.



Hapësira e krahëve është pak më shumë se 117 metra dhe është dy herë më e madhe se Boeing 747, që do të thotë se është më e gjera në botë. Aeroplani është projektuar për të bartur aeroplanin autonom hipersonik të Stratolaunch-it Talon-A në formën e një avioni me raketë të gjatë 8.53 metra të gjatë dhe 4.26 metra të gjerë. Kjo anije kozmike do të përdoret për prova hipersonike që Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së synon të kryejë.


Talon-A do të aktivizojë motorin e tij të lëngshëm të raketave dhe do të fluturojë lart në atmosferën e Tokës. Do të jetë një fluturim hipersonik që do të zgjasë 60 sekonda dhe më pas anija do të ulet në pistë më vete.
Aeroplani Talon-A nuk u përdor gjatë fluturimit të dytë provë.

/Telegrafi/
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.