Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Aforizma...

"Mikut falja dashurin me mase se vjen nje dit e behet armik .
Gruas falja dashurin pa mas se vjen nje dit e sdi nga tka ik ???
 
Te hash shkembin per te mbijetuar ..
 
Bota është përplotë me budallenj të cilët thonë: “Më mirë bën diçka, se asgjë". Por ka edhe budallenj të përsosur proverbi i të
cilëve është i njohur në krejt botën: “Mendja e zbrazët është vepër e djallit”. Nuk është e vërtetë. Mendja e zbrazët është vepër e Zotit...
 
– Pas gotës së parë, i shikon gjërat ashtu siç do të doje të ishin. Pas gotës së dytë, i shikon gjërat ashtu siç nuk janë. Në fund i shikon gjërat ashtu siç janë në realitet, dhe kjo është gjëja më e shëmtuar në botë
 
Aforizmi (greqisht. aphorismos) (αφορισμός) është të shprehurit ne formë te shkurtër, të thjeshtë dhe te thënë në mënyrë të mprehtë, ε ,τë drejtpërdrejtë, ose të shprehurit e një ideje shpirterore e përmbledhur dhe e thënë në formë paradoksale. Ndër të parët e përdori Hipokrati në përmbledhjen e këshillave të shkurtra mjekësore - Aphorismoi. Si shembull tipik i te shprehurit aforizmi është ky: " Veprimi më i mirë që mund të ndërmirret është; të mos ndërrmarrim asgjë."

***
Dashuritë janë si kërpurdhat: nuk dihet qartë nëse janë helmuese derisa t’i provosh, por atëherë është shumë vonë.

Tristan Bernard
 
Përvoja, është emri që të gjithë u japin gabimeve të veta"

Oscar Wilde
 
"Është e fundit herë që harxhoj një ofendim për ty.
Me njerëz të tillë, nuk ia vlen as ta çosh nëpërmend"

Louis-Ferdinand Céline
 
"Një femër e bukur ka diçka të ngjashme me të vërtetën: të dyja japin më shumë kënaqësi kur i dëshiron se kur i zotëron"

Friedrich Nietzsche
 
"Si mund të thuash që do vetëm një njeri, kur në botë ka mijëra njerëz që mund të doje më shumë po t'i takoje"

Charles Bukowski
 
"Inteligjenca e një femre nuk është urtësi.
Është një zjarr, që ke frikë ta prekësh dhe pse orvatesh ta shuash ne sy të tjerëve.
Ata, e kuptojnë frikën tënde"

Euripides
 
"I urrej personat që vjedhin vetminë time, pa më dhënë në këmbim një shoqëri më të mirë"

Friedrich Nietzsche
 
"Ai që ti do dhe ai që të do, nuk është kurrë i njëjti person"

Chuck Palahniuk
 
"Pengu në zemër është një kalim kohe për të paaftët"

Ugo Ojetti
 
"Faji më i madh është të jesh i bindur se nuk ke asnjë faj"

Thomas Carlyle
 
"Njeriu i madh e tregon madhështinë e tij nga mënyra se si trajton të tjerët"

Thomas Carlyle
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.