Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Arkeologët zbulojnë fosilet e kafshës më të madhe tokësore të njohur ndonjëherë nga shkenca

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Nuk iu besojnë syve nga ajo çfarë gjejnë! Arkeologët zbulojnë fosilet e kafshës më të madhe tokësore të njohur ndonjëherë nga shkenca​


Nuk iu besojnë syve nga ajo çfarë gjejnë! Arkeologët

Arkeologët kanë zbuluar kocka të fosilizuara në Provincën Neuquén, në Argjentinën Jugperëndimore, që i përkasin një specie të re të Titanosaurve, të familjes sauropod, që vlerësohet si një nga kafshët më të mëdha që ka jetuar ndonjëherë në Tokë.
  • Sauropodët Titanosaurianë ishin barngrënësit tokësorë me trupin më të madh në tokë që jetuan gjatë periudhës gjeologjike që zgjati rreth 145 në 66 milion vjet më parë. Fosilet e tyre janë zbuluar në të gjitha kontinentet dhe speciet e titanosaurëve përbëjnë afërsisht një të tretën e sauropodëve të njohur.
Mbetjet e gjetura nuk janë një skelet i plotë dhe përbëhen kryesisht nga kocka të legenit dhe rruaza, dhe mund t’i përkasin një specie të panjohur më parë.
Ekzistojnë disa ngjashmëri me fosilet që i përkasin Andesaurus, një lloj “titanosauri me madhësi gjigande”.

Bazuar në madhësinë e mbetjeve të reja, autorët sugjerojnë që kjo specie ishte shumë më e madhe.
I quajtur ndryshe, argjentinosauri, ai është një nga kafshët më të mëdha të njohura të tokës të të gjitha kohërave, me vlerësime të gjatësisë që variojnë nga 30 në 40 metra (100 deri në 130 metra) dhe peshë nga 50 në 100 tonë.

Bazuar në fosilet e rikuperuara, speciet e reja ka të ngjarë të tejkalojnë një masë prej 40 tonë.
Kërkimi u botua në revistën “Cretaceous Research”.
Kafsha më e madhe që ka ekzistuar ndonjëherë në Tokë mbetet balena blu moderne.

Duke jetuar në det dhe jo i kufizuar nga graviteti aq sa kafshët që banojnë në tokë, ai mund të arrijë një gjatësi maksimale prej 33.5 metrash dhe peshë 173 ton.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.