Mirë se vini në forum vizitor,

Për të hyrë në përmbajtjen e forumit dhe të gjitha shërbimet tona, duhet të regjistroheni ose të identifikoheni në forum. Anëtarësimi në forum është plotësisht falas.

Rrespektoni Masat e Covid-19 😷

Nga tregu te transporti publik, nga qendra tregtare te vendi i punës, qëllimi i tij është të zvogëlojë rrezikun e koronavirusit për të gjithë ne në të gjitha fushat ku jemi bashkë. Maska 😷 largësia ↔️ pastrimi 🧼 le t'i kushtojmë vëmendje.

Keni probleme me anëtarësimin?

Për shkak të ndryshimit të strukturës së forumit, janë vendosur disa kufizime, nëse nuk mund të shkruani një mesazh dhe të hapni një temë, hyni në lidhjen në titull dhe hapni temën tuaj.

Bëhu pjes e Chatit 📱

Netedy.com një vend argëtimi dhe i sigurt njohjesh online. Bisedoni, takohuni dhe ndërtoni marrëdhënie afatgjatë. Të dhënat tuaja personale janë gjithmonë të mbrojtura. Siguria e përdureseve tanë është përparësia jonë kryesore.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Aromat dhe erëzat,si ti përdorim në kuzhinë. Pjesa e parë

Nanushi

A pretty face can never trick me
STAFF
Nt2 S-Mod
Regjistruar më
Mar 17, 2021
Mesazhe
22,365

index

Gjithmone kam pasur ne mendje te shkruaj nje postim te tille mbi menyren se kush jane erezat me te domosdoshme ne kuzhine dhe ku ti perdorim ato.Dhe natyrishte te njohesh erezat dhe aromat e ndryshme do te thote te njohesh sekretin i cili ju jep pjatatve nje shije te vecante.Disa prej tyre jane teper te njohura ne perditshemrin e kuzhines dhe ne shijen tone mesdhetare.Disa te tjetra jane me komplekse,me pikante dhe me shije shume orientale qe ndonjeher dhe ndjeshmeria jone nen qellez nuk i pranone dot.Une pershembull kam nje problem te madhe me curry-n dhe shafranin indian dhe me ato shijet orintale te forta.Qe me te drejte i quaje “Ere Arabesh” Po ju le me postimin dhe me shkruani nese dhe ju keni ndonje erez qe nuk e perballoni dot.

DAFINA:

images
Nje nder aromat me te perdorura ne kuzhinen shqipetare dhe jo vetem.Ideale per misherat e zjere dhe peshkun.Patatet ne furre dhe gjellerave me to.Perdoret per marinimin e mishit ose per zjerjen e perimeve ne avull.Shpeshe here ne zjerjen e oktapodeve por duke pasur kujdes mos ta ekzgjerosh ne perdorimin e saj.Mjafton 1-2 gjethe.Gjendet si e njome ashtu dhe e thate.Per marinimin e misherave te eger eshte nje aleat mire pasi ju heq atyre aromen e forte qe i shoqeron.Gjithashtu eshte e pershtaçme per turshirat e ndryshme dhe koservat.Beni kujdes qe ta hiqni dafinen gjate servirjes se nje pjate.Eshte e keshilluehsme te perdoren gjethet e reja dhe me ngjyre te bukur sepse jane te pasura me principe aktive.Ruhet e mbyllyre ermetikishte ne kavanoza qelqi.

KOPERI :

coltivarelaneto

Nje arome shume e perdorur ne kuzhine tone.sidomos per marinimi e sallatave dhe perdorimin e saje ne gjellerave te ndryshme sidomos atyre ne baze perimesh.Por perdorimi i tije me i pershtacem eshte per peshkun e sidomose peshkun e zjere.

MANA DELLINJE:

MANA DELLINJE

Me ngjyren e tyre kaq te bukur dhe me aromen tipike te drurit manat e dellinjave i japin pjatave te mishit nje shije shume te vecante dhe sidomos atyre te gjingjit dhe te kecit.Jane ideale per te aromantizuar misherat ne furre dhe per marinimin e tyre.Para perdorimit eshte mire qe ti copetoni paksa ne menyre qe te nxjerrin jashte gjithe aromen e mrekullueshme qe kane.Perdoren si te thata ashtu dhe te njoma.

BORZILOKU:

index

Kjo erez mesdhetare per mua eshte mbreteresha e kuzhines.Perdoret per sallata,salsa,makarona dhe rizoto te ndryshem sidomos ato ne baze perimesh.Per te marinuar brusketat dhe vajin e ullirit.

MENDRA :

index

Mendra perdoret si e njome ashtu dhe e thate.Ne shqiperi pjatat tradicionale te persheshit me pule deti nuk do imagjinohej e tille pa kete lloje ereze.Perdoret gjeresishte ne kuzhine dhe ne ate moderne per te aromantizuar edhe embelsirat por ketu duhet te guxoni.As qoftet shqipetare nuk do quheshin te tilla pa kete erez.

ARRA E MYSHKUT:

index

Perdoret kryesishte per beshamelen,misherat e bardhe te zjere ose perimet e kaluara ne gjalpe sidomos sinaqin.Por dhe per misherat si qoftet,mbushjet me mishe te grire etj.

RIGONI :

index

Me origjine aziatike por ne ditte sotme e mbjelle ne gjithe boten rigoni eshte nje erez e pazevendesueshme ne pjatat tona te perditeshme.

I perdorur per te mbushura,misherat,filetot e peshkut.Siper domateve ose patellxhaneve apo thjeshte siper nje buke te thekur me pak vaj.Rigoni perdoret si i thate ashtu dhe i fresket dhe pse kete te fundit eshte pak e veshtire per ta gjetur.Ruhet ne vende te mbullyra ermetikishte larg lageshtires.

ROZMARINA:

index

E si munde te mendohen patate ne furre ose pula ne furre pa kete erez?!Perdoret per aromantizimi dhe marinim e çdo lloje mishi.E thermuar siper fokaçeve ose ne buke.Munde ta lini disa dite mbrenda nje shishe vaji ose uthulle per ti aromantizuar ato.

MAJDANOZI:

images

Ekzistonje dy varietet te kesaj arome. Si ne foto dhe majdanozi i rudhosur gati si xhufke qe eshte me shume per dekore pasi ky i zakonshmi eshte ai qe ka me shume arome.Nuk e di si do ishte kuzhina pa kete arome sepse eshte aroma qe perdoret kryesishte ne te githa pjatat.Perdoret i fresket dhe i ngrire.Ndersa i thate e humbe komplet aromen e tije dhe tjetersohet.Pervec se perdoret kryesishte per mishera,peshke,omleta,torta te kripura,perime te furres ose te zjera,Maldanozi shpeshe here eshte perbersi baze per ndertimin e disa salcave.

SHEREBELI:

index

Me gjethe te trasha te veshura me pushe gati ne ngjyre gri sherebeli pervec çajrave eshte i perdorur ne kuzhine per te aromantizuar gjalpin per pergatitjen e makaronave te mbushura.Per tu kavardisur sebashku me nje rrosto ose nje fileto derri apo viçi.Per tu futur ne barkun e nje peshku me madhesi para se ta piqni.Ne itali gjethet e tij te kaluara ne nje lloje brumi skuqen dhe sherbehen si aperitiv.Do ju bej dhe nje recet me to, ta provoni sa te mira jane.

TRUMEZA:

images

Perdoret si e thate ashtu dhe e njome.E perkryer per peshkun si salmoni dhe qefulli , mishin kryesishte derrin.,per gjerat me lenge ose rrostot e ndryshme.


Burimi: addasall
 

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Regjistrohu

Krijimi i një llogarie në forum është plotësisht falas.

Regjistrohuni tani
Hyr

Nëse keni një llogari, ju lutemi identifikohuni

Hyr

Postime të reja