• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Arritjet shkencore te anijeve Voyager 1 & 2

Juno

VIP
Staff member
VIP I FORUMIT
Mesazhe
7,102
Mosha
35
Location
Prague
View attachment 20249
Pak misionet mund te perputhen me arritjet e anijeve te NASA-s Voyager 1 dhe 2 gjate 40 viteve te eksplorimit te tyre. Ja nje liste e shkurter e arritjeve te tyre te medha deri me sot.

Gjigantet e gazte:

Leshuar ne vitin 1977,anijet Voyager sollen shume surpriza dhe zbulime nga takimet e tyre me gjigantet e gazit te sistemit te jashtem diellor : si Jupiteri, Saturni, Urani dhe Neptuni. Mes viteve 1977 dhe 1990, misionet arriti keto arritje:

 • Anija e pare te fluturoj nga te kater planetet e sistemit diellor te jashtem (Voyager 2)
  Misioni i pare per te zbuluar henat e shumta te kater planeteve te jashtme (te dyja anijet kozmike):
  • 3 hena te reja ne Jupiter
  • 4 hena te reja ne Saturn
  • 11 hena te reja ne Uran
  • 6 hena te reja ne Neptun
 • Anija e pare te fulturuar nga kater planete te ndryshem (Voyager 2)
 • Anija e pare e hapesires per te vizituar Uranin dhe Neptunin (Voyager 2)
 • Anija e pare e hapesires per te fotografuar unazat e Jupiterit, Uranit dhe Neptunit (Voyager 2)
 • Anija e pare hapesires per te zbuluar vullkanet aktive pertej Tokes (ne henen e Jupiterit Io – Voyager 1)
 • Anija e pare e hapesires per te zbuluar vetetima ne nje vend tjeter pervec Tokes (ne Jupiter – Voyager 1)
 • Anija e pare te zbuluar ne oqean pertej Tokes (ne henen e Jupiterit Europa – te dyjat anijen kozmike)
 • Anija e pare e hapesires per te zbuluar nje atmosfere te pasur me azot qe gjendet pertej planetit tone (ne henen Titan Saturn- nga Voyager 1)
  Hapesira midis yjevePasi Voyager 1 u largua nga Saturni ne nentor 1980, ai filloi nje udhetim per ne te cilin asnje objekt i bere nga njeriu nuk kishte marre ate iniciative: hapesira midis yjeve.
 • Me 25 gusht 2012, ai kaloi ne hapesiren nderyjore, duke lene prapa heliosferen – flluska magnetike e madhe qe mbeshtjell Diellin, planetet dhe objketet e tjera.
 • Voyager 2 u nis edhe ai ne hapesiren nderyjore pasi iku nga Neptuni ne gusht te vitit 1989 dhe pritet te hyje ne hapesiren nderyjore ne vitet e ardhshme. Se bashku Voyagers ne kane mesuar shume rreth shkalles se ndikimit te diellit tone dhe vete natyren e hapesires qe shtrihet pertej planetit tone.
 • Anija e pare e hapesires per te lene heliosferen dhe per te hyre ne hapesiren nderyjore (Voyager 1)
 • Anija e pare per te matur intensitetin e plote te rrezeve kozmike – atomet e pershpejtuar deri ne gati shpejtesine e drites – ne hapesiren nderyjore (Voyager 1)
 • Anija e pare e hapesires per te matur fushen magnetike ne hapesiren nderyjore (Voyager 1)

Per me shume vizitoni:

https://www.nasa.gov/voyager

https://voyager.jpl.nasa.gov
 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!
Top