Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Arsimi ne Shqiperine e shek XXI

Snowman

VIP
Nt2 V.I.P
Regjistruar më
Prill 12, 2021
Mesazhe
5,010
Gjat perjudhes 30 vjecare te tranzicionit arsimi eshte nje nga fushat qe eshte demtuar me shume ne Shqiperi.
Kjo padyshim ka ndikuar dhe vazhdon te ndikoj ne braktisjen e vendit.

Cfare niveli mendoni se ka arsimi ne Shqiperi ne nje shkalle nga 1 -10?

Si mendoni se jane kushtet dhe infrastruktura per te zhvilluar arsimin, ambjentet, shkolla, didaktikat, librat, praktikat mesimore?

Ndiqet ende nje formim lindor ku baze eshte mesimi teorik, apo praktikat perendimore ?

Cilat mendoni se jane perpjekjet e qeverise per zhvillimin e arsimit, a jane te drejta dhe te mjaftueshme ?
Cfare mund te behrt me mire ?

Sa i rendesishem eshte arsimi per nivelin ekonomik-shoqeror te nje vendi sipas jush ?

Po per ju sa i rendesishem eshte arsimi ?
 
Thone qe jeten e meson ne rrugetimin e saj ....por arsimi a shume vlere sepse meson si te veprosh dhe e jetosh ne rrugetimin e jetes
 
Thone qe jeten e meson ne rrugetimin e saj ....por arsimi a shume vlere sepse meson si te veprosh dhe e jetosh ne rrugetimin e jetes
Thone shume per shkollen e jetes Hera, por mendoj qe arsimi ka rendesine me te madhe tek nje qenie me ndergjegje sic eshte njeriu.

Dhe fatkeqesisht ne Shqiperi eshte per te vene duart ne koke, sepse mire qe nuk eshte zhvilluar por ka bere regres.
 
Thone shume per shkollen e jetes Hera, por mendoj qe arsimi ka rendesine me te madhe tek nje qenie me ndergjegje sic eshte njeriu.

Dhe fatkeqesisht ne Shqiperi eshte per te vene duart ne koke, sepse mire qe nuk eshte zhvilluar por ka bere regres.

Shume e vertete dhe pse edhe te vendi jone eshte teposhte ne arsim .......rinia sot vetem mendon si te shthuret e te behet i famshem pa ditur as abcene ?
 
Shume e vertete dhe pse edhe te vendi jone eshte teposhte ne arsim .......rinia sot vetem mendon si te shthuret e te behet i famshem pa ditur as abcene ?
Jane mangesi nga formimi baz cikli i ulet dhe i mesem qe nuk jane efektiv, besoj se arsimi ne ciklin e ulet e te mesem ndikon drejtperdrejt ne rinine e nje popullate.
 
Jane mangesi nga formimi baz cikli i ulet dhe i mesem qe nuk jane efektiv, besoj se arsimi ne ciklin e ulet e te mesem ndikon drejtperdrejt ne rinine e nje popullate.

Dhe as ate cikel nuk e kane shumica sepse e kane marre sa per numer ? ....fatkeqsisht dhe ato qe duan arsimin ikin nga vendi ynë
 
Padiskutim qe arsimimi eshte thelbesor ne jeten e njeriut zhvillon karakterin,dijen,njohurit,ngre moralin dhe vetbesimin e nje te arsimuari,i hap dyert e arta per me tej,por mendoj se nuk nevoitet vetem aq.....
Sa per nivelin e shkollave tona,fatkeqsisht eshte per te ardhur keq qe mesuesit nuk jan si dikur qe prezenca e mesuesit ishte autoritare dhe respekti detyrim.
Sot mesuesit ne pergjithsi jan me femije nga vete femijet,jan me te paedukat sesa edukata qe duhet te japin,dhe shumica me te paditur nga dija qe duhet te mesojn (shumica thash) pasi diplomen e kan te bler me leke dhe vendin e punes e kane me mik. Qe ketu fillon edukata qe marin brezat sot,mos meso sepse ne fund do ta kesh nje diplome qe do ta blesh dhe nje mik qe do te fusi ne nje pune.
 
Dhe as ate cikel nuk e kane shumica sepse e kane marre sa per numer ? ....fatkeqsisht dhe ato qe duan arsimin ikin nga vendi ynë
E kam fjalen per kopeshtin,shkollen fillore, 8-9 vjecare dhe shkollen e mesme.
 
Duhet te hedhesh voten ti @BigBrother per Minister Arsimi ? ?
Te diskutojme , te shqetesohemi , te reflektojme sadopak eshte nje hap pozitiv per tu vlersuar ne kete fushe qe vertet eshte bere per te ardhur keq ne Shqiperi .
 
Mirëmbrëma!
Një temë e mirë diskutimi.
Si fiilm uroj ta keni durimin ta lexoni deri n'fund ?..
Ka shumm pēr me fol dhe me than për ket tem.
shummm problematika do kisha than.
Ndoshta do zgjatem pak te kjo tema.
Por po i parshtroj si pikat kyçe apo problematikat kryesore që çalojnë poqese mund ta them kshu..

Pika 1.
Arsimi në 30 vitet e fundit, apo reforma që asht ba.
Mendoj që e kan shaktrru n'vend që me rregullu.
Problemi ka pika ma shumë..
Pik s'pari mendoj që duhet shiku dhe kērku tek mësuesit.

-Duhet ba përgaditja e mësusve të rinj.
- T"shikohet kualifimiket qê kan, sa t'aftë jan jo vetm nga ana petagogjike.

-Rishikimi i teksteve që jan skandaloze.
Mendoj që kjo reform e ka çorjentu arsimin!

Pika.2.kushtet nuk jan faree t'mira, nuk
Ka as ifnrasruktur fatkeqsisht, termi gjithpërfshirje asht sa për sy e faqe!
Diçka tjeter që e shoh sh shqetësuse asht fakti qê për nxënsit me aftësi të veçanta nuk ka fare kushte, madje i lan menjan..
Jo vetm që mësuesit i lan pas dore poor as kushtet su krijohen.
Mendoj qê duhet me u integru dhe kto fëmij dhe jo t'lihen me protesktin që jan t'veçant.
Kjo nuk i ban ma t'pa barbart se fmit e tjerë.
Praktika mësimore nga mësuesit mentor 0!
Se di pse shikojn sikur ke ik me ja marr punen dhe harrojn se ke ik me msu..??.

Pika 3.
Sa për atë që po ban qeveria nuk kam ça them se për mendimin tem jan tu ba aq mirë sa tan jan tu ik nga ktu!

Pika.4. Mendoj që ka shumë.

Pika.5. Tek kjo do citoj dy "pyetje" shkolla a asht gjithçka dhe a të ban shkolla njeri ma t'mirë?!
Do thoja jo sigurisht.
Poooooor që mendoj që t'qenurit e/i arsimuar t'ban me shiku boten ma ndrysh, ke par ma shum, e ke dëgjuar ma shumë dhe nuk ke me ken aq mendjengusht, e normalisht do e kuptosh tjetrin ma mirë.
Jam rrit në nji familje ku të qenurit të zotit e vetes ka qen primare, ashtu si arsimi ka ken primar.
Edhe do doja që edhe partnerin tem me pas në nji stad me mua.
Pra flasim pa doreza, nuk do e kuptonte stresin, ankthin apo lodhjen e nji nate pa gjum për shkollen, normalisht gjithashtu do kishte grindje, debate, keqkuptime etj.
Ndoshta dhe gaboj në mnyren si i mendoj gjant poor un do ndihesha keq, inferjore poqese do kisha partnerin me nji profesion dhe unê jo, vetvetiu ndodh që personi tjetër ndihet superior.

Se u zgjataaaa shumëë.???.
Poor qê ka raste që jan njëri me universitet e tjr jo e jan shummm t'lumtun pa diskutim nuk e heq ktë..
Normlisht ka që jan njoft prej shum vitesh dheee njeni ndoshta nul ka pas mundësi me pas nji profesion e kjo nk dmth me lan ..

Poooor mos me pas dashuri, dhe diku njeh dikë ..
E t'thot që jam i parsimuar , sigurisht që ta zbeh pak pëlqimin.

Sinqerisht kur jam ken ma e vogel kam mendu e than gjithmon që mjafton dashuria pooor që nuk mjafton vetm kjo..

Sepse supuzohet që do krijosh familjen e që ta kesh familjen fillimisht duhet nji punë e mirë, poor për punen duhet dhe profesioni.
Jetës kurr nuk i dihet poor që kshu e mendoj unë dhe e shikoj.
Ndoshta gabim poor ky asht kênvshtrimi jem ?..
 
  • Pëlqej
Reactions: Ema
Grepo ke bo naj 2leksh pune ti anej nga vreshti, ate shif ti, se ket vere do plasi korrje e modhe nga ajri, do turrim karkalecin e modh me dron. ?
Une e kom bombardus tronin ??? per koken e mamit. Leket per momentin po i numeroj me men si fillim ????
 
Mirëmbrëma!
Një temë e mirë diskutimi.
Si fiilm uroj ta keni durimin ta lexoni deri n'fund ?..
Ka shumm pēr me fol dhe me than për ket tem.
shummm problematika do kisha than.
Ndoshta do zgjatem pak te kjo tema.
Por po i parshtroj si pikat kyçe apo problematikat kryesore që çalojnë poqese mund ta them kshu..

Pika 1.
Arsimi në 30 vitet e fundit, apo reforma që asht ba.
Mendoj që e kan shaktrru n'vend që me rregullu.
Problemi ka pika ma shumë..
Pik s'pari mendoj që duhet shiku dhe kērku tek mësuesit.

-Duhet ba përgaditja e mësusve të rinj.
- T"shikohet kualifimiket qê kan, sa t'aftë jan jo vetm nga ana petagogjike.

-Rishikimi i teksteve që jan skandaloze.
Mendoj që kjo reform e ka çorjentu arsimin!

Pika.2.kushtet nuk jan faree t'mira, nuk
Ka as ifnrasruktur fatkeqsisht, termi gjithpërfshirje asht sa për sy e faqe!
Diçka tjeter që e shoh sh shqetësuse asht fakti qê për nxënsit me aftësi të veçanta nuk ka fare kushte, madje i lan menjan..
Jo vetm që mësuesit i lan pas dore poor as kushtet su krijohen.
Mendoj qê duhet me u integru dhe kto fëmij dhe jo t'lihen me protesktin që jan t'veçant.
Kjo nuk i ban ma t'pa barbart se fmit e tjerë.
Praktika mësimore nga mësuesit mentor 0!
Se di pse shikojn sikur ke ik me ja marr punen dhe harrojn se ke ik me msu..??.

Pika 3.
Sa për atë që po ban qeveria nuk kam ça them se për mendimin tem jan tu ba aq mirë sa tan jan tu ik nga ktu!

Pika.4. Mendoj që ka shumë.

Pika.5. Tek kjo do citoj dy "pyetje" shkolla a asht gjithçka dhe a të ban shkolla njeri ma t'mirë?!
Do thoja jo sigurisht.
Poooooor që mendoj që t'qenurit e/i arsimuar t'ban me shiku boten ma ndrysh, ke par ma shum, e ke dëgjuar ma shumë dhe nuk ke me ken aq mendjengusht, e normalisht do e kuptosh tjetrin ma mirë.
Jam rrit në nji familje ku të qenurit të zotit e vetes ka qen primare, ashtu si arsimi ka ken primar.
Edhe do doja që edhe partnerin tem me pas në nji stad me mua.
Pra flasim pa doreza, nuk do e kuptonte stresin, ankthin apo lodhjen e nji nate pa gjum për shkollen, normalisht gjithashtu do kishte grindje, debate, keqkuptime etj.
Ndoshta dhe gaboj në mnyren si i mendoj gjant poor un do ndihesha keq, inferjore poqese do kisha partnerin me nji profesion dhe unê jo, vetvetiu ndodh që personi tjetër ndihet superior.

Se u zgjataaaa shumëë.???.
Poor qê ka raste që jan njëri me universitet e tjr jo e jan shummm t'lumtun pa diskutim nuk e heq ktë..
Normlisht ka që jan njoft prej shum vitesh dheee njeni ndoshta nul ka pas mundësi me pas nji profesion e kjo nk dmth me lan ..

Poooor mos me pas dashuri, dhe diku njeh dikë ..
E t'thot që jam i parsimuar , sigurisht që ta zbeh pak pëlqimin.

Sinqerisht kur jam ken ma e vogel kam mendu e than gjithmon që mjafton dashuria pooor që nuk mjafton vetm kjo..

Sepse supuzohet që do krijosh familjen e që ta kesh familjen fillimisht duhet nji punë e mirë, poor për punen duhet dhe profesioni.
Jetës kurr nuk i dihet poor që kshu e mendoj unë dhe e shikoj.
Ndoshta gabim poor ky asht kênvshtrimi jem ?..
Une kryesisht dua te fokusohemi ne arsimin e ulet dhe te mesem, jo ate te larte. Arsimi i larte eshte fakultativ kush e do e ben, kush nuk do zgjedh nje rruge tjeter.

Ti mund te jesh psh me arsim te larte nese dashurohesh me nje artist, piktor, muzikant, sportist nuk do ndiheshe ok ? Ja pra qe arsimi i larte seshte totalisht percaktues.
Ajo qe diferencon njerezit eshte arsimi i ulet dhe i mesem fillimisht, pastaj ne shqipetaret diferencohemi pak me shume nga arsimi i larte.


Fatkeqesisht mos te kesh kushte per arsimin e mesem e te ulet pas 30 vitesh demokraci, eshte fatkeqesi. Dhe dua te theksoj faktin qe ne si popull jemi arsimdashes, por jo shume inteligjent kur vjen puna per te nxjerre veten nga balta e ketyre 30 vjeteve, nga kjo "vrime e zeze" qe po perpin e shperben gjithcka qe ka mbetur nga Shqiperia.

Te kesh shprese dhe te presesh nga shtetet e tjera eshte gjeja e fundit qe do te besoja per Shqiperine.

Kujt i duhen inceneratoret dhe qendrat e qyteteve perpara shkollave e spitaleve? Keta shembuj tregojne qarte qe kurre ne keto 30 vjet, arsimi dhe shendetesia skane qene prioritet per asnje qeveri. Per sigurine nuk po flas fare...
 
Une kryesisht dua te fokusohemi ne arsimin e ulet dhe te mesem, jo ate te larte. Arsimi i larte eshte fakultativ kush e do e ben, kush nuk do zgjedh nje rruge tjeter.

Ti mund te jesh psh me arsim te larte nese dashurohesh me nje artist, piktor, muzikant, sportist nuk do ndiheshe ok ? Ja pra qe arsimi i larte seshte totalisht percaktues.
Ajo qe diferencon njerezit eshte arsimi i ulet dhe i mesem fillimisht, pastaj ne shqipetaret diferencohemi pak me shume nga arsimi i larte.


Fatkeqesisht mos te kesh kushte per arsimin e mesem e te ulet pas 30 vitesh demokraci, eshte fatkeqesi. Dhe dua te theksoj faktin qe ne si popull jemi arsimdashes, por jo shume inteligjent kur vjen puna per te nxjerre veten nga balta e ketyre 30 vjeteve, nga kjo "vrime e zeze" qe po perpin e shperben gjithcka qe ka mbetur nga Shqiperia.

Te kesh shprese dhe te presesh nga shtetet e tjera eshte gjeja e fundit qe do te besoja per Shqiperine.

Kujt i duhen inceneratoret dhe qendrat e qyteteve perpara shkollave e spitaleve? Keta shembuj tregojne qarte qe kurre ne keto 30 vjet, arsimi dhe shendetesia skane qene prioritet per asnje qeveri. Per sigurine nuk po flas fare...
E citova n'vija të përgjitshme, problematikat..
Kaa pafund.
Por fola pak ma gjat për rëndsin e arsimt që ka për mua.

Unë do pranoja t'kemm çdo njeri që ban përpjekje me hec para.
Edhe jo vend numëro.
Sinqerisht nuk i duroj ato që nuk bajn gja për veten e tyne n'fillim.
 
Me lejoni te shpreh dhe une mendimin tim ne lidhje me kete teme sepse jam ne brendesi paka shume te sistemit arsimor.

Se pari:
Dua te kundershtoj me force pjesen ku faji i vihet i gjithe mesuesit. Jam koshient qe nuk ka mesues ne nivelet e duhura shkencore dhe pedagogjike por kjo nuk i ben aspak fajtor ata. Ka institucione te posacme ZVAP, DRAP, DPAP, ASCAP, ISHA, QSHA dhe ne fund nje ministri pergjegjese per arsimin.
Te gjitha keto institucione mund te ushtrojne kontrolle pafund, kryjne trajnime e licensojne mesues. Nese nje mesues eshte i dobet mos e licenso.
Nuk eshte faji i mesuesve se ka mesues te paafte, por i institucioneve pergjegjese per arsimin qe pranojne mesues te tille.

Se dyti egziston nje trinom mesues prind nxenes. A zbatohet?
Rralle here.
Prinderit shqipetar jane te zene me pune te rendomta ne shumicen e rasteve dhe nuk kane fuqine e kohen e duhur te merren me femijet e tyre.
Meqe lexova diku per mesuesit e dikurshem jane ata qe kane prodhur prinderit tane e qe nuk dine te na mesojne dy germa.
Sot eshte e veshtire te merresh me prindin se me femijen nese ke vullnet e pasion arrin ta besh per vete duke e motivuar.

Se treti nxenesit ne Shqiperi frymezohen me frymen e te kopjuarit, dembelosen, shthuren neper rrjete sociale dhe prinderit skane asnje lloj informacioni per keto. Kur ja rimbush tel, kontrolloje dhe se cfare ben femija

Se katerti jemi i vetmi vend europian qe maturen shteterore e nxjerrim ne nivele 95 apo 96% kalueshmeri, krejtesisht e pamundur ne meritokraci.

Se pesti arsimi shqipetar eshte fokusuar me shume tek formaliteti. Cdo gje eshte e fiksuar mbi fiktivitetin dhe vertetesine e dokumentave, thjesht letra.
Ka shume burokraci qe duhen eliminuar urgjentisht dhe te arsimojme rinine sepse rinia eshte motori i nje kombi.
 
Me lejoni te shpreh dhe une mendimin tim ne lidhje me kete teme sepse jam ne brendesi paka shume te sistemit arsimor.

Se pari:
Dua te kundershtoj me force pjesen ku faji i vihet i gjithe mesuesit. Jam koshient qe nuk ka mesues ne nivelet e duhura shkencore dhe pedagogjike por kjo nuk i ben aspak fajtor ata. Ka institucione te posacme ZVAP, DRAP, DPAP, ASCAP, ISHA, QSHA dhe ne fund nje ministri pergjegjese per arsimin.
Te gjitha keto institucione mund te ushtrojne kontrolle pafund, kryjne trajnime e licensojne mesues. Nese nje mesues eshte i dobet mos e licenso.
Nuk eshte faji i mesuesve se ka mesues te paafte, por i institucioneve pergjegjese per arsimin qe pranojne mesues te tille.

Se dyti egziston nje trinom mesues prind nxenes. A zbatohet?
Rralle here.
Prinderit shqipetar jane te zene me pune te rendomta ne shumicen e rasteve dhe nuk kane fuqine e kohen e duhur te merren me femijet e tyre.
Meqe lexova diku per mesuesit e dikurshem jane ata qe kane prodhur prinderit tane e qe nuk dine te na mesojne dy germa.
Sot eshte e veshtire te merresh me prindin se me femijen nese ke vullnet e pasion arrin ta besh per vete duke e motivuar.

Se treti nxenesit ne Shqiperi frymezohen me frymen e te kopjuarit, dembelosen, shthuren neper rrjete sociale dhe prinderit skane asnje lloj informacioni per keto. Kur ja rimbush tel, kontrolloje dhe se cfare ben femija

Se katerti jemi i vetmi vend europian qe maturen shteterore e nxjerrim ne nivele 95 apo 96% kalueshmeri, krejtesisht e pamundur ne meritokraci.

Se pesti arsimi shqipetar eshte fokusuar me shume tek formaliteti. Cdo gje eshte e fiksuar mbi fiktivitetin dhe vertetesine e dokumentave, thjesht letra.
Ka shume burokraci qe duhen eliminuar urgjentisht dhe te arsimojme rinine sepse rinia eshte motori i nje kombi.
Mirëmengjesi!

Më falni ju lutem.
Jeni i diplumar për mësuesi?!
 
Masaker eshte arsimi!

Mesuesit qe kan maru me 5 jan bo profesora edhe mesues te 9 vjecareve dhe gjimnazit!
 
Jam i diplomuar per kerkime shkencore ne matematike
Uu matematikaaaa??????.
Tmerri immm ka ken kjo land.
Që në gjmnaz edhe në universitet.

Gjithmonë i thosha, edhe vazhdoj i them, nëse nuk don me ken miq me mua thjesht përmend "matematik" ??
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.