Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Arsyet pse nuk duhet të vendosni akull kur vriteni

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Arsyet pse nuk duhet të vendosni akull kur vriteni​



aj3.jpg



Harrojeni atë që keni ditur deri më tani. Një studim i ri ka treguar se akulli nuk është metoda më e mirë për trajtimin e lëndimeve.

Akulli mund të lehtësojë dhimbjen, por kjo gjë zgjat vetëm 20-30 minuta dhe ka efekt negativ në shërim. Edhe pse akulli ndihmon në trajtimin e dhimbjes menjëherë, ai nuk e eliminon plotësisht inflamacionin, i cili në rast të ndrydhjes është i dobishëm për të çuar përpara procesin e shërimit.
Inflamacioni është procesi i parë normal që trupi fillon të riparojë indet e dëmtuara. Indet e dëmtuara nuk mund të riparohen pa inflamacion.

akk1.jpg


Akulli kufizon rrjedhjen e gjakut dhe parandalon qelizat inflamatore të arrijnë në indin e dëmtuar. Enët e gjakut “mbyllen” për shumë orë pas aplikimit të akullit. Akulli ngadalëson forcën, shpejtësinë dhe koordinimin e muskujve.

Një studim në literaturën mjekësore gjeti 35 studime mbi efektet e ftohjes dhe shumica raportuan se kishte një rënie të forcës, shpejtësisë dhe shkathtësisë menjëherë pas ftohjes. Akulli nuk lehtëson shtrirjen e qetë të fibrave të kolagjenit.

Fizioterapisti Manos Adramis thotë se:

“Fijet e kolagjenit të tendinës kanë një formë të valëzuar dhe bëhen paralele me njëra-tjetrën duke depozituar një ngarkesë mbi to. Tendosja e tepërt shkakton lëndime të vogla në fijet e kolagjenit për shkak të dëmtimit të urave tërthore që i lidhin ato. Rezultati është inflamacioni dhe nëse ngarkesat rriten ndjeshëm, tendina mund të këputet”.

akll.jpg

Shoqata Kombëtare e Trajnerëve Atletikë për menaxhimin e ndrydhjeve të kyçit të këmbës ka gjetur se ka pak ose aspak dëshmi të shërimit të akullit.

Ënjtja, një nënprodukt i procesit inflamator duhet të zvogëlohet nga zona e dëmtuar. Në edemë, akulli nuk ndihmon në lëvizjen e lëngut nga zona ku grumbullohet. Top Albania Radio shkruan se kullimi limfatik është i nevojshëm për të larguar ënjtjen. Akulli ka treguar se nuk rrit kullimin limfatik.

aj3.jpg

Qelizat inflamatore lëshojnë një hormon të njohur si IGF-1 (Faktori i Rritjes së Insulinës), i cili prodhohet kryesisht në mëlçi nga konvertimi i hormonit të rritjes njerëzore HGH (Hormoni i Rritjes Njerëzore).

IGF-1 është treguar se përmirëson shërimin e muskujve pas lëndimit, aktivitetit të rëndë fizik ose frakturës. Përveç faktit se muskujt shërohen më shpejt kur nivelet e IGF-1 në gjak janë të larta, ato gjithashtu priren të jenë më të fortë dhe më të shëndetshëm se kurrë. Aplikimi i akullit pengon lirimin e IGF-1.





Top Channe
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.