Miresevjen në Netedy.com - Vendodhja e te gjithe forumisteve shqiptar

Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com!

Astronomët zbulojnë planetin e arratisur që po vjen drejt nesh

Dalina

Don't stop me
ANETAR ✓
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
1,725
Pëlqime
2,019
Pikë
113
Astronomët zbulojnë planetin e arratisur që po vjen drejt nesh

Nëse e shohim Sistemin tonë Diellor si një familje hapësinore ku Dielli është prindi dhe planetët janë fëmijë me status të ndryshëm, atëherë mund të themi se disa prej këtyre planetëve largohen nga shtëpitë e tyre më herët se të tjerët – na pëlqen apo jo.

Sapo të largohen nga përqafimi gravitues i familjes së tyre, trupa të tillë hapësinor të arratisur kalojnë tërë jetën e tyre duke ndjekur hapësirën e errët ndëryjore. Astronomët thonë se ata kanë shpëtuar, ose i quajnë planetë mashtrues.

Shkencëtarët besojnë se në ditët e para të formimit të sistemit yjor, disa planetë mund të hidhen nga përqafimi gravitacional i yllit të tyre, shkruan Universe Today.

Në fakt, në periudhën fillestare të formimit të sistemeve si Dielli, gjërat ende nuk janë rregulluar, por gjithçka është kaotike. Ka përplasje të planetëve, ndryshime të orbitave dhe ndërveprimet gravitacionale midis yllit dhe trupave hapësinorë përreth mund të lëshojnë planetë më të vegjël në hapësirën e largët.

Planetë të tillë të arratisur janë shumë të vështirë për t’u dalluar pasi nuk emitojnë dritë dhe as reflektojnë ose zvogëlojnë shkëlqimin e yllit të tyre prind. Janë plotësisht të errët dhe të vështirë për t’u dalluar nga universi përreth. Por ndërsa përparon zhvillimi i shkencës dhe teknologjisë, astronomët gjithnjë e më shumë po shpikin mënyra të reja, të zgjuara për të kapur këta endacakë të padukshëm.

Kohët e fundit, një grup shkencëtarësh zbuluan një planet të tillë të arratisur që është interesant se posedon të njëjtën masë sa Toka ose Marsi, transmeton KosovaPress.

Shkencëtarët nga projektet OGLE (Optimale Gravitacionale Lensing Experiment) dhe KMTN (Korean Microlensing Telescope Network) megjithëse nuk mund ta vlerësonin distancën e saktë të tij nga Toka, ata vunë re se nuk kishte yje pranë saj.

Por si arritën ata të shohin diçka që është praktikisht e padukshme? Ata përdorën efektin e lentës gravitacionale. Trupat masivë hapësinorë me fushën e tyre gravitacionale shtrembërojnë vazhdimësinë hapësirë-kohë dhe kështu lakojnë shtigjet e dritës në mënyrë të ngjashme me lentet klasike.

Që ky efekt të funksionojë, duhen dy gjëra: një burim i largët drite, zakonisht një yll dhe një objekt më i afërt që është mjaft masiv për të vepruar si një lente.

Në rastin e një planeti të arratisur të quajtur OGLE-2016-BLG-1928, funksioni i lentes ishte vetvetja. Një objekt relativisht i vogël si një planet me masë më të vogël nuk përkul shumë dritë dhe ky efekt zgjat një kohë relativisht të shkurtër. Ky planet ‘endacak’ veproi për vetëm 41.5 minuta, andaj shkencëtarët nuk ishin në gjendje të mbledhin shumë të dhëna. Por ata zbuluan faktin më të rëndësishëm – që është e përmasave të ngjashme me Tokën dhe se po vjen drejt galaktikës sonë.


Top Channel
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Juno

SpaceX
Kontributor
Regjistruar më
Jul 25, 2017
Mesazhe
19,500
Pëlqime
20,719
Pikë
113
Mosha
36
Location
Space
Burimet e Top Channel jane gjithmone te sigurta :p
Bej shaka, @Dalina ke ardh ne nje moment te keq timin, se do kishim shume gjera per te diskutuar bashke meqe na bashkon interesi per astronomine. Deri ne nje moment te dyte, ju pershendes! Juno
 

NOUR

-Smile Now~Cry Later-
Kontributor
Regjistruar më
Dec 19, 2018
Mesazhe
11,288
Pëlqime
8,649
Pikë
113
Burimet e Top Channel jane gjithmone te sigurta :p
Bej shaka, @Dalina ke ardh ne nje moment te keq timin, se do kishim shume gjera per te diskutuar bashke meqe na bashkon interesi per astronomine. Deri ne nje moment te dyte, ju pershendes! Juno
Mire je vlla e kalove covidin?
 

Juno

SpaceX
Kontributor
Regjistruar më
Jul 25, 2017
Mesazhe
19,500
Pëlqime
20,719
Pikë
113
Mosha
36
Location
Space

NOUR

-Smile Now~Cry Later-
Kontributor
Regjistruar më
Dec 19, 2018
Mesazhe
11,288
Pëlqime
8,649
Pikë
113
Me nje kembe andej e tjetren ketej, varet ku shkon kemba trete 😜
He se ste ben gje covid ty 2 metra cun kembet e 3 mbaje me kimet 🤭 vlla
 

Juno

SpaceX
Kontributor
Regjistruar më
Jul 25, 2017
Mesazhe
19,500
Pëlqime
20,719
Pikë
113
Mosha
36
Location
Space
He se ste ben gje covid ty 2 metra cun kembet e 3 mbaje me kimet 🤭 vlla
2 metra cun qe po e palos qe i befsha temen kinezit.
 

NOUR

-Smile Now~Cry Later-
Kontributor
Regjistruar më
Dec 19, 2018
Mesazhe
11,288
Pëlqime
8,649
Pikë
113
2 metra cun qe po e palos qe i befsha temen kinezit.
U bere dit ti e kalove nja dy shoket e mire per 5 6 dite e kan kaluar kishin bler ate ilacin american redmistir si e ka 4000 euro 10 flacona po ti nuk abuzon dja hedhesh durim
 

Juno

SpaceX
Kontributor
Regjistruar më
Jul 25, 2017
Mesazhe
19,500
Pëlqime
20,719
Pikë
113
Mosha
36
Location
Space
U bere dit ti e kalove nja dy shoket e mire per 5 6 dite e kan kaluar kishin bler ate ilacin american redmistir si e ka 4000 euro 10 flacona po ti nuk abuzon dja hedhesh durim
Lol

Une skam perdor ilaçe fare. Po e luftoj me fruta te stines, lengje, supe dhe ndonje paracetamol çdo 10 apo 12 ore.
 

NOUR

-Smile Now~Cry Later-
Kontributor
Regjistruar më
Dec 19, 2018
Mesazhe
11,288
Pëlqime
8,649
Pikë
113
Lol

Une skam perdor ilaçe fare. Po e luftoj me fruta te stines, lengje, supe dhe ndonje paracetamol çdo 10 apo 12 ore.
Takipirin 500 vlla eshte me e efektshme per temperaturen 🤗 ti ja hodhe te hene besoj je ne gjendje per te shfryr sekrecionet 🤭
 

Dalina

Don't stop me
ANETAR ✓
Regjistruar më
Oct 30, 2020
Mesazhe
1,725
Pëlqime
2,019
Pikë
113
Lol

Une skam perdor ilaçe fare. Po e luftoj me fruta te stines, lengje, supe dhe ndonje paracetamol çdo 10 apo 12 ore.
Me fal qe te pyes sa dite ke i semure e kam kaluar dhe une pa ilaçe para disa muajsh
 

Juno

SpaceX
Kontributor
Regjistruar më
Jul 25, 2017
Mesazhe
19,500
Pëlqime
20,719
Pikë
113
Mosha
36
Location
Space
Me fal qe te pyes sa dite ke i semure e kam kaluar dhe une pa ilaçe para disa muajsh
Jam ne javen e dyte.
Permisimi eshte shume i ngadalte.
 

molecule

Forgotten
ANETAR ✓
Regjistruar më
Dec 12, 2004
Mesazhe
5,213
Pëlqime
12,208
Pikë
113
Location
Bora Bora
Website
iweb.al
Jam ne javen e dyte.
Permisimi eshte shume i ngadalte.
Si te hash sufllaqe pa karar, as me dhi sun dhish lol
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Top