Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Astronomët zbulojnë planetin e arratisur që po vjen drejt nesh

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731
Astronomët zbulojnë planetin e arratisur që po vjen drejt nesh


gwwg-1.jpg



Nëse e shohim Sistemin tonë Diellor si një familje hapësinore ku Dielli është prindi dhe planetët janë fëmijë me status të ndryshëm, atëherë mund të themi se disa prej këtyre planetëve largohen nga shtëpitë e tyre më herët se të tjerët – na pëlqen apo jo.

Sapo të largohen nga përqafimi gravitues i familjes së tyre, trupa të tillë hapësinor të arratisur kalojnë tërë jetën e tyre duke ndjekur hapësirën e errët ndëryjore. Astronomët thonë se ata kanë shpëtuar, ose i quajnë planetë mashtrues.

Shkencëtarët besojnë se në ditët e para të formimit të sistemit yjor, disa planetë mund të hidhen nga përqafimi gravitacional i yllit të tyre, shkruan Universe Today.

Në fakt, në periudhën fillestare të formimit të sistemeve si Dielli, gjërat ende nuk janë rregulluar, por gjithçka është kaotike. Ka përplasje të planetëve, ndryshime të orbitave dhe ndërveprimet gravitacionale midis yllit dhe trupave hapësinorë përreth mund të lëshojnë planetë më të vegjël në hapësirën e largët.

Planetë të tillë të arratisur janë shumë të vështirë për t’u dalluar pasi nuk emitojnë dritë dhe as reflektojnë ose zvogëlojnë shkëlqimin e yllit të tyre prind. Janë plotësisht të errët dhe të vështirë për t’u dalluar nga universi përreth. Por ndërsa përparon zhvillimi i shkencës dhe teknologjisë, astronomët gjithnjë e më shumë po shpikin mënyra të reja, të zgjuara për të kapur këta endacakë të padukshëm.

Kohët e fundit, një grup shkencëtarësh zbuluan një planet të tillë të arratisur që është interesant se posedon të njëjtën masë sa Toka ose Marsi, transmeton KosovaPress.

Shkencëtarët nga projektet OGLE (Optimale Gravitacionale Lensing Experiment) dhe KMTN (Korean Microlensing Telescope Network) megjithëse nuk mund ta vlerësonin distancën e saktë të tij nga Toka, ata vunë re se nuk kishte yje pranë saj.

Por si arritën ata të shohin diçka që është praktikisht e padukshme? Ata përdorën efektin e lentës gravitacionale. Trupat masivë hapësinorë me fushën e tyre gravitacionale shtrembërojnë vazhdimësinë hapësirë-kohë dhe kështu lakojnë shtigjet e dritës në mënyrë të ngjashme me lentet klasike.

Që ky efekt të funksionojë, duhen dy gjëra: një burim i largët drite, zakonisht një yll dhe një objekt më i afërt që është mjaft masiv për të vepruar si një lente.

Në rastin e një planeti të arratisur të quajtur OGLE-2016-BLG-1928, funksioni i lentes ishte vetvetja. Një objekt relativisht i vogël si një planet me masë më të vogël nuk përkul shumë dritë dhe ky efekt zgjat një kohë relativisht të shkurtër. Ky planet ‘endacak’ veproi për vetëm 41.5 minuta, andaj shkencëtarët nuk ishin në gjendje të mbledhin shumë të dhëna. Por ata zbuluan faktin më të rëndësishëm – që është e përmasave të ngjashme me Tokën dhe se po vjen drejt galaktikës sonë.


Top Channel
 
Burimet e Top Channel jane gjithmone te sigurta :p
Bej shaka, @Dalina ke ardh ne nje moment te keq timin, se do kishim shume gjera per te diskutuar bashke meqe na bashkon interesi per astronomine. Deri ne nje moment te dyte, ju pershendes! Juno
 
Burimet e Top Channel jane gjithmone te sigurta :p
Bej shaka, @Dalina ke ardh ne nje moment te keq timin, se do kishim shume gjera per te diskutuar bashke meqe na bashkon interesi per astronomine. Deri ne nje moment te dyte, ju pershendes! Juno
Mire je vlla e kalove covidin?
 
Me nje kembe andej e tjetren ketej, varet ku shkon kemba trete ?
He se ste ben gje covid ty 2 metra cun kembet e 3 mbaje me kimet ? vlla
 
He se ste ben gje covid ty 2 metra cun kembet e 3 mbaje me kimet ? vlla

2 metra cun qe po e palos qe i befsha temen kinezit.
 
  • Kiss
Reactions: .
2 metra cun qe po e palos qe i befsha temen kinezit.
U bere dit ti e kalove nja dy shoket e mire per 5 6 dite e kan kaluar kishin bler ate ilacin american redmistir si e ka 4000 euro 10 flacona po ti nuk abuzon dja hedhesh durim
 
U bere dit ti e kalove nja dy shoket e mire per 5 6 dite e kan kaluar kishin bler ate ilacin american redmistir si e ka 4000 euro 10 flacona po ti nuk abuzon dja hedhesh durim

Lol

Une skam perdor ilaçe fare. Po e luftoj me fruta te stines, lengje, supe dhe ndonje paracetamol çdo 10 apo 12 ore.
 
  • Pëlqej
Reactions: .
Lol

Une skam perdor ilaçe fare. Po e luftoj me fruta te stines, lengje, supe dhe ndonje paracetamol çdo 10 apo 12 ore.
Takipirin 500 vlla eshte me e efektshme per temperaturen ? ti ja hodhe te hene besoj je ne gjendje per te shfryr sekrecionet ?
 
Lol

Une skam perdor ilaçe fare. Po e luftoj me fruta te stines, lengje, supe dhe ndonje paracetamol çdo 10 apo 12 ore.

Me fal qe te pyes sa dite ke i semure e kam kaluar dhe une pa ilaçe para disa muajsh
 
Me fal qe te pyes sa dite ke i semure e kam kaluar dhe une pa ilaçe para disa muajsh

Jam ne javen e dyte.
Permisimi eshte shume i ngadalte.
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.