Ate Pjeter Meshkalla

Socialdisexpert

Social_distance_expert
ANETAR ✓
Mesazhe
4,599
Vendndodhja
Tirana
Rinia servile dhe Ate Pjeter Meshkalla

Ne vitin 1967 kur regjimi komunist i dha goditjen fatale fese dhe objekteve te kultit, u organizua nje takim demaskues kunder Ate Pjeter Meshkalles. Gjate diskutimeve Sekretari i Partise, Xh.D tha: “Kishat e xhamite s’i kemi mbyllur ne por rinia revolucionare”. Meshkalla i pergjigjet: “Ah mjerisht, kjo rini servile qe po rritni ju. Por ka per te ardh nje dite, e edhe ajo ska me ju durue ma, do tju shporre qafe, do tju haje kryet”. Kjo e revoltoi tejmase Sekretarin i cili i nervozuar iu drejtua salles: “Ta digjni qe tani, ketu ne salle, m’u perpara syve te tij ungjillin! Ta digjni qe sonte”. Por prifti katolik, krejtesisht i qete, i drejtohet me nje shprehje emblematike: “Digjeni! Nuk eshte hera e pare qe digjet Ungjilli! Ka 2000 vjet qe e djegin shoket tuaj, por askush nuk ka mujte me zhduke mesimet e verteta te Krishtit. Digjeni! Por as ju skeni per t’ia dale. Jeni teper te vegjel”.

Huazuar
 
Top