Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Atlas Y4: kometa që do të ndriçojë qiellin tonë

Juno

Kontributor
Regjistruar më
Kor 25, 2017
Mesazhe
32,412
Në muajin prillit Atlas Y4 mund të bëhet kometa më e ndritshme në vitet e fundit.
Atlas Y4, ky është emri i kometës që mund të na befasojë. Në pikën më të largët nga Dielli arrin 621 Njësi Astronomike (një njësi astronomike është e barabartë me 150 milion kilometra ose distanca Tokë-Diell), që është 93 miliardë kilometra dhe periudha e saj është 5475 vjet (është pothuajse periodike). Kjo do të thotë që ajo vjen të na vizitojë çdo 5475 vjet. Tani po drejtohet drejt perihelionit ose pikës së afërsisë maksimale me Diellin.
Atlas Y4 u zbulua në mbrëmjen e 28 dhjetorit 2019 si pjesë e programit vëzhgues të Atlas (Asteroid Terrestrial-Impact Alert System).

Atëherë, çfarë duhet të presim?
Atlas Y4 tashmë ka një kurorë shumë të ndritshme jeshile: shtrihet mbi 300 mijë kilometra. Më 31 maj 2020 kometa do të arrijë në perihelion ose rreth 39 milion kilometra larg Diellit (duke shpresuar se do të kalojë e padëmtuar). Tani është përtej orbitës së Marsit dhe sipas parashikimeve mund të arrijë një madhësi prej 1 deri -10, pra e dukshme për syrin e zhveshur me kalimin e ditëve (Hëna e plotë ka një madhësi të dukshme -12).
Shanset e mira për ta parë atë me sy të lirë mund të jenë tashmë nga mesi/fundi i prillit.

Kur, ku dhe si ta vëzhgoni?
Tani është e dukshme midis yjeve të Ursa Major dhe po shkon drejt yllit tonë. Për ta vëzhguar këto ditë është e nevojshme të përdorni një mjet vëzhgimi sepse ende ka një shkëlqim shumë të dobët. Unë ju këshilloj të prisni të paktën disa ditë në mënyrë që të kuptoni se si do të zhvillohet Atlas Y4. Ne shpresojmë të kemi një shfaqje të shkëlqyeshme. 49640496414964249643

Burimi: passioneastronomia.it
 
ore sa me larg tokes
se kena nji muhabet me coronavirusin nnihere :(
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.