• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

ATOM editori me i ri per programuesit

U

Universal

Guest
Atom eshte nje editor per programuesit e shekullit te 21.

Ky text editor eshte krijuar nga zhvilluesit e GITHUB dmth qe eshte open source, ai ben pjese ne nje nga editoret me te mire per programim spse siç e thote dhe sllogani i tij eshte nje nga text editoret me "hackable" .


Ky text editor funksionon nen framwork-un electron -> http://electron.atom.io/

Atom mund te instalohet ne WINDOWS, macOS dhe Linux

Mund te personalizoni kombinimet e keyboard tek parametrat

Njeh gati te gjitha gjuhet e programimit gjithashtu si dhe API-n e WordPress


https://atom.io/packages Ketu mund te instaloni packages de mund t'ju jene te domosdoshem

Keti editori i behen shume shpesh upgrades kjo do te thote qe problemet qe mund te hasni ka mundesi te rrugullohen ne upgraden e ardhshme.

Disa keyboard shorcuts :

Code:
Ctrl + P ose Ctrl + T : shfaq skedaret e projektit

Ctrl + Shift + P : Komandat


Ctrl + R : shfaqje e funksioneve PHP

Alt + Shift + S: snippets per gjuhen e perforur

Kali-Alb
 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!
Top