• This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn more.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Avioni më i madh në botë i gatshëm për fluturim në vitin 2022

Alb

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
4,598
Likes
91
Age
18
#1
Fluturakja më e madhe në botë amfibe do të jetë e gatshme gjatë katër viteve të ardhshme, sipas një fabrike në Kinë që merret me prodhimin e aeroplanëve.

AG600 është aeroplani me krah 39 metra të gjerë që po cilësohet si balena e kaltër, dhe që është e dizajnuar të kryej kërkim shpëtimi për marinsat dhe të shuaj zjarr në zona të banueshme.

Pas rritjes së tensioneve mes Kinës për pretendimet për Detin e Kinës Jugore, fluturakja pritet të jetë e gatshme për fluturimin e parë në vitin 2022.

Kompania që ka prodhuar aeroplanin gjigant amfib i ka kaluar plot tetë vite duke zhvilluar programin e kësaj fluturake, që ka madhësinë e aeroplanit Boeing 737.

I pajisur me katër motorë, AG600 mund të transportoj deri në 50 persona në misione të kërkim-shpëtimit, dhe mund të mbush për 20 sekonda rezervuarin me 12 mijë litra ujë për shuarjen e zjarrit.

Pasi që është fluturake amfibe, aeroplani mund të fluturojë në lartësi prej 4,500 metra dhe aterron në ujë edhe nëse dallgët janë mbi 2 metra të larta.
 

Vinjol

Vergees es nie....
VIP i Forumit
Mesazhe
4,062
Likes
5,159
#2
Na 1 like per te bere qejfin
Po e kam hedh une 1 here kte lajm
Nga shkurti mduket