• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Backup/Restore Mysql DB Command Line (me komanda)

molecule

Eternity sleep
ANETAR ✓
Mesazhe
3,986
Location
127.0.0.1
Kjo menyre perdoret me se shumti per Database te medha sic eshte Forumi Netedy , apo ndonje forum tjeter
apo nje website me Wordpress qe gjithashtu ka nje database te madhe pasi bartin shum opsione ku duhen ruajtur.

Gjerat qe na duhen:
Programi PuTTY.
(Program per protokollin SSH(port 22) )
SSH AKSES. (Shum webfaqe nuk jua ofrojne kshuqe sigurohuni qe te jet aktiv)
Database qe eshte hostuar ne ate server (user, pass , database)
-u dbuser: Mysql DB User
-p passwordi esht bosh pasi shkruhet pasi shtyp enter
{database} = database qe do te besh backup
>> (komand ku duhet te ruaj scripti)
molecule.sql (File ku do dalin te dhenat qe jan ruajtur ne database)
BACKUP COMMAND:
[email protected]:# mysqldump -u dbuser -p {database} >> molecule.sql
ENTER > shkruajme password > ENTER
RESTESTORE COMMAND
[email protected]:# mysql -u dbuser -p {database} < molecule.sql
ENTER > shkruajme password > ENTER


Kaq Ishte :)


+*
 
Last edited:
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Alboy

Po te peshtyva. Nuk te lepij me....
VIP I FORUMIT
Mesazhe
4,534
@molecule o plak bravo ty qe I di dhe I mermire vesh dhe une derI diku.
Poper te tjeret eheeee sbesoj se jane te shumte ata qe e marin vesh
 
Top