• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.
  • Kerkojme ndjese per problemet qe mund te keni hasur me postimet e meparshme. Forumi eshte azhornuar me funksione te reja. Eshte e nevojshme te ri-vendosni foto e profilit nga e para! Argetim te kendshem ne NETEDY.COM!

Besimtaret dhe Ateistet !!!!

Status
Not open for further replies.

PepsiNyc

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
228
Location
usa
a e praktikoni fene ? cmendim keni per ateistet,, besoni se ekziston zoti ? a perpiqeni ti ndiqni dhe zbatoni rregullat e fes (perkatese) ?
 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Frank

Diversion?!
VIP i Forumit
Mesazhe
3,864
Festat tradicionale vetem.
Sa per ateistet vlen parimi baze i universit: Çdo veprimi i kunderpergjigjet nje kunderveprim i njejte me te!
Nuk e di si e ka emrin por jam i bindur se ekziston nje mbifuqi natyrore.
 

Moonlight

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
1,809
Besoj ne force te mbinatyrshme....zot apo energji , pak rendesi ka
Por absolutisht nuk besoj ne institucionet fetare!
 

marino

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
106
besoj ne ate zot qe besojne te gjithe ,shkoj ne kishe ,sa here mundem .
 

ANGELIQUE

I'm done with the drama, I’m fixing my karma..🖤
Staff member
Moderator/e
I Rregjistruar/e
Mesazhe
3,958
Location
The Dark side of Heaven /23
Me shpirt besoj qe ekziston nje krijues pra Allahu?
Por nuk besoj ne asnje fe?

god-inspirational-quotes-rrrtvme-god-inspirational-quotes-and-cool-best-images-about-god-quote...jpg
 
Last edited:

MrCool

LimitedEdition
VIP i Forumit
I Rregjistruar/e
Mesazhe
3,109
Location
Struge
Besoj ne Zotin nje, te vetem dhe te pashoq. Besoj ne profetet dhe te derguarit e tij, besoj ne librat e shejnte.

Jam musliman, jo edhe aq praktikues i fese por kam nje dashuri te madhe ndaj fese sime dhe respekt te jashtzakonshem per fete tjera monoteiste.
 
Reactions: Tip

Mr-Grey

VIP
VIP i Forumit
Mesazhe
238
une ketu do permendja edhe Agnosticizmin, si "ideologji" e kesaj natyre komplekse, ne mesin e te ciles jam edhe une.

Mendoj qe si feja njashtu edhe ateistet e shohin boten "bardh e zi". Por njekohesisht duhet ta dallojm Ateizmin nga Satanizmi
 
Last edited:

MrCool

LimitedEdition
VIP i Forumit
I Rregjistruar/e
Mesazhe
3,109
Location
Struge
Gjithashtu duhet te dallojme dhe institucionet fetare nga feja. jane pothuajse dy gjera komplet te ndryshme.
 

Miranda

Anëtare forumi
Princesha Forumit
Mesazhe
4,411
Mosha
23
Un jam e fese myslimane,nuk esht se e praktikoj fene.
Nuk eshte se ofendoj,percmoj njerezit qe i perkasin fese se ndryshme.
Ne zot besoj.
Zoti na krijoi,zoti na meshiroi dhe pran zotit do te shkojme.
 

PepsiNyc

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
228
Location
usa
Degjo , ne shqiptaret jemi pak te cuditeshem,,, themi pa kurrfar problemi "jemi mysliman" , duke fillu tek un i pari po i bej autokritik vetes,,, i them vetes mysliman ,, dhe cdo nat ne dark pi birr,, i them vetes mysliman dhe shkoj harbohem ne clube, i them vetes mysliman dhe kam pas me shum se nje partnere ne jet, i them vetes mysliman dhe nuk shkoj te falem, i them vetes mysliman dhe nuk agjeroj ,... lind pyetja.
A JEMI ME TE VERTET MYSLIMAN APO THJESHT I KEMI VEN KTE EPITET VETES , VETEM NGASE KEMI FRIK TA QUAJM VETEN TE PA FE.??!!
 

Aimilius

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
73
lind pyetja.
A JEMI ME TE VERTET MYSLIMAN APO THJESHT I KEMI VEN KTE EPITET VETES , VETEM NGASE KEMI FRIK TA QUAJM VETEN TE PA FE.??!!
ti nuk je mysliman mor shoku, je kristiano_O. ne shqiptaret jemi perjashtimi i shume rregullave se edhe kryq po te mbajme myslymane themi se jemi.
pyetja jote eshte e goditur, pse e themi? ndoshta e themi per inerci, ndoshta na eshte bere thjesht si zakon, ndoshta kemi me te vertete frike ne subkoshience pasi ndeshkimi per lenien e fese myslymane edhe sot e kesaj dite eshte denimi me vdekje, por ndoshta thejsht per kokefortesi.
nuk besoj se mund te kete me shume se 10% shqiptare myslymane tamam. te tjeret jane keshtu per inerci. akoma dhe kosova nuk eshte100%
ne thjesht namin kemi. nje gje eshte e sigurt shqiptaret jane kokeforte
gjate turqise nje pjese me deshire apo me pahir nderruan fene, ata me kokefortet (kaurret) nuk e nderruan
kane kaluar 500 vite, myslymanet me shume vene ne kisha se ne xhami ndezin edhe qiri dhe prape thone jemi myslymane po me kokfortesi

kisha njohur nje indiane te cilen kur e pyeta a ishte lopa perendia e saj, me tha po lopa ishte nje nga perendite e saj.
ajo gjithe jeten nuk hante fare mish, aq me teper mish lope. por kur ishte shtatzane e zuri nepsi per mish lope
dhe prej asaj kohe vetem mish lope hante:p. ajo ishte me besimin hindu ne indi, rrethohej nga budistet, dhe myslymanet.
por cuditerisht me tha se me shume ndihej e krishtere ngaqe jetonte ne perendim, per budismin tha jam indiferente, myslymanismi shume violent, dhe hinduismi qesharak.

e them kete se njeri ndikohet nga rrethanat dhe situatat, megjithate bejme mire te dime cfare besojme dhe pse.
nuk mund te jesh myslyman apo i krishtere pa lexuar kuranin dhe biblen te pakten nje here.
do thote dikush, po ja as gjyshi/gjyshja nuk e kishin lexuar pse ata nuk ishin? por ata jetonin si besimtare ky eshte ndryshimi.
gjithe ne te tjeret genjejme veten dhe statistikat...
 

PepsiNyc

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
228
Location
usa
@Aimilius un sjam Kristian , nuk me pelqen kristianizmi ,,, kam lexuar libra shum dhe ne perfundim kam dal qe ,, Feja myslimane ne vetvete esht shum e but ,, por sot per interes vetjak mediat sociale po bejn lajme mbi kte fe dhe mundohen ta bejn ekstremiste,,, po te tregoj nje rast me nje amerikane ,, i thash qe jam mysliman ,,, dhe me tha ju jeni ekstremist,,, po ju i thash ca boni kur shkoni ne kish ,,, shkojm rrefehemi tek prifti dhe cdo mekat na falet,,, i thash dmth nqs vret dike dhe pendohesh ,, mbaron ktu nuk denohesh ,,,, po ashtu esht ,, i thash po nqs neser prap vret dike ,,, vec duhet te shkoj te rrefehem,,,,

pastaj nuk e di sa njohuri ke per KKK , KRYQEZATA ANGLEZE, NAZISTET,, kshuqe kur thua qe islami esht ekstrem e ke gabim,,

po islamit i ka ren fat i keq se jan disa ekstremist qe e quajn veten myslimane,, por mos harrojm se gjenocidi qe ndodhi me NATIVE AMERICANS,, INDIANET E AMERIKES ,,, kur erdhen kolonit angleze i shfarosen ,,, dhe sot NATIVE AMERICANS JETON NE REZERVAT ME KEQ SE PANDAT SE KAN FRIK SE MOS JU HUMBET RRACA,,, NEJSE,, Zoti i bekoft shqiptaret :D
 

Aimilius

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
73
Me pelqeu si e mbylle, sepse ne jemi perjashtimi i rregullave. ne jemi shqiptare dhe zoti na bekofte.
eshte e drejta jone te jemi ca te duam pa ndjenjen e fajit se cfare bejne te tjeret andej-kendej

nuk kishe pse te mbroje myslymanet arabe, apo ekstremiste se ne nuk perfaqesojme ata, ata le te mbrojne veten e tyre
jemi race me vete, komb me vete. amerikanes mjaftonte ti thoje per shpetimin e hebrenjve gjate kohes se zogut
ne luften e dyte boterore. shqiperia ishte nje safe haven dhe qe te gjithe shqiptaret
myslymane e te krishtere i ndihmuan dhe i shpetuan duke rrezikuar jeten e tyre.
se ata mbi te gjitha i shpetoi shpirti i madh shqiptar

jemi race e cudidshme, kokeforte dhe te vecante ne kete aspekt.

nje gabim gje behet ne pergjithesi me fene myslymane eshte, se kur themi myslyman harrojme identitetin kombetar
pasi nuk eshte njelloj me njeri tjetrin nje maroken, nje egjiptian, nje somalez, nje arab, nje irakien, nje pakistanez, nje indonezian
secili nga keta shton edhe heq ne fe zakonet dhe ritet e vendit te tij prandaj eshte bere corap
muhabeti sepse kur ben nje popull dicka (psh rite pagane FGM etj) te gjithe si kolevtiv e marrin fajin.

ca lidhje ka nje shqiptar me gjithe keta, absolutisht asgje.

per kkk, nazistet, apo skllaveri etj perseri nuk kemi pune ne si shqiptare, pasi ne personalisht si popull
jo vetem qe nuk kemi ekstremizma fetare, por nazistet i luftuam, hebrenjte i shpetuam, dhe deri para 100 vitesh
ishim nen sundimin otoman dhe nen skllavrine e tyre
pra ajo White Guilt qe partite e majta po ua hedhin te gjitheve, per popullin shqiptar jo vetem qe nuk funksionon
por eshte e kunderta ky eshte mendimi im. (straight white male, white priviledge = are total bullshit. We should be immune to this shit.)

ndersa per kryqezatat them se ishin te domosdoshme per frenimin e ekspansionit otoman ne evrope.
pasi otomanet arriten deri tek portat e Vjenes ne 1683 dhe desh fituan atje.
ka qene nje mbret polak Gjon Sobieski ashtu si Skenderbeu dhe ai beri qe forcat turke te thyen.
 

PepsiNyc

Anetar i ri
I Rregjistruar/e
Mesazhe
228
Location
usa
E lexova me kujdes dhe ne disa paragrafe ke te drejt por nuk me pelqen ,, kur dashje pa dashje "FENE MYSLIMANE" jua perkateson popujve si , pakistan , iran,indonezian,, etj,, te gjith e dim qe FEJA ka lindur ne lindjen e mesme ,, por MYSLIMANET NUK JAN VETEM ATJE ka dhe ne amerik australi, brazil, hawai ,, madje dhe ne KAMEZ E BATHORE (lool)

ndersa per ate white privilege,, dhe jam dhe sjam dakort,,,
po te kthehemi shum pas ne koh ne fillimet e njerzimit ,, Suposozohet se rraca Ariane (rraca e bardhe)
duhet te jet dhe esht ber per te qen me superiore ndaj te gjith rracave te tjera,, problemi qendron tek ne individed
qe e shtremberojm dhe e bejm sic na leverdis ne , sepse ke dhe ato organizatat e tjera qe
BLACK LIFE MATTER, kjo i bie qe vetem ato kan rendesi ne tjeret te vdesim,, nejse kjo esht nje ceshtje tjetr
dhe me kismet me von do hap nje tem te bukur per kte , por se kam ber se kemi disa specie ktu ne forum qe kalojn
ofendime personale e gjera te tilla ,,, gjithesesi ZOTI ESHT 1 DHE I VETEM PERPOS TIJ SKA TJETR,
ESHT AI QE KA KRIJUAJ QIEJT E PLANETET , ESHT AI QE KA KRIJUAJ GJITHCKA KA NE TOK DHE SIPER SAJ,
PAQJA DHE LAVDIA QOFT MBI TE DHE SHQIPTARET ANEMBANE :D
 

Juno

VIP
Staff member
VIP i Forumit
Mesazhe
4,938
Mosha
35
Location
Prague
Besoj ne nje force te mbinatyrshme,quajeni zot nese doni.
Me fene nuk merrem dhe nuk besoj aspak edhe pse nga familja kemi te trasheguar fene muslimane. Kishen dhe xhamine i shoh si vende kurioze per tu vizituar per afresket dhe arkitekturen, por vetem kaq.
 
Status
Not open for further replies.
Top