Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Betelgeuse: A do të shpërthejë vërtetë?

Juno

Kontributor
Regjistruar më
Kor 25, 2017
Mesazhe
32,412
Pyetja për Betelgeuse shpesh bëhet pa një ide të qartë se cilat janë kohërat tipike për evolucionin yjor.
Para së gjithash, yjet e madhësisë si Betelgeuse jetojnë mesatarisht për rreth dhjetë milion vjet, kështu që edhe një kohë prej 10 mijë vjetësh, ose një e mijta e jetës së Betelgeuse, mund të shihej si një rrahje syri. Ciladodo gjë (shpërthimi siç përfshin supernova) në këtë kornizë kohore mund të kuptohet si e menjëhershme. Por ne e kuptojmë se, kur krahasohet me kohën e jetës sonë, është diçka e pakrahasueshme. Kemi parasysh gjithashtu se vrojtimi i thjeshtë i shkëlqimit nuk është një e dhënë e mjaftueshme për të vendosur me siguri gjendjen e saktë evolucionare të këtij ylli.
50462




Ky informacion i kombinuar me studimin e spektrit na tregon se, Betelgeuse është sigurisht në një fazë të përparuar të evolucionit të saj. Me siguri ka mbaruar hidrogjeni qendror, por nuk është e mjaftueshme të themi me siguri se çfarë po digjet për momentin. Ky nuk është një informacion i vogël, Sidoqoftë, ajo që është e sigurt është se herët a vonë Betelgeuse do të shpërthejë.

50463



Por a do të jetë një ngjarje që do të na befasojë?
Jo saktësisht. Në momentin që një yll masiv fillon të djegë lëndën brenda, bërthama e tij fillon të pasurohet dhe pasurohet në Nikel, produkti përfundimtar i djegies së lëndës. Për më tepër, për shkak të strukturës së tij bërthamore, nuk është e mundur të aktivizohet një proces i mëtejshëm ekzotermik i bashkimit bërthamor me nikelin. Praktikisht nuk është e mundur të gjenerohet energji shtesë nga djegia e saj. Kjo siguron që graviteti i yllit të jetë aq i padiskutueshëm, dhe e gjithë struktura kështu fillon të shembet, duke arritur dendësi qendrore të jashtëzakonshme, të rendit të qindra miliona tonëve për centimetër kub! Kushtet aq ekstreme sa për të shtypur strukturën e vetë atomeve, duke bërë që protonet e bërthamës të kapin elektronet afër, duke u shndërruar kështu në neutrone dhe duke lëshuar një sasi të madhe të neutrinove. Këto neutrine do të heqin një sasi të madhe të energjisë nga brenda yllit (njëqind herë më shumë sesa ajo që lëshohet nga supernova përmes valëve të lehta dhe elektromagnetike !!). Përveç kësaj, ata do të japin "shtytjen" e nevojshme (pothuajse si një detonator) që të bëhet realisht një supernova .

50465
këtu është Supernova 1987A, e cila shpërtheu rreth 168,000 vjet më parë dhe ka qenë e dukshme nga Toka që nga 23 shkurt 1987 "Reja e Madhe Magellanik". Në të djathtë e para dhe e majta pas shpërthimit.
Kredia: Observatori Anglo-Australian


Por ka edhe më shumë,
Këto neutrine bashkëveprojnë shumë dobët me materien, ndryshe nga drita, kështu që ata do ta lënë yllin shumë përpara se vala e goditjes të dalë në sipërfaqe, duke filluar shpërthimin përfundimtar. Prandaj, ata do të arrijnë së pari në Tokë, ku ato mund të zbulohen në veçanti nga një rrjet i detektorëve neutrino, i quajtur "Sistemi i Paralajmërimit të Hershëm" Supernova ", i krijuar për t'u dhënë astronomëve njoftim në rast të një ngjarje supernova në galaktikën tonë, duke dhënë kështu një "avantazh" midis 2 dhe 3 orë për të na lejuar të organizohemi dhe të jemi gati për të vëzhguar këto fishekzjarre kozmike.

burimi/passioneastronomia.it
 
@Juno menova se ket virus e ka hap Kina e Amerika tani kam ndru mendim vec ti i bo kto prapsira nuk gjen naj gje per te qesh po te lexojm kto ne ??
 
@Juno menova se ket virus e ka hap Kina e Amerika tani kam ndru mendim vec ti i bo kto prapsira nuk gjen naj gje per te qesh po te lexojm kto ne ??

Çfare ka per tu merzit me keto ?
Keto jane ngjarje astronomike te rralla, lum ai qe ka fatin ti shohi.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.