Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Bota e Melo-s

Nana jem, sikurse baba jem bijë malsore me dialektin e saj tipik, me dashnin për çiftelinë, për kafshët, për shtëpin private e kopësht perimesh.Më ka msu se s'ka randësi prej ka vjen , çfarë ngjyre e ke lëkurën, nê cilen fe beson.
Çfar mbiemni mban, fëmija i kujt je, sa lek m'ban n'xhep e sa diploma të varen në mur.Sepse ajo që vlen e nuk tregtohet me asgja, asht njerju që je,njerju që zgjedh me ken dita - ditës, njerju që ndërton dita-ditës pra njerju që vendos me ken i drejtë, i ndershëm e andirrimtar,pavarsisht turmës, thikave të ngulëna pas shpine e dyerve të shkapetuna në fëtyrë.
Nana jeme nuk ushtron ndonjë profesion nuk ka ba karrier, nuk ka pru nji rrogē në shtëpi.
Por fal saj kam kuptubqë mevken shtëpijake për zgjedhje, nuk dmth me ken e dêshpërume,e zhgënjyme , e pa zonja, poor thjesht një njeri që kontribon ndryshe,që punon ndryshe e që lumtunon ndryshe,qē lufton ndryshe, e që meroton të njëjtin respekt si çdo njeri në ktë botë qē nga puntorët e tokës e deri tek mjeshtrat e informatikës.
Nana jeme nuk e din ça asht feminizmi por mu e vëllain tem, na ka eduku njësoj na ka udhzu njësoj.
Na ka vu të njëjtat orare e kufizime,e të njëjtat mundësi.
Na ka mësu e na mëson se turpi nuk asht pronë as burrave, as për gra, aq ma tepër për vajzen.
Na ka msu se turp nuk asht kur ke gjyshat në fshat, apo që ti jeton në fshat, turp nuk asht as kur nuk ke shtëpin e përsosun, as trupin e përsosun, apo mundësit ekonomike me ble rroba të shttejta, me dal në festa, me ble makina të shtrejta , e me ba pushime të shtrejta, turp nuk asht kur nuk ke mundësit ekonomike mu shkullu.
Turp asht me ju përkul të keqes, me ju ba shërbëtor padrejtēsis e me i trajtu të tjërt simas interesit e jo meritës.
Nana jeme ka lexu pak libra, ka pa pak filma, nuk i pëlqen as teayri e as ekspozitat fotografike.
Ma ka pru buken nē shtrat sa herë nuk musha me ju shkëput librave, dhe më ndëgjonte e dëgjon sa herë unë i tregoj për shkollen e provimet e mia.
Nana jeme ndihet e përmbushun që asht nan , bashkshorte e gjyshe, poor kurrë nē asnjë moment nuk ka tentu me vesh mendjen teme me bindet e saj,kurr nuk ka tentu me ba jeten teme, rrugën teme një vazhdim i jetës saj.
Me ka lan me kaq bujari e kujdes, me ken kjo që jam sot, me ba gabimet e mia, me tregu hostorit e mia dhe me luftu gabimet e mia.
Nana jeme asht nana jeme por asht e jashtzkonshmen por asht dielli jem,gjaku jem, shpia jeme,pika jeme e dobët e pika jeme fortê...
Asht e jemja , e jemja pasuni!
Ajo më ban mu ndi kaq reaht, kaq në paqe me vedin e botën rreth meje! ???

Cituar
 
Nuk di nga ta nis, kam aq shumë gjëra që më mbart shpirti, u mundova me ditë të mos hyja tek kjo botë të shkrueja sepse e di që nuk do të tregoj shumë gjëra të bukra, nga ato që ta lumtunojn shpirtin, apo ta bajn me flatra, edhe ti e di shumë mirë.
Me datën katër kisha provimin e portalit , ishte një ditë shumë e rëndësishme për mua, pasi pothujase finalizohej çfarë qê unê kam studiuar..
Isha në Tiranë se desh harrova ??, për ta bër provimin, mora 61% nga 80 që ishte, u mërzitaa në fakt shumë se doja të mirrja 80%, poor kur adminstratori më tha bravo arritje sh e knaqshme, dhe je ndar mê mirë se të tjr tek ky grup, mu shtua pak lumturia.
E di diçka sa do e dojaaa ta kisha pranë atê ditê , e kërkoja kudo , shpresoja që diku do e shikoja, më mjaftonte vetm ta shikoja, atê ditë aq të randësishme për mua.. ???
Doja ti thoja që ja dola, që ja arrita, dhe sigurisht ta falenderoja për mbështetjen e tij, më mungonte aqqq shumë njê përqfim i tij ???..
Edhe tani më mungon sigurisht poor atë ditë ishte saaa e mirê aq e trishtushmeee.
Dhe më mungonte pafundssisht.
E di më lumturon shumë lumturia e të tjerve vërtet shumê më gêzon shpirti kur shikoj njerz qê duan e i duan të lumtur. Poor më mbyt vetmia e shpirtit dhe bota ime e thyer brënda shpirtit tim.
Mendoj që shpirti është shumë i fortë dhe i ngrohtë, prandaj dhe lotët kur dalin jan të ngohtê ose ashtu i ndjeje unê.

Ju lutem mos më bëni repaly këtu se nuk kam as dëshir as fuqi t'u përgjigjem.☺
Mbrëmje të qetë ju uroj! ??
 
Je kaq e brishtë
E heshtur
Dhe delikate si një flutur
Ka kaq trishtim në sytë e tu
Dhe dritë hënore.
Ardhur nga shpirti yt i bukur...
??

@sm
 
Bota e Melsoos u ba kohê që nuk jemi takuar bashkê.
E shikon akoma po pres që tê marr atê e-mailn e famshëm për punêsim si duket kurr nuk do vij???..

E di çfarê bota e Melos..
Flitet per meritokraci,po ku asht meritokracia këtu !!! Ka aplikant me 35 pikë në dosje që del me 50 pik dosje dhe tê del para!! Po merren për baza letrat jo merita ! Me ket lloj formule jemi të pashpresê!!! Ata me pik shumë në dosje,kan vite shumë pune,kanë eksperiencen që i favorizon,dhe kur dalin me dobët nê testim,ne vend të penalizohen,shpërblehen me vende me të mira pune !

Mua ky i famshmi portal më ngjason si nje luftë me mullinjët, edhe ne si Don Kishioti.
Mungon transparenca për vendet e punës, edhe ato vende qê afrohen jan provizore.
Ky është program për t'i lënë mësuesit e rinj pa punë, se s'kanë ku i çojnë këta që kanë në sistem. Të rinjve u kanë hapur rrugën e emigracionit! Është plan i mirëmenduar, për t'i mbyllur shkollat një e nga një.

Unê do ik.nga Shqipêria jo.nga qefi po nga papunêsia!
 
Nga sot nuk ka më puthje të fshehta
As arratisje në natën me hënë
Zemër në fund fitoj ndjenja
A të kujtohet unë t'a pata thënë

Nga sot nuk ka më jo puthje të fshehta
Në jetën time tani ti ke vënd
Nga trupat tanë do t'rilind jeta
E do t'ju tregojmë për dashurinë tonë
❤❤❤
 
  • Pëlqej
Reactions: Mia
Pas çdo buzëqeshje tê ëmbël egziston një (mërzitje) trishtim i hidhur që askush nuk mund ta shoh e ndjëjë.
-Tupac Shakur

Betohem se nuk do të flas më kurrë,por nuk zgjat shumë.
Përfundoj në bisedë si një fëmijë i pafajshëm.
Se pa ty nuk hedh dot asnjë hap.
Pa ty jam hiç gjë..

-klenti Hodo
 
-Mos prit që një mengjes të bukur gjithçka të jetë zhdukur, dhe ti të harrosh gjithçka.
Nuk do të ndodhë kurrë.
Fillo të duash veten, të krijosh disa dëshira, ëndrra për të ardhmen, vendosi vetes objektiva.
Të gjitha këto do të mbajnë larg mendimeve të tilla, dhe do të rrisin, ndoshta jo për ta harruar, por aq sa për të t'mos intersuar më....

- Vjen një moment kur në vete ke aq shumë copa të thyera sa duhet të gjesh një zgjidhje, ose ti ngjitesh dhe të krijosh sërish atë njeri, ose ti hedhesh me vështirsi dhe të mësohesh me vetën tënde të re....

-Mendimet mund ti ndalojmë atëhrë kur të përballemi me to, dhe jo vetëm të mundohesh ti shmangësh...

-Edhe pritja e ka një fund,sepse edhe pritja e ka një kufi.
Koha ikën shpejt, e nuk mund të presësh dot një jetë, sepse një jetë ke...

-Ndonjëherë njerëzit janë të çuditshem.
"Sot flasin për të ardhmen, e të nesrmen nuk flasin më"...

''Të huazura"
 
-Koha shëron po aq sa të vret, dhe kjo është në doren tënde, nëse përpjekjet e tua humbasin diku në trishtim, dhe po aty e lë veten,mos ja lë fajin kohës, ajo e bën pjesën e saj, thjesht ti jo tënden...

-Më duket absurde, të presësh për tu dashur, ne japim nga vetja dhe presim të na kthehet njëjtë.
Por jo gjithmonë duhet të njoftohemi me shpresen ngrohëtsisht na vret, lëndohemi se mjaftohemi me fjalët..

"Të huazura"
 
  • Pëlqej
Reactions: Mia
Një pjesë nga vetja...
Lexojeni me shumë vêmndje dhe nëse mendoni ta lini gjysme , mos e lini ma besoni mua..??
Ndjês po nêse shikoni gabime drejtshkrimore..
??..


Ndoshta nuk e kam formuar ende personalitetin tim plotëtsisht.
Sepse janë 23 vite..
Por gjithsesi edhe me këto 23 vite që kan kaluar, bazat e personalitetit tim janë hedhur sido që të jenë ndërtuar ato, pak nga familja apo shoqëria.
E dini si më shikonin prindërit ???
Në sytë e tyre kam qenë gjithnjë femije i drejtpërdrejtë. Ky karater i vërtetë i imi dilte në pah vetëm me njerëzit me të afërt tek të cilet kam besim dhe i njoh mirë. Përsa i përket të tjereve, me ta jam tepër e turpshme dhe e ftohtë. Kjo sepse e kam të vështir përshtatjen në një ambient të ri..Gjithnjë kam qenë e tillë. Ndoshta kjo vjen nga pasiguria ime pët reagimin e të tjerëve ndaj veprimeve të mija, sepse kur jam e lirshme veproj me impulsivitet dhe ne mënyrë instiktive. Me prindërit dhe me miqtë me të ngushtë jam shume e shkathët, gazmore dhe e drejtpërdrejtë. Ta dini që kam qenë një fëmije paksa tekanjoz dhe kokëfortë ndoshta sepse jam me e vogla dhe jam përkedhelur ma shumë. Kokëkfortësia asht nji tipar që më asht rrënjosur thellë..
Jam shumë, shumë poor shumë kokfortë..
Nga 1 tek 100 unë si @Meloo jam 1000??????..


N'fakt ka njerëz si mendojnë se kam nji karater tepër, impulsiv dhe instiktiv sepse në çastin e parë që jam me nji situat të ndëlikuar, apo.qoft dhe nji diskutim ,reagoj vrullshem dhe pa u menduar mirë dhe kjo gja sjell probleme por jo tepër të randa. Për ato që jam duke diskut me mua dmth..( jo për gja por.90% tê rasteve kam drejt??)
Ndoshta ky nuk asht tipar tepër i mirë,por ishtu jam dhe s’kam ça me ba, e kam pjesë teme..
Flas shumë shumm, shumë, mos më shikoni ktu , see n'realitet nuk di me u nal, biles i them sa shumm qê kam.fol??..
E jam lodh duke folur.

Poor nji cilësi tjetër e jemja asht se jam teper e sinqertë dhe e drejtpërdrejtë. Ndoshtta asht gabim poor m'pëlqen të flas “pa doreza”....

Nêse rri me diken pak ma shumë se me te tjerët atëherë lirohem menjeherê dal nga zinxhirt??????? Por me ata si nuk i njoh mirê jam teper e edukuar dhe e urt ..??? E di qê se besoni, e nji anê nuk ju ve faj ????? M'pêlqejn bisedat per temat e “thella” dhe miqte. Me duken teper te veçanta bisedat si.bajm dhe s’mendoj se shumica e i ushtrojnë dhe i arrijnë . Jam nji person i thellê sepse i kap temat rêndêsishme me shumê seriozitet dhe atëher ajo @Meloo si e shikoni si "negative" brenda meje zhduket.jam shummmmmmmmmmmmmë e
Po shumm e ndjeshmeeee tepeeeeeer ma sh se duhet..
N'fakt kjo ndjeshmëria jemm e tepert , sipas njohêrive dhe asjt qê jam inforumar ka t'baj me periudhen kur jam ken fmi.??.??..
Gjithsesi ndoshta do ua tregoj ndonjë ditê, oseee ndoshta kurrr..
Njerzit qê m'plq ma shum itu jan @HIM , @Jupiter666 , @Liber8 , @Juno dhe @Dibrani ...
Pse vetem djwm dhe jo vajzaa ..
Se jam tu bazu se jan të sjut ..
Ishtu m'duken muaa t'pakten..
Gocat e din ke vlersoj, se pz nk ju tham.dot ju kam xhan (vajzve qe i tagoj) se nk i kam.xhan ???..
Xhanii pêr muaaa asht sh fjalê e madhe e ate duhet meritu..
Amaa ju vlersoj e respektoj..
???

Kush e lexoj deri nê fund e falenderoj dhe e jap njê ??
 
Të të shoh njëherë sa m'ka marr malli
Me ma kthy buzëqeshjen që m'ka shku'.
Një takim të fundit me ty për së gjalli
Me këtë këngë të trishtë do t'kisha ftu'...

 
Edhe pse mundohem të harroj,në një formë apo tjetër ti tek unê vjen gjithmonë..
Si dielli, si hëna...
Je prezent tek unë edhe në ditët më të zëna..
 
Unê jamm....

Meloo sh kokfortë, poooor shumë amaaa.
E sheh boten plot me ngjyra. Jam nji vajzë qe i dua librat, muziken me raste.. Stina jeme e preferume që e duaaaa shumë asht vjeshta. Gjethet që bien, diellin që më rezaton flokët,shiun qe me lag dhe eren qe me fryn ne fytyrê, dhe tê mbështjell nên petkun e saj, e duaaa aromên e tokës në vjeshtë… I dua njerëzit i çmoj për vlerat e tyne. Kam kaq shumë synime për të ardhmen, po fatkeqsisht jasht Shqipêrisê.
E pêr kte prindrit ma kan dhan mundêsin me shku jasht me kriju mundêsit dhe ndêrtu vet jeten time e i jam falenderuse e mirêjohese se kan kaq sh besim tek unê, e pêr kte kurr po kurr nuk do i zhgênjej e do ja çoj dam sakrificat, besimin e tanaaa qê kan ba për muaa..

Vetm se ato se din e as kan me dittt qê dikush e kaa lëndu e ja ka vra shpirtin vajzez tyne...?( nk du me fol pêr ktê pjesê fare) thjesht di qê mbetet nji ndêr njerzit ma t'mirê dhee gjithmon do i jem mirnjohse pêr gjithçka..
Ka me pas vendin e tij nê shpirtin e zemrên timee qê askush nk do e ketê) ?
Jam ajo qe mezi pres me i ndihmu prindrit e me ju sjell rrogen në shtëpi se fal tyne jam sot ktu ku jam, e kjo që jam.Kjo jam unê nji vajzë me dëshira dhe plot vullnet e shpresë se nji ditê do ti realizoj.
Çdo ditë andërroj dhe ja kujtoj vetês se arrij rezultate, që çdo ditë luftoj për nxjerr veten ne dritë, çdo ditë mendoj si do të jem e lumtur dhe cilat janë ma të mirat për nji të ardhme plot sukses e fitore. Unë si @Meloo mendoj t’I le pas konfliktet e mija planprishese dhe t’i dedikohem synimeve të mija largpamëse.Une jam ajo qe çdo ditë bashkëjetoj me mijera tipe të ndryshme dhe mundohem përseri te gjej tek ta anët e mira ,pozitive. Jam njeri që ja di vleren sakrificave,mundimeve, sepse jam rrit nê nji familje ku mundësit nuk kan qen e ndoshta as sot nk jan aq shumë, poooor kurr nk kam ndjek tê mirat matejale se as mê intersojn e kurr nk mê kan intersu.Kam pasunin ma t'madhe nê bot kam thesar, se kam familjen shêndosh e shpirtin e mendjen plot. Lufotoj per ta ba familjen teme të ndihet krenare për mua. Mundohem që t’i kapërcej dobësit e mija e jo të zhytem në to.
@Liber8 ndjesê
@Jupiter666 faleminderit kam msuar sh nga ti e shkrimet e tua!
Jan me shum fat njerzit qê ju kan pran..
Kaq pêr sot se besoj qê do shkruj maa ner temaa, apoò pêr veten me kaq do e la..
 
Plagt në fund shërohen, krejt çfarê
mbesin jan veç shenja..

Apo jo bota e Melo's..
Kam gjithçka dhe asgjê..
Shumë dhe asgjë për të thënë...
Nuk po duroj dot as tv e ndezur, se di psee, më acaron çdo gjê tanii..
Doja ta ndaj me ty, se neser është dita e par e punës...
Nëse nuk asht kto dit kaqq t'rêndsishmee....
Kam kuptuar që...
Për aq kohë sa nuk shoqërojn as në vetmin tonê, të vetm do jemii..
Tani jam rrumuj ..?
 
Mungojn shumë antar, dhe miq shumë të mirê.
Nuk parpêlqej ti citoj por që me ju nuk kam shumê ose aspak miqêsi ?..
Ka antar qê vërtet i kam vlersuar,i vlersoj, dhe kam sh respekt pêr personat nê fjalê.
E uroj që tê jen mirê me shêndet kjo asht kryesorja dhe ma e rêndsishmja nê ktê kohê.
Rëndësi ta kemi shpirtin plot, dhe të flem me shpirt tê paster..
Me asnji nga ju nuk u pêrputha nê biseda si duket ??.??..
Ka pas usera qê mê kan dhan kohê nga koha tyne, dhe shkrime vêrtet me vlwra, këshilla dhe miqësi tê paster.
Poor në fund tê fundit çdo kush din si vepron, reagon dhe ka zgjedhjet e vef, vlersimet dhe respskti padiskutim dhe mirênjohja do jetê gjithmonê,
Forumin do e shikoj si nji platfom qê mê ka ndihmu me shpreh sh gjanna qê nuk i km shpreh me dikê, si pjesê e nji faze tê jetês time.
Kam njoft karktere dhe tempramente tê ndryshem..
Njerz me shpirt e zmr tê paster ..
Duke qen se ka nis nji faz e re e jetes time mendoj tê marr vetm ato njerz e gjana, kujtime qê mê japin qetësi dhe lumturi shpirtêrore..?
 
Heyyyyy botaaa e @Meloo's!
Yhhhh saaa kohh pa u lexuar dhe sa koh ka me ik pa u lexuuu!!
Pra jam sh happy se kam arrit ma sh se gjysmen e rrugës që kam dasht dhe andrru!
Kam sh me aarrit ???
Kam nji staf të mrekullushem , kam nji klas të mrekullushme qê më dojn sh fort ???..
Me pak fjal sh e kompletume në tana aspektet ?????..
Edhe e lumtur normalisht ..
Mua nuk ma ndejn ça thon, mendojn, për muaa, kur unn e njoh veten, e di kush jam, si jam , sa sh kam luftuu dhe sa krenare jam me veten time.
Pra mendoj që nëse unn e them dikujt diçka jo të mir , se arrij me kuptu pse reagojn në nji mënyr apo tjetren.
Mendoj që nji njeri me nejt, me shpirt dhe me merita, arritje dhe pastërti nuk ja ndjen se ça mund them unn apo të tjt për ato..
Pra kur unn shikoj që reagojn tregon se e kan ndjer veten pjes e saj.
Nji diçka e than në përgjithsi dhe jo veçanti..
Fundit fundit nuk mendoj se duhet të ndikojn ajo që unn them..
Madje unn e kisha injoru dhe fare përgjigjur, ashtu si kam ba sh her, poor kur e ndjej veten pjes 3 saj, ndoshta nuk ndihem mir dhe jap reagimin tim , praaa ne ket rast perdor mekanizmat mbrojtes ..
Unn per vete ato *** flasin pa baza, pa me njoht, pa dit dhe pa asigja i la ne heshtje me pa suksenin tim.
Pse??!
Se nuk bie kurr ne nivelin e perosnit qe ne nji fare menyre flet per mua!
Ama nese ka than diçka realisht te vertet reflektoj, dhe them ok se shiko se vertet kshu asht dhe pse indriekt e ndjeva veten pjes 3 asaj qe u tha!
Ndryshe thjesht nuk reagoj!
I thon s'ke ça me i ba samarit i bie gamarit ???..
Chüs ?
 
Hello @Meloo ? si je,?
Si po shkon me bebat??a i meson ndopak,? Mundohu ti mesosh mire dhe mbi te gjitha mesoju mos te lendojn askend.? ne fakt ty @Meloo Te gjithe jan munduar te te sillen mire ndersa ti je ajo qe paragjykon dhe prek antaret e tjer pa pasur asnje faj,,fole shume gabim dhe nuk dua kurre qe te mendoj qe nje vajze si ty me kaq shume bote te brendshme te bukur te kete kaq negativitet dhe paragjykim ndaj femrave,te gjitha femrat jan te lira per te veshur ate qe i perfaqson dhe askush nuk ka te drejten e gjykimit pasi cdo individ di dhe vepron vete ne jeten e tij sipas deshires se tij.?
Pse nuk e provon te tregohesh pak me e sjellshme me njerzit ta siguroj qe do ndihesh mire me veten,,,je shume thumbues si njeri ☹ un prsh te kisha premtuar qe sa te isha pjes e forumit do te jepja nje perqafim cdo dite por pas lendimit nga fjalet e tua e ndalova dhe kjo do te thote qe ti i largon vete njerzit qe te afrohen.? klb me nje zemer te paster ?
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.