Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Bota e Melo-s

Gjithmonë jiniii t'lumtun dhe jepni lumtuni atyne me të cilët udhëtimi ynë i jetës na ka bashkuar në fund të fundit, asht e lehtë dhe e gëzueshme të zhvillosh dhe të rritësh fëmijë të lumtur!.
Ka profesione t'ndryshme .
Secila ka rëndêsin e vet.
Dhe secila ka hijeshinë e vet.
Por nuk ka më fisnike, më të nevojshme dhe më të mrekullueshme.
Se ai për të cilin punoj! Mendoj se mësuesia asht nji misiion , ma shumë se nji profesion! ???
çdo profesion nis nga mësuesia!
kjo asht bota dhe puna ime!???
20211124_164224.jpg
 
Last edited by a moderator:
Mirëbrëma bota e Melo's..
Kamm aq shummë gjanaaa , poor shummë t'bukura, që ta mbushin shpirtin plot.
Jam shummmê e lumtur që 50% të synimeve të mija i kam arritur dhe po i gëzoj ??..
Si fillim fal familjes time, pastaj fal mbështetjes të njerzve që m'kan kshillu, m'kan treguar dhe inkorjaur me hec para edhr pse nuk jan familjar e mi t'gjakut ..
Jan pjes e shpirit tim e kshu gjithmon kam me ken, kur të ik shpirti ato kan me ik n'përjtesi bashk me shpirtin tim ??..
Ka shumë njerz që ja ndjej mungesen që jan larg poor që mungojn shumë, edhe pse tan kohen i kam pran shpirit..
Që kisha dasht me ngroh shpirtin me nji përqafim tyne.??..

Dita ime nis me shummë dashuri dhe mbaron me dashuri.
Nis me dashurin, e fëmijêve, kur të sjellin dhurata??, pra nji piktur që ato e çuajn dhurat ???..
Jam shummë e lumtur për punen time, edhe pse ka lodhje, shumë përgjsi, dhe çdo gja duhet ta msojnë nga ti, t'shikojn si njeri që di gjithçka ?..
Sot në grupin tim erdhi nji fëmij i ri,ishte shumë i ndrojtur , i friksuar , dhe sa i afroheshe mundohej ta mbronte veten..
Me aq sa mësova në kopshtin ku ai ishte ma përpara , diskriminohej, nga pjesa tjeter e grupit.
Se i përkiste komunitetit rom..
Ndaj dhe nêna e tij e ka sjell tek ne..
Poor kam me i dhan shummë mbështetje, dashni, suport, dhe kam me i tregu se ai asht djal i mrekullushem, i shkëlqyshem..
Jam shummë e lumtun që puna jeme asht me fëmij me komunitete t'ndryshme, me fëmij me zhvillm të vecant dhe fëmij që vin ngq familja me problematika t'ndryshme..
Ashtu siq ishte puna jeme e par edhe pse ishte vullnetare, ishte me fêmij me atutizem, fëmij që kan pas dhun apo prindër tê divercuar apo n'prag divorcit.
Se ktao meritojn dashni pa kushte, jan fmi që t'-japin diell në shpirt..
Ta zbukurojnë diten dhe t'bajn me dasht ma shumë punen.
Nuk e ndërroj punên time sikur me miljarda të mê japin ??..
Nji fëmij ii thoshte mamas vet , dua t'shkoj te shtëpia e mësuse??..
Po do shkoj , o s'kaa..
Po ça i ban fëmjëve ,që duan t'vin ke ti ???..
Përgjigja ime: Mësim ???
Vetm diçka nuk më pëlqen qê fëmijt më thon, ti mësuse je shumë e vogêl, si bebe je, dukesh shummë e vogël ?????..
Ikaa , ikaaaa se do baj punët se nesr jam në punë ??????
 
Jam shumê e lumtun që jam një person i thjeshtë që jeton me gjëra të vogla, gjeste të vogla edhe pse qëllimet mund të jen t'vogla! Për momentin! Poor të arritura me ndershmëri dhe këmbëngulje. E lumtur që ruaj ende vlerat që ndoshta pak kush i ka ruajtur, por që mbeten themelore për mua...?❤
Kurrë nuk zgjedh me ni opinione të tjerve, thjesht vesh gjithçka m'ban mu ni mirë, baj ate që m'ban mu ndi mirë,dashuroj në pafundësi, me gjithë qënien time ? ?


Kaloni bukur ?
 
Kjo asht bota dhe misioni im!
E them mision, sepse mësuesia asht e tillë.
Çdo profesion lind nga mësusia!
Bazat i marrim në parshkullor, dhe ma kryesoret, ndaj asht shummm e rëndsishme që punen ta bajm me pasion dhe ta bajm rrugen e dijes, argëtuese dhe t'lehtê njikosisht, për fëmijët??..
Jam njerju ma me fat në botë, me punën që baj! ??
Kshu nis dhe përfundon dita ime e punës!
Ktë byzykykun rozë??.
Edhe ktë pikturen mora dhurat sot ??..
Për mua kto ma mbushin shpirtin me lumturi, për dikë mund duken kot ?
Me plot dashuriii ???
 
Une e di, asht shumë e veshtirë, ka momente që je e lodhun dhe e mërzitun aq shumë sa shpesh gjen prehje aty ne nji qoshe, të duket se shpirti aq ishte!
Po tê tërhiqet poshtë e me poshtë si në nji pus tê thellë, dhe ti thua aq ishte!
Kjo ishte!
Megjithate pas disa sekondave ashtu duke pêrqafu veten ne atë qoshe dhe shpiiirtin që ka cek fundin e fundit, ashtu, tê duket se nji çengel u fut atje në fund duke rrëmuar dhe fillon të ngjise shpirtin siper, ai boshllek te kthehet në dhimbje..

Bashk me kohen kam ndryshuar dhe unë, jeta dhe rruga apo njerzit që jan me ne , ndoshta për nji kohë të shkurt, e ndoshta përgjithmonë.
Ama ato kan marr diçka nga ne, dhe kan lan diçka nga vetja.

Sigurisht që jan paksu shoqnia!
Por ato që kanë mbet rrijnë akoma me mua në heshtje, aty pa fol.
Mê kuptojnê.
Më duan ashtu siç jam pak budallaqe, pak qaramane, e shumë kokfort, poor nëse rrugët e jetës të takojn me mua..

E unë të largoj, të flas ashpër, e mund të duket plot "mllef". Qendro aty dhe nëse të kërkoj të ikësh, sepse nuk të flas unë poor shpirti që asht si ato thërrimat që zgjot hanë.

Ama kam kuptuar që num ke asnji mik/e shpirti.

Se ti i m'vesh vetes nji buzëqeshje dhe vazhdon para, as miku/ikja që e shikon si pjes e shpirtit dhe sikur e njihni mirë njëri - tjetrin, nuk e kupton ..
E vazhdojn me ose pa ty.

Gjithmon e kam than, se këtu në virtualitet e duke qen se jemi anonim.
Jemi realët, jemi ne dhe vetja jon, të zhveshun nga maskat që i vëm përtej ktyne mureve.
E pikrisht po e shkruaj ktu, një pjes tê shpirtit tem, nji pjesë nga vetja.

Se nuk e shkruaj e nuk e them dot me za të lartë..
Njerzve u dukem e lumtur, dhe që jam njeri i fortë, me dëshir e vullnet me ec para...
Më shohin si njeri që jam e pavarun, që punoj vet, dhe thonë sa mirê i ke gjant, lum si ti!!

Edhe jam vērtet.
Jam njeri i fortë, poor krahët e shpirtit i kam të thyer..

Doja ta ndaja nji pjes nga vetja, ndoshta në ndonjë rresht gjeni veten, ose në asnjë rresht....
Ndoshta pas shum vitesh, do e kem akoma ktë pjesë të shpirtit tim këtu...
Të hedhura sa në nji cep tek nji tjetër, poor ti bashkosh bashkê del nji libër shpirti..
Jeta më ka msu se kur vlereson diken ma shum se ç' duhet ke humb vetveten!
E unë jo vetm e kam humb, poor shumë her kam pas raste depresive, shummmmmë herë..
Aq sa në shum raste kam mendu dhe vdekjen, vetm kisha frikë shumë frikê dhimbjet që ti shkakton..
Sepse ka pas raste që vetm kur më mirrte gjumi gjesha pak qetësi..
E kishte e ka raste që përjetoj makthe!
Por jam shumm e fort e do ja dal, do përmbush synimet e mija!
E do jem krenaria familjes, dhe krenare për veten time!
Para dy viteve, pikrisht kur filloj viti tretë i universitetit.
Kur nji mik i jemi , në chat, se forumin nga aty e kam njour ?..
Kur i thash që do jet dita e fundit që do hy, dhe mê pyeti.
Vërtet dita fundit sot, jo se do hysh për mua dhe qeshi..
Unë i thash, jo nuk do hy se kam me ba shumë gjana, dhe nëse rri ktu num do baj asigja..
E pikrisht kjo frazë vjen dhe sonte, dhe pse me mungesë të mikut tim..
Ama e kam shummë xhan, kudo që rrugët e jetës ta çojnë, asht njerju që ka vend shumë veçant tek unë?...

Jeni falenderues ndaj të madhit Zot!
Jeni unik kshu siç jenj dhe ne formen me perfekte! ☺️☺️☺️
???
 
Pērshëndetje! ??
Kam ba shummë gjanaa t'bukuraa kto dit që s'kam ken, e që s'doo jem do baj ?...
Nejse se nuk i interson kujttt ktu, ça baj apo nuk baj!
Kam ba diçkq sot, shummmm qesharake ?..
E t'shëmtut, poor mua më pëlqen shummmë...

L
Pooor mua m'pëlqen ndoshta nga kuptimi i saj!
Nuk e shes , pikturen??..
Mos qeshni shumë ????

Kam ba dy njerëz të cilët jan dasht shummmmmë, poor që jeta , situatat e ndoshta dhe rrwthant e jetës nuk munden me ken bashkë.

Thon se zoti të bashkon me atë që don ma shumë n'ktë jetë nëse nuk j'u bashkoj në ktë dynja.

Gjithmon nëse dhe ai/ajo don e nëse jeni banor të xhehnetit..

Kto jan dy njerez që jan dasht e zoti i ka bashku bashkë në jetën tjetër! ???..
Kalofshi bukur?.
Ps: stafi heren e fundit që i kam pas ba report nji shkrimit tem.
Se keni fshi ???..
Mos bani dallime?✌✌..IMG_20220201_154011_093.jpg
View attachment VID_186610829_194109_795.mp4
 
Last edited by a moderator:
Na ndodh ndonjherë që ndjemë dhimbje, por ç'dhimbje është nuk e themi dot...

"Padurimi i zemrës"
 
Po lexoja disa shkrime të ruajtëra tek "Memo" në celular.
Edhe pash ktë shkrim timin ???..
Mund ju duket qesharake??..
Poor për mua nuk asht shkrim i tillë, dhe gabimet drejtshkrimore ka sigurisht ndonjë.???
Uroj mos pendohem , që e postova ??.
Nëse ju duket me qesh....

"Ai që qesh qesh veten"!✌Screenshot_20220210-214402.png
 
Last edited by a moderator:
Njerzit që duhen shumë përqafohen, asht nji përballje komplete qê krijon mrekullinë! ❤?



 
Shpesh ne Kuptojm se për disa jemi thjesht ajo pamja ku ata s'do të donin të shiheshin asnjëherë..
Poor nuk harroj që mendimet i te tjereve per mua nuk me defromon, ato jane thjeshtw reflektimi i tyre.
Unë nuk gjykoj njeri për si më flet, nuk e di çfar jeta i ka sjell, nuk e di çfar kan kaluar bashkë me vitet e tyre.
Ndaj shpesh vendos të bajm rolin e budallait se sa të flasim pas krahëve, këtë vetm të dobët e bajn ato që nuk kan burrëri! ?
 
Mua nuk më interson fare nëse nuk u pëlqej të gjithëve.
Siq asht ajo shprehja nuk kena lind me u pëlqy tanve!
Më respektove të respektoj.
Nëse ti flet pas krahëve për mua kjo do të thot që jam nji hap para teje!
Ato që janë njerz me kuptimin e plot të fjalës i kam pran vetës mê duan dhe i dua.
Çdo njeri gabon, vetm zoti mund të gjykoj!

Nuk jam hakmarrse thjesht kthej nderet që më bani!
Mos u mundoni të luani me mua, se unê di të luaj më mirë!
 
Could you find a way to let me down slowly?!
A little sympathy, I hope you can show me..


If you wanna go then I'll be so lonely........


Kjo asht kanga ime...

 
??
Vetm kush punon me fëmij e kupton lumturin që të japin fëmijët dhe puna me to! ?
@Fiore oky për kafe..20220421_112648.jpgIMG_20220421_101825_894.jpg20220420_122801.jpg
 
Last edited by a moderator:
Personat qê më kuptojnë janë pak në jeten time.
Dhe ndjej të shprehem tek ti, sepse më kupton, dhe gjithmonë mê ke kuptuar.
Dua të të tregoj botën time, mendimet dhe ndjenajt në lidhje me gjdo gja.

"Unë dua të them kush jam, si ndihem, dhe çfarë rëndësie ke ti në shpirtin tim. Rrallë e dinê e më kuptojnë se si unë jam.
Jam në një fazë të vështir ulje e ngritjesh në aspektin emocional, se di se sa do zgjasê....
Ndoshta përgjithmonë.
Ndihem konfuze se di më as çfar tê mendoj.
Ti më kupton dhe dua vetm tē shprehem..
Nuk jam ajo e dikurshmja!
Ajo është varrosur me kohên.
Kam akomular, shumë mendim dhe, nuk mê mirpiten. Nga një fazë me shumë pesimizêm,mërzitje, trishtim, ti ke qen aty tek unë, gjithmonë, pooor gjithmonë.
Nga një fazê qetësi, tani qê jam aty po kaloj sërish në pesimizëm, kur ti më flet ashtu gjdo germ e jotja më prek dhe mê lêndon shumê.
Ndihem e zhgënyer, sinqerisht por sinqerirsht të lutem më kupto.
Kam nevoj të më kuptoj dikush, se di a ke përjetuar ndonjherë këtë ndjesi edhe ti.
U lodha duke vepruar vetm me mendje, po humbas vetveten kështu. Unë e di se të gjithë i kalojmê këto ulje-ngritje që na shkaktojn dhimbje dhe konfuzion.
Problemi qendron se nëse zgjasin në kohë, kështu e humbim kontrollin mbi to ?????..

Nuk ka problem e kaloj vetem. Edhe pse jam lutur qê të mê lêsh pak hapsir tê flisnim.
Faleminderit për sa herê mê ke dëgjuar e këshilluar.
Më ke dhan shumm dashuri!
Të uroj vetm lumturi, ashtu siq ti rrezaton mirêsi e bukur.
Do jesh gjithmonë pjes e lutjeve të mia që tê jesh mirê!
☺☺

@Nikoleta e nderuar avokte:
Lexo!
Reflekto!
Por kurr mos gjyko tjetrin pa dit tê pakten historin e dikujt ose nji pjes të saj!

Ah asht nji shkrim qê kurr nuk u dërgua personit që ishte për te!
Tani qofsh mir ti e tan ktu!
Shko ban punên tande si avokate, që po futshe nê burg tê pafjshem!
 
Dedikim..
( Per askend ketu ama)?


Kur heshtja pushtoi boten,
e trishtimi m'u mbeshtet mbi supe...
une permenda emnin tand
e gjelbrimi shpertheu
ne shpirt....

(Nji çerek krijimi ) ??
Nqs ka gabime ne shkrim mos ja nisni me mi than.
Tşküler ?
 
Botaaa e Melo's...
Kur jam ken e vogel gjithmone prindrit me thonin se ka peshkaqen ne det edhe hala njat mendim kam pas.
Ama sot kuptoj se peshkaqent e vertet jan shteti jon i dashtun me polict gangstera!???????
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.