Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Burri më i shëndoshë i botës që nuk ‘konsumonte’ dot martesën, hëngri deri në vdekje pas ndarjes

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Burri më i shëndoshë i botës që nuk ‘konsumonte’ dot martesën, hëngri deri në vdekje pas ndarjes​



erj.png



Ricky Naputi, i cili kishte shtatë vjet që nuk ecte dot dhe as nuk dilte nga shtëpia pasi kishte arritur peshën 300 kg, u përpoq të merrte ndihmë por përfundimisht vdiq në moshën 39 vjecare.

Ndërkohë bashkëshortja e tij e quante “bebe e tejrritur”.
“Jam në depresion. Jam i bllokuar në këtë krevat çdo ditë, dhe nuk ngrihem dot për të ecur, për të bërë dush. Nuk bëj dot asgjë. Herën e fundit që kam dalë vetë për qejfin tim ishte shtatë vjet më parë.

Këto ishin fjalët e dhimbsura që i varuri nga ushqimi Ricky Naputi tha në vitet e fundit të jetës ne ishullin Guam te Paqesorit amerikan.

Ai nuk ecte prej shtatë vitesh dhe ishte i bllokuar në shtëpinë e tij deri kur vdiq në vitin 2012.
Shkaku i vdekje së tij ishte obesiteti i rëndë, siç thuhej në dokumentarin e titulluar “Burri 300-kilogramësh”.

Tashmë 10 vjet pas vdekjes, mediat kanë hedhur një vështrim në rrugëtimin tragjik të Ricky.
Ai ishte një djalë normal kur ishte i vogël por kur u bë adoleshent pesha e tij u rrit shpejt në 90 kg.
Motra e tij Tammy, thotë: “Nëna jonë tregonte dashurinë e saJ me anë të ushqimit.”
Ricky tregon se ai shpejt nisi të bëhej objekt bullizmi në shkollë teksa u kthye në një objektiv të thjeshtë talljesh prej masës së tij.

Ricky nis të vuante nga depresioni në të 20-at por gjithsesi kishte një punë si roje dere në klubet e natës.
Kur u bë 30 vjeç Ricky peshonte 220 kg.

Ndërsa në 2004, ai njohu dashurinë e jetës së tij Cheryl.
Në dokumentar Cheryl tregon: “Kur unë u martova me Ricky e dija që ishte një burrë i shëndoshë, por e mora parasysh rrezikun”.

Dhe në fakt Ricky ishte aq i shëndoshë sa nuk mund të “konsumonte martesën” në marrëdhënie intime.

Çifti dëshironin të kishin fëmijë por Ricky vijonte të shtonte në peshë – dhe kjo e bënte të pamundur.
Rrjedhimisht ai mbeti i bllokuar në shtëpi në ishullin Guam në oqeanin Paqësor.
Por megjithë rrethinat panoramike të natyrës Ricky nuk arrinte të ngrihej në këmbë për të shijuar natyrën.

Gruaja e tij Cheryl u bë kujdestarja e tij, teksa tregon: “Është si të kujdesesh për një bebe të stërmadhe.”

Ajo nuk pati një familje por u sakrifikua duke bërë pazar, duke gatuar e duke ndihmuar bashkëshortin për të shkuar në tualet.

Doktorë nga Guam, Amerika e Australia u përpoqën të ndihmonin Ricky por ai nuk humbiste dot në peshë për të duruar operacionin gastrik.

Cheryl nisi të humbiste shpresat dhe martesa e tyre po përkeqësohej teksa burri nuk ndalonte dot varësinë nga e ngrëna.

Më 10 nëntor, 2012, Cheryl thirri shërbimet e emergjencës pasi Ricky nuk merrte më frymë.
Mjekët tentuan ta sjellin në jetë por rrjedhimsiht u shpall i vdekur.

Pas vdekjes nëna e tij Ava, tha: “Tani është në një vend më të mirë dhe mund të hajë të gjithë ushqimin që dëshiron.”

Ndërsa bashkëshortja Cheryl qëndroi larg funeralit teksa tha: “Arsyeja kryesore që nuk isha në funeral është se kam bërë paqe me Ricky. Mbaj zi për të prapa dyerve”.




bu-1-2.png



Ricky Naputi, u përpoq të merrte ndihmë per obesitetin por përfundimisht vdiq në moshën 39 vjecare.







Top Channel
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.