• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

BUTILSKOPOLAMINA

Alboy

Po te peshtyva. Nuk te lepij me....
ANETAR ✓
Mesazhe
4,787
BUTILSKOPOLAMINA

VETITE FARMAKOLOGJIKE
•Butilskopolamina është një alkaloid kuaternar, i ngjashëm me atropinën, që vepron si antagonist kompetitiv i acetilkolinës në receptorët muskarinikë, sidomos në nivelin e lidhjes neuroefektore parasimpatike.
•Efektet qëndrore të butilskopolaminës mungojnë, pasi struktura kuaternare e saj nuk lejon kalimin e barrierës hematoencefalike.
•Veprimi kryesor farmakologjik është relaksimi i muskulaturës së lëmuar të traktit gastrointestinal.
•Në përgjithësi, efektet antikolinergjike periferike të butilskopolaminës janë më pak të shprehura dhe zgjasin për një kohë më të shkurtër se sa ato të atropinës.
INDIKIMET
•Spazmë gastrointestinale dhe biliare
•Spazmë e traktit urogenital
•Sindromë e zorrës së irrituar
•Dismenorrhe spazmodike
•Ekzaminime radiologjike dhe endoskopike
KUNDERINDIKIMET DHE KUJDESI GJATE PERDORIMIT
•Butilskopolamina është e kundërindikuar tek të sëmurët me glaukomë. Ajo, për shkak të veprimit midriatik, mund të rrisë presionin intraokular.
•Butilskopolamina pakëson tonusin dhe motilitetin dhe, për këto arsye, është e kundërindikuar në ileusin paralitik, sidomos postoperator, dhe në rastet me stenozë të theksuar të pilorit.
•Hipertrofia beninje e prostatës përbën kundërindikacion pasi nga përdorimi i butilskopolaminës mund të precipitojë retensioni urinar.
•Miastenia grave përbën kundërindikacion relativ.
•Butilskopolamina duhet të përdoret me kujdes tek fëmijët dhe të moshuarit.
•Butilskopolamina duhet të përdoret me kujdes në kushtet e infarktit të miokardit, hipertensionit, insuficiencës kardiake, hipertiroidizmit.
•Kujdes i veçantë nevojitet gjatë përdorimit tek pacientët që vuajnë nga ezofagiti i refluksit, diarrhea, koliti ulceroz.
•Duhet të evitohet përdorimi i butilskopolaminës në rastet kur temperatura trupore është e rritur (pengon djersitjen) dhe tek personat me sindromë Down.
•Kur injektohet në venë mund të shkaktojë një rritje të lehtë të pulsit.
EFEKTET ANESORE
•Efektet anësore të butilskopolaminës, në përgjithësi, lidhen me veprimin parasimpatolitik të saj dhe janë të lehta dhe kalimtare. Ajo, edhe kur është përdorur në doza të mëdha, nuk ka shkaktuar efekte të rrezikshme për jetën.
•Efektet anësore më të shpeshta janë tharja e gojës, takikardia, zgjërimi i pupilës (fotofobi) dhe çrregullimet e pamjes, pasojë e paralizës së akomodimit.
•Gjithashtu mund të vërehet konstipacion, palpitacione dhe aritmi, pakësim të sekrecioneve bronkiale, retension urinar dhe tharje të lëkurës.
NDERVEPRIMET MEDIKAMENTOZE
•Veprimet parasimpatolitike të butilskopolaminës mund të shtohen kur ajo kombinohet me barna që kanë efekte antimuskarinike (bromfeniraminë, klorfeniraminë, klemastinë, dimenhidrinat, prometazinë, amitriptilinë, klomipraminë, tioridazinë, dizopiramid).
•Barnat kolinomimetike dhe frenuesit e kolinesterazës antagonizojnë efektet e butilskopolaminës.
•Butilskopolamina, duke rritur pH gastrik dhe duke zgjatur kohën e zbrazjes së stomakut, mund të modifikojë përthithjen orale të barnave të tjerë.
PERDORIMI GJATE SHTATZENISE
•Të evitohet përdorimi (Kategoria C).
PERDORIMI GJATE USHQYERJES ME GJI
•Të evitohet përdorimi. Nuk ka informacion në lidhje me sigurinë.
DOZA DHE MENYRA E ADMINISTRIMIT
Me rrugë orale
•Tek të rriturit përdoret me doza 10-20 mg dhënë 4 herë në ditë (40-80 mg/ditë).
•Tek fëmijët 6-12 vjet jepet me doza 5-10 mg 3 herë në ditë (15-30 mg/ditë).
Me rrugë intramuskulare ose intravenoze
•Për trajtimin e spazmave akute dhe përpara ekzaminimeve radiologjike ose endoskopike, jepen 20 mg. Kjo dozë mund të përsëritet mbas 30 minutash.
PREPARATET E REGJISTRUARA
tabletë 10 mgBUSCOL, BUSCOPAN
solucion injektabël 20 mg/mlBUSCOPAN
suposte 10 mgBUSCOPAN
suposte 7.5 mgBUSCOPAN
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Top