Miresevjen në Netedy.com - Vendodhja e te gjithe forumisteve shqiptar

Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com!

Byreku me lakra dhe lek, tradita e Novruzit

Rrelse

Kontributor
Regjistruar më
Jul 26, 2017
Mesazhe
20,184
Pëlqime
40,460
Pikë
113
Location
F.C. Internazionale
Sipas traditës së kësaj feste fetare që festohet kryesisht nga bektashinjtë, por dhe nga të gjithë shqiptarët, është byreku me lakra. Ky byrek simbolizon ardhjen e pranverës dhe duhen disa lloje barishtesh, 12 të tilla, por mund ta bëni dhe me më pak, mjafton të merrni në Pazar çdo lloj barishteje që shitet, hithra, spinaq, qepë të njoma, lëpjeta, lakra të ndryshme të egra, etj.

Përbërësit:

Lakra të egra,

dy kokrra qepë të vogla,

dy vezë,

djathë i bardhë.

Përgatitja:

Zbut lakrat me qepën e pak ujë e vaj ulliri, i shtyp me duar po të doni i ngrohni pak në zjarr, por pa i zierë ose pa i zkuqur, mjafton ti prisni hollë dhe ti shtypni me duar të gjitha bashkë.

Rreh vezët me djathin, pak vaj e kripë, hedh ca kopër e majdanoz, i përzien mirë e mirë dhe i bashkon me lakrat.

Brumin e byrekut e ndan në 6-7 petë, tri poshtë e tri ose 4 lart. Në mes shton masën e barishteve dhe e pjek.

Për ta zbutur përzien pak gjalp të shkrirë në mikrovalë në qumësht të ngrohtë dhe ia hedh sipër 5 minuta para se ta nxjerrësh nag furra.

Ah, se mos harroni lekun. Një monedhë të larë mirë e fusni në byrek dhe kur të ndani copat për gjithë familjen, atij që i bie leku, sipas legjendës do të ketë një vit me fat.
(Burimi 27.al)Sa prej jush e kanë bërë sonte byrekun me lek?
Unë po🙋‍♀️
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Ersaa

Keep your distance!
PRINCESS
Regjistruar më
Feb 15, 2020
Mesazhe
2,909
Pëlqime
3,511
Pikë
113
Sipas traditës së kësaj feste fetare që festohet kryesisht nga bektashinjtë, por dhe nga të gjithë shqiptarët, është byreku me lakra. Ky byrek simbolizon ardhjen e pranverës dhe duhen disa lloje barishtesh, 12 të tilla, por mund ta bëni dhe me më pak, mjafton të merrni në Pazar çdo lloj barishteje që shitet, hithra, spinaq, qepë të njoma, lëpjeta, lakra të ndryshme të egra, etj.

Përbërësit:

Lakra të egra,

dy kokrra qepë të vogla,

dy vezë,

djathë i bardhë.

Përgatitja:

Zbut lakrat me qepën e pak ujë e vaj ulliri, i shtyp me duar po të doni i ngrohni pak në zjarr, por pa i zierë ose pa i zkuqur, mjafton ti prisni hollë dhe ti shtypni me duar të gjitha bashkë.

Rreh vezët me djathin, pak vaj e kripë, hedh ca kopër e majdanoz, i përzien mirë e mirë dhe i bashkon me lakrat.

Brumin e byrekut e ndan në 6-7 petë, tri poshtë e tri ose 4 lart. Në mes shton masën e barishteve dhe e pjek.

Për ta zbutur përzien pak gjalp të shkrirë në mikrovalë në qumësht të ngrohtë dhe ia hedh sipër 5 minuta para se ta nxjerrësh nag furra.

Ah, se mos harroni lekun. Një monedhë të larë mirë e fusni në byrek dhe kur të ndani copat për gjithë familjen, atij që i bie leku, sipas legjendës do të ketë një vit me fat.
(Burimi 27.al)Sa prej jush e kanë bërë sonte byrekun me lek?
Unë po🙋‍♀️
Ty bravo te qofte e te bej mire🤗 Po kjo mami im se vuri ujin ne zjarr hic🙄
 

Çomi

Don't Worry Be Happy😁
VIP I FORUMIT
Regjistruar më
Jan 24, 2020
Mesazhe
9,881
Pëlqime
7,162
Pikë
113
Plaki ime e kishte bo,☺ pasi un nuk isha atje me e honger e me gjet lekun mren☹ ajo boni me hile! 🙄Se nga cila pjes e vodhi lekjn ne e shtiu te pjesa ime se di🤔
Shkurt mu mra leku me hile.😋🙈🤭🤭
 

Kosoovaarkaa

Dada police👮🏻‍♀️🤓
Kontributor
Regjistruar më
Jul 7, 2018
Mesazhe
8,646
Pëlqime
7,154
Pikë
113
Mosha
22
Un hiq se dij qet adet 😆😆 sem duhet fati te ishin lek 500 nshe ish ba super
 

Milanisti

Offline✌
ANETAR ✓
Regjistruar më
Jun 5, 2018
Mesazhe
1,915
Pëlqime
2,700
Pikë
113
Sipas traditës së kësaj feste fetare që festohet kryesisht nga bektashinjtë, por dhe nga të gjithë shqiptarët, është byreku me lakra. Ky byrek simbolizon ardhjen e pranverës dhe duhen disa lloje barishtesh, 12 të tilla, por mund ta bëni dhe me më pak, mjafton të merrni në Pazar çdo lloj barishteje që shitet, hithra, spinaq, qepë të njoma, lëpjeta, lakra të ndryshme të egra, etj.

Përbërësit:

Lakra të egra,

dy kokrra qepë të vogla,

dy vezë,

djathë i bardhë.

Përgatitja:

Zbut lakrat me qepën e pak ujë e vaj ulliri, i shtyp me duar po të doni i ngrohni pak në zjarr, por pa i zierë ose pa i zkuqur, mjafton ti prisni hollë dhe ti shtypni me duar të gjitha bashkë.

Rreh vezët me djathin, pak vaj e kripë, hedh ca kopër e majdanoz, i përzien mirë e mirë dhe i bashkon me lakrat.

Brumin e byrekut e ndan në 6-7 petë, tri poshtë e tri ose 4 lart. Në mes shton masën e barishteve dhe e pjek.

Për ta zbutur përzien pak gjalp të shkrirë në mikrovalë në qumësht të ngrohtë dhe ia hedh sipër 5 minuta para se ta nxjerrësh nag furra.

Ah, se mos harroni lekun. Një monedhë të larë mirë e fusni në byrek dhe kur të ndani copat për gjithë familjen, atij që i bie leku, sipas legjendës do të ketë një vit me fat.
(Burimi 27.al)Sa prej jush e kanë bërë sonte byrekun me lek?
Unë po🙋‍♀️
Ne pergjithesi e bejne myslimanet,perfshire sektin bektashinj.
Bektashinjte e bejne me 22,dmth 9 dite mars allaturke,myslimanet 12 dite mars allaturke duke mbledhur 12 lakra sic shpjegove. Me larte :)
 

Rrelse

Kontributor
Regjistruar më
Jul 26, 2017
Mesazhe
20,184
Pëlqime
40,460
Pikë
113
Location
F.C. Internazionale
Ne pergjithesi e bejne myslimanet,perfshire sektin bektashinj.
Bektashinjte e bejne me 22,dmth 9 dite mars allaturke,myslimanet 12 dite mars allaturke duke mbledhur 12 lakra sic shpjegove. Me larte :)
A tkafshoj ty nvend t'lekut?😜
 

Sole

Off👋
PRINCESS
Regjistruar më
Nov 14, 2019
Mesazhe
13,858
Pëlqime
10,866
Pikë
113
Un e bera mbrem
E me doli mua leku
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Top