Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

C'do do beje ti per Shqiperine ?

Passion

Banned
Regjistruar më
Maj 25, 2018
Mesazhe
15,143
Tre dekada pas nje sistemi te eger Shqiperia aktuale eshte kjo qe sot jetojme,shohim.
Me nje Shqiperi te zbrazur ku patriotet s'ekzistojne,ku rinia iken me te katra,ku shumkush qe jeton aty eshte i demoralizuar.
Nje Shqiperi me nje infrastrukture me te mire se dikur
Nje Shqiperi me nje sektor turizmi me te zhvilluar
Nje Shqiperi me me shume kerkesa per pune,por e boshuar,edhe me nje ritem mplakjeje extrem i frikshem.
Nje Shqiperi me njemije probleme,,,,,!

Secili pozicionohet ne ate mundesi qe kemi,por e shtyj si teme per te pare reagimin tuaj antare.

Nqs do kishe mundesine ti c'do beje per nje Shqiperi me te mire ?

Ne mirekuptim do kerkoja qe tema te rrije brenda konteksit te saj. :)
 
Seshte dhe aq vendi i punes..rrogat e uleta..apo mosha..
Jane njerezit..shume depresiv,shume te pashprese..sh te vrenjtur.
Kane nje energji negative ,dhe kjo su perket gjithe Ballkanit si popull..kane nje hije te rende.

Nuk e di cdo beja,por mua atje njerezit sikur me infektojne.
 
Kur kisha mundesi e kam bere. Kam keshilluar qeverine shqiptare rreth nje problemi serioz te sigurise kombetare. Keshilla u pranua, u zbatua, dhe projekti ka shpetuar jete njerezish.

Ne aspektin politik, e bera si hobby komentimin te faqja e Facebook-ut te Bashes dhe Berishes kur lexoja postime qe manipulojn shoqerine; por nuk zgjati shume se me ben bllok te dy (shoqeruar edhe me kercenime nga profile anonime).
 
Do kisha shtu prdhimin vendas duke qen qe gdp e venit ton eshte zero kshu do kishte edhe mundesi te reja pune se rinia vetem
Call center ose kamariera po punojn nuk ka mundesi te tjera ☹️
 
Do kisha liberalizuar prodhimin vendas dhe do hapja shpi publike se rrit ekonomin
 
Infrastruktura eshte me e mire ne rruget qendrore, por keto jane gjera te domosdoshme qe vijne me kohen, se skane si te levizin gjithe ato makina. Te mos harrojme qe ato jane ndertuar dhe ndertohen me para borxh, e do te lahen me kredi.

Turizmi eshte rritur, po jo nga kushtet e mira. Shumica e turisteve jane shqiptare qe jetojne jashte kufijve dhe diaspore, kurse te huajt nga kurioziteti shkojne edhe ne vendet me te varfra e te prapambetura te botes.

Per mendimin tim Shqiperia e sotme eshte me e dobet se ne te kaluaren. Sot eshte krijuar nje pakice e pasur, kurse shumica kane marre arratine dhe shpresa per t'u kthyer u eshte shuar.

C'do te beja une per Shqiperine? Nese do te ishte ne doren time, do te rrisja eksportet dhe pakesoja importet. Do te rrisja prodhimin bujqesor dhe blegtoral, duke krijuar kushtet qe ato te eksportoheshin, e do te zhvilloja industrine e lehte, qe keto te mos importoheshin.
 
Last edited:
Ne shqiperine tone jane aq te shumte problemet sa nuk di te them cdo beja. Ndihem pesimist per kete vend tashme. Por nese do kisha mundesi do rindertoja dhe nje here kete vend nga ana e infrastuktures, kjo kerkon nje kosto stratosferike sepse cdo gje ne shqiperi eshte e bere gabim dhe pa horizont.
 
Ne shqiperine tone jane aq te shumte problemet sa nuk di te them cdo beja. Ndihem pesimist per kete vend tashme. Por nese do kisha mundesi do rindertoja dhe nje here kete vend nga ana e infrastuktures, kjo kerkon nje kosto stratosferike sepse cdo gje ne shqiperi eshte e bere gabim dhe pa horizont.
A thu skan orizont ato bicat qe jan nqeveri ilace ju bofshin se fare e keqe paskan qen ☹️
 
A thu skan orizont ato bicat qe jan nqeveri ilace ju bofshin se fare e keqe paskan qen ☹

Per mua fatkeqsia e ketij vendi jemi vete ne. Qe ne vitet 90 u nis cdo gje mbrapsh, qe me pronat e deri te ndertimet. Per mua sot eshte vone, te pakten ne infrastukture qe te kemi rregull dhe emancipim si tere bota.
 
Per mua fatkeqsia e ketij vendi jemi vete ne. Qe ne vitet 90 u nis cdo gje mbrapsh, qe me pronat e deri te ndertimet. Per mua sot eshte vone, te pakten ne infrastukture qe te kemi rregull dhe emancipim si tere bota.
Me kujtohet plazhi dr si ka qen mrekullli edhe sot ka perfundu si geto edhe me e bukra eshte se kryetare i asaj kohe zoti bic Miri Hoti tha ca vodha une nji vile 4 katshe bona. Babzia e shkatarroj shqipnin ne jemi brezi funit qe kan ndrryshu vaksinat se ato kan ndiku shum te nona baba jon ja fikte trrunin ai shoko ste lente me qen inteligjent fare ?
 
Shqipëria nuk bëhet më.
Të gjithë kur kemi qënë të vegjël kemi shprehur dëshirën se çfarë do bëheshim kur të rritemi : mësues, doktor, pilot, astronaut etj..dhe e gjitha kjo ka qënë e lidhur me dëshirën e drejtpërdrejtë për ti ardhur në ndihmë këtij vendi ku nuk të ofron më.asgjë..
Ndihem shumë e zhgënjyer nga çdo instuticion, nuk ke mbështetje dhe mirëkuptim nga askush e asnjë.
Nuk ke sigurinë, arsimin, mjeksinë, ekonominë, asgjë prej asgjëje..
Rropatesh ditë e natë e në.fund merr një.rrogë qesharake prej 350 mijë lekësh të vjetra..
Ku të përplasesh me to?
Me shumë mund arrin të diplomohesh dhe askush stë qas në punë për arsye të mos pasjes së eksperiencës..
Ku ta marr eksperiencën po nuk fillova stazh? E më pas përfundon duke punuar punë të rëndomta e diploma pluroset në sirtarët e komosë e dalin e thonë.që të rinjtë e sotëm janë dembelë.
Troket në urgjencë dhe çbëhet?
Të lënë si një grumbull m..dhe stë marrin në dorë duke të kërkuar një rekomandim dhe sipas tyre duhet planifikim.
Ku ta di unë që do sëmurem?
Pra. Mbushi xhepin mjekut e bëj një sërum me lekët e tua se sigurisht spitali stë ofron gjë..
Dua të dal në shëtitore, kinema, koncert, teatër, ku të shkosh?
Ske ku shkon..përfundon në kafene
.
Moshatarët e mi dhe shoqëria ime ka aplikuar e ca kanë ikur edhe po bëjnë çmos të ikin jashtë Shqipërisë.

Ky vend ka mbaruar e bashkë me të çdo banues ..
Sdo ndryshoja asgjë, do frymoj si ngahera duke bërë sehir me çdo gjë që më ofrohet.
 
Shqipëria nuk bëhet më.
.....
Ky vend ka mbaruar e bashkë me të çdo banues ..
Sdo ndryshoja asgjë, do frymoj si ngahera duke bërë sehir me çdo gjë që më ofrohet.
Ata qe e kane ne dore per ta zhvilluar, mund ta bejne, sepse eshte nje vend i vogel e me te gjitha kushtet per t'u zhvilluar, por nuk duan...

Megjithate edhe Evropa me Ameriken po bien ne cdo drejtim. Perendimi pati nje rritje deri ne vitet 80, pastaj filloi të tatëpjetën.

Evropa po bie ekonomikisht, çmimet po rriten cdo dite, çdo gje po prishet. Greqia falimentoi, aty ska pune, e paga ka shkuar 300 euro ne muaj. Drejt kesaj rruge jane edhe te tjerat, te gjitha vendet do te behen njesoj.

Gjerat do te shkojne keq e me keq, por delet e meritojne. Sipas kokes qe kane, do tua vene edhe kapelen.
 
E bukra ksaj teme eshte se japin men ato qe jetojn angli e vene tjera europe po ik jetoni ijer me 200 euro nmuj edhe mundesisht te hani buk me uje se gjo tjeter sdel lluguria.
 
Mos te japim mend?
Tema kerkoi te japim mend dhe po japim.
Apo duhet te japesh vetem ti mend ketu?
Merru me temen, e mos u merr me anetaret.
 
Ti po meresh me europen jo me shqipnin nejse ato delet qe jane aty jan gjaku jon dhe joti po je shqiptar ti je edhe ti dele bashke me ne tjeret apo bingo se je jasht veni jot ngel veni jot.
 
Ka kaq shume mangesira sa sdi nga do ja filloja.
Po me shpresen e zotit jallaaa po bahet di ka
 
Ti po meresh me europen jo me shqipnin nejse ato delet qe jane aty jan gjaku jon dhe joti po je shqiptar ti je edhe ti dele bashke me ne tjeret apo bingo se je jasht veni jot ngel veni jot.
Fola per Shqiperine ne postimin e pare, si dhe ne fjaline e pare te postimit te dyte. Krahasimin me Evropen e bera sepse i tille ishte diskutimi qe hapi Dorina.
Me dele e pata fjalen per gjithe Evropen, por sigurisht qe ishte ne pergjithesi e duhet kuptuar siç duhet.
Veç deshires per t'u grisur ne teme, nuk shoh ndonje arsye tjeter nga ana jote.
Mos u gris kot me anetaret, se nuk fiton gje.
 
Fola per Shqiperine ne postimin e pare, si dhe ne fjaline e pare te postimit te dyte. Krahasimin me Evropen e bera sepse i tille ishte diskutimi qe hapi Dorina.
Me dele e pata fjalen per gjithe Evropen, por sigurisht qe ishte ne pergjithesi e duhet kuptuar siç duhet.
Veç deshires per t'u grisur ne teme, nuk shoh ndonje arsye tjeter nga ana jote.
Mos u gris kot me anetaret, se nuk fiton gje.
Nuk gricem se skam arsye fare po tkem
Nai gjo ta them cop nuk gricem ma more per ters po ajo delja tingelloj keq. Kalofsh mire plako
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.