Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Celuliti

Juno

Kontributor
Regjistruar më
Kor 25, 2017
Mesazhe
32,412
Cfarë është celuliti dhe si formohet ai?

Celuliti është një problem që shqetëson më shumë gratë ,të të gjitha moshave , si ato të imtat po ashtu dhe ato më të dhjamosurat.

Rreth 85 përqind e grave preken nga ky problem.

Ky problem ka të bëjë me estrogjenin , hormonin femëror që nxisin ruajtjen e yndyrën në indin nënlëkuror .Kjo yndyrë mban të burgosur dhe ujin duke bërë kështu shfaqjen e celulitit .

Kjo gjë shfaqet kryesisht te kofshët , muskujt gluteal , gjunjët, këmbët , më rrallë ,në barkë e krahë .

Cilat janë shkaqet kryesore të shfaqjes se tij?

Shkaqet janë të ndryshme :

1)Dieta

2)Jeta sedentare

3)Përdorimi i rrobave që janë shumë të ngushta

4)Takat e larta , të cilat bllokojnë qarkullimin e mirë të gjakut .

5)Trashëgimia .

Si mund ta shmangim atë?

1)Pesë vakte në ditë

Tingëllon çuditshëm por është e vërtetë. Celuliti nuk mund të luftohet duke lënë mënjanë ushqimet apo të hahen vetëm perime , supa etj .

Në të vërtetë , është e nevojshme për të bërë pesë vakte çdo ditë , për të shmangur luhatjet e sheqerit në gjak dhe te keni të gjitha substancat që na mbrojnë nga depozitimi i yndyrnave .

Përveç kësaj , duhet të eliminojme ose zvogëlojme ushqimet që shkaktojnë inflamacion te indit dhjamor , për shkak se është inflamacioni që mban lëngjet në organizëm duke rënduar celulitin . Disa nga faktorët që infuencojnë në shfaqjen e inflamacionit të indit dhjamor janë karbohidratet (sheqernat ) e rafinuar ( makarona të bardhë , bukë , pasta, pica , etj .) Dhe sheqernat e fruta , të tilla si mandarina, rrushi dhe fiku :këto ushqime shkaktojnë në fakt , rritjen e insulinës , hormonit që konverton sheqernat e tepërta në shumë yndyrë në gjak .

Gjithashtu duhen shmangur perdorimi i mishit të kuq dhe produkteve të qumështit që përmbajnë yndyrna të ngopura që përkeqësojnë gjendjen inflamatore , duke favorizuar mbajtjen e ujit .

2)Perdorimi i peshku të pasur me acide yndyrore esenciale Omega 3 , e cila nuk pengon lëvizjen e gjakut dhe e pastrojnë nga toksinat , duke ndihmuar për të reduktuar ënjtjen dhe përmirësimin e strukturës qelizore .

Burime të tjera të yndyrave ” të mira” janë vaj ulliri dhe vaj ekstra i virgjër ulliri , përdorin ushqimin tuaj ( jo më shumë se 2 lugë në ditë ! ) arra dhe bajame ( 3-5 në ditë, si një meze të lehtë ose të shtuar në sallatë ) .

Dhe mos harroni perimet : është ky ushqim i pasur me fibra qëi mbajnë zorrët të pastra dhe eleminojne lengjet e teperta

3) Zvogëlimi i përdorimit te kripës , e cila është e njohur për të favorizuar mbajtjen e ujit dhe ,për këtë arsye ,formimin e celulitit .

4)Përdorimi i xhelevetë ndryshëm kozmetik ndihmon gjithashtu në reduktimin e celulitit gjithmonë i shoqëruar me masat që përmendëm më lartë.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.