Çfarë duhet të ndryshojë rrenjësishtë, që shqiptarët mos të largohen nga Shqipëria ?

NOUR

-Smile Now~Cry Later-
Kontributor/e
Mesazhe
15,354
Shumë e vërtetë.
Tani jam gjatë kohë jashtë trojeve shqiptare dhe mund të them se e njoh kulturën perëndimore. Paragjykimet i kemi të gjithë, por, nëse p.sh. një danez i thot dikuj ti je ****, personi në fjalë e paraqet te organet ndëshkuese. Pra ligji bën që paragjykimet të jenë më të buta, ose kultura të ndryshojë për të mirë.
Sa për fajin, askush nuk e merr mbi vete. Nga këtu duhet nisur. Pra jam dakord që duhet filluar si individuale. Por me një lule nuk vjen pranvera....
Eh Shqiptar hesapi 😌
 

djali

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
426
Mosha
19
Epo sic e shikon une kam mentalitet tjeter dhe pershtypje pozitive...so nuk kam se c’fare te ndryshoj ne k’te rast . LooL
Mir por un e kisha fjalen per shqiptaret te mir te keq te gjith bashk
 

Zana

🇦🇱e-Thjeshte🇦🇱
ANETAR ✓
Mesazhe
12,969
Mir por un e kisha fjalen per shqiptaret te mir te keq te gjith bashk

Po ne pergjithesi fola edhe une ... pastaj komenti I im me perjashton automotikisht nga ky prb ne rrenje.. perderisa e shpreha edhe vete une .
 

djali

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
426
Mosha
19
Po ne pergjithesi fola edhe une ... pastaj komenti I im me perjashton automotikisht nga ky prb ne rrenje.. perderisa e shpreha edhe vete une .
Po e them kshu un un jam shqiptari keq ti je shqiptarja e mir, un vjedh i bej te gjith gjerat negative kurse ti e mir shikon punen tende por ste pelqej fare un si shqiptar dhe ti ca ben thiesht me thua mua qe un genjej kam problem por sme ndalon mua madje iken dhe jasht shtetit dhe thua qe duhet te ndryshoj mentaliteti ka dicka qe nuk shkon vetem me mua apo me te dy bashk. Ne kte rast pakashum ndodhet situata ne shqiperi.
 

Zana

🇦🇱e-Thjeshte🇦🇱
ANETAR ✓
Mesazhe
12,969
Po e them kshu un un jam shqiptari keq ti je shqiptarja e mir, un vjedh i bej te gjith gjerat negative kurse ti e mir shikon punen tende por ste pelqej fare un si shqiptar dhe ti ca ben thiesht me thua mua qe un genjej kam problem por sme ndalon mua madje iken dhe jasht shtetit dhe thua qe duhet te ndryshoj mentaliteti ka dicka qe nuk shkon vetem me mua apo me te dy bashk. Ne kte rast pakashum ndodhet situata ne shqiperi.

Kshu I shikon ti gjerat jo une ... per mua personalisht ne k’te pike te tere Shqiptaret jane pa perjashtim te mire ... ndersa thelbi I diskutimit ne fjale ( pra mentaliteti ) eshte edhe prb me I madh per Shqiptaret ne pergjithesi ....( dhe nje fakt /realitet i hidhur ) ... dhe nuk ka te beje me k’te qe thuan ti por me gjera me te thella dhe me te zgjeruara.
 

Poker

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
2,770
Cdo popull ka qeverrine qe meriton.

Ne jemi te gjithe sebashku toka ne te cilen mbjellim sistemin shteteror. Ne jemi nje toke e varfer e mbi ne nuk mund te rritet nje shtet i shendoshe.

Ne jemi te varfer ne mendjen tone, horizontet tona, kulturen tone, pikepamjet tona. Nuk e shohim te miren e perbashket, nuk shohim me large se sot, nuk shohim te keqen qe i bejme vetes.

Ne jemi te korruptuar, ne jemi te dhunshem, ne jemi vec oportunist te çastit, ne jemi mafioz, ne jemi ....ne jemi shteti dhe shteti eshte si ne.
 

djali

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
426
Mosha
19
Kshu I shikon ti gjerat jo une ... per mua personalisht ne k’te pike te tere Shqiptaret jane pa perjashtim te mire ... ndersa thelbi I diskutimit ne fjale ( pra mentaliteti ) eshte edhe prb me I madh per Shqiptaret ne pergjithesi ....( dhe nje fakt /realitet i hidhur ) ... dhe nuk ka te beje me k’te qe thuan ti por me gjera me te thella dhe me te zgjeruara.
Po kte qe jan gjera me thella me te zgjeruara e dij shum mir un se ti pershkruaj ato duhet te filloj te shkruaj nga sot dhe te mbaroj per 1 dit per pak gjerat qe di un pa le sa ka
 

Zana

🇦🇱e-Thjeshte🇦🇱
ANETAR ✓
Mesazhe
12,969
Po kte qe jan gjera me thella me te zgjeruara e dij shum mir un se ti pershkruaj ato duhet te filloj te shkruaj nga sot dhe te mbaroj per 1 dit per pak gjerat qe di un pa le sa ka

Epo tani edhe ti rri ne thelb te muhabetit edhe i din edhe nuk I din ... dhe ne fund te fundit kapesh ne dicka qe e keqkupton ( pra kape edhe nje here muhabetin tek citimi qe te kam bere ne lidhje me pajmet e tjera... qe te qendrosh edhe ne thelbin e diskutimit) dhe jo te kapesh pas nje fjale qe ti e keqkupton pa lidhje .
 

Zana

🇦🇱e-Thjeshte🇦🇱
ANETAR ✓
Mesazhe
12,969
Cdo popull ka qeverrine qe meriton.

Ne jemi te gjithe sebashku toka ne te cilen mbjellim sistemin shteteror. Ne jemi nje toke e varfer e mbi ne nuk mund te rritet nje shtet i shendoshe.

Ne jemi te varfer ne mendjen tone, horizontet tona, kulturen tone, pikepamjet tona. Nuk e shohim te miren e perbashket, nuk shohim me large se sot, nuk shohim te keqen qe i bejme vetes.

Ne jemi te korruptuar, ne jemi te dhunshem, ne jemi vec oportunist te çastit, ne jemi mafioz, ne jemi ....ne jemi shteti dhe shteti eshte si ne.

Dakort pjeserisht me ty ... AMA shtetet kudo jane te njente dhe jane njerezit/populli ato qe e bejne edhe diferencen/ndryshimin ne menyre masive.
 

aloe

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
11,968
Sistemi dhe mentaliteti, qe e bejne nje popull me te ndergjegjshem per te funksionuar shteti sikur duhet!
 

ProblemSerioz

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
759
Shqipëria është vend shumë i bukur për të jetuar.Por sa keq që nuk na ofron asnjë mundësi për të bërë dicka për veten dhe familjet tona.
Në rradhë të parë duhet të ndryshojmë ne si popull.Të vlerësojmë më tepër veten e mos t'a shesim votën për një "sufllaqe".
Duhet të ndryshojë sistemi politik me rrënjë.Shqipëria e ka të nevojshme të shohë fytyra të reja në politikë edhe pse jo frytdhënës për vendin tonë.
E gradualisht them se do ndryshonte ekonomia,mbase papunësia do reduktohet ndjeshëm.
Ve bast qe edhe ti ke votu per Partine qe shperndante sufllaqe ✌
 

Niko

only yours
Anetar i Stafit
MODERATOR/E
Mesazhe
17,250
te hyjne ne burg politikanet prokuroret gjykatsit te gjithe monsterat e politikes shqiptare dhe prap themi ishalla behet shqiperia
 

Barnaba2.0

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
523
Duhet te ndryshoj ajo qe ESHTE duke ndryshuar: sistemi i drejtesise. Dhe po ndryshon ne menyre shume premtuese, me perkrahjen e specialisteve nga SHBA dhe Gjermania. Eskpertet ligjor nga perendimi kane qene pjese kyce e pergatitjes se ndryshimeve kushtetuese. Dhe FBI eshte duke pergatitur stafin e Byrose Kombetare te Hetimit. Nuk kemi pasur ndonjehere nje ndihme kaq te fuqishme nga Perendimi.

E di qe pikepamja ime e mesiperme do nxisi reagimin e disa grekeve shqipfoles ne forum, qe pretendojn sikur i qajn hallin Shqiperise por ne fakt shfrytezojn cdo mundesi dhe cdo hapsire ne internet per te perhapur pesimizem te shqiptaret. Ndaj mos u lodhni me pergjigje te llojit: ku jane rezultatet. Ato do i shihni pasi te ngrihen te gjitha institucionet e reja.

Shqiperia jo vetem do behet, por po behet ne momentin qe flasim. Ju shikoni punet tuaja. Jeni komunitet i hipnotizuar. Jeni shqiptar te asimiluar qe po punoni kunder kombit tuaj te vertet o te mjere. Nese keni guxim, lexoni provat e pafund per identitetin shqiptar te Epirit. Ju keshilloj 'Historia e Camerise' dhe sidomos botimet e profesor Pellumb Xhufit. Ju SFIDOJ te perballeni me te verteten.
 

Poker

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
2,770
Dakort pjeserisht me ty ... AMA shtetet kudo jane te njente dhe jane njerezit/populli ato qe e bejne edhe diferencen/ndryshimin ne menyre masive.

Nuk e di ne ckuptim jane te njejte, sepse shteti anglez ku je ti nuk eshte njesoj si shteti ne Shqiperi. Kjo vjen per pasoje te popullit mendoj...pikerisht sepse te dy popujt nuk jane njesoj krijojne shtete shume te ndryshme.
 

Shanti

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
209
Ky "amerikani" vrau gruan dhe gjakun e vet 2 vajza t mitura edhe bebin n bark....gjakun e vet...kshu qe!!Mostra ka kudo
 

Ai_Tipi

C’era una volta!
Kontributor/e
Mesazhe
39,988
Vendndodhja
?? & ??
Nuk na ndrrohet fara fort kollaj ne se sjena lanagaraq jemi pak dallkauk por sjemi te keqinje 😛
 
Top